Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najlepšia poloha pre naše telo počas spánku: Na bruchu, alebo na boku?

reklama:
Najlepšia poloha pre naše telo počas spánku
Najlepšia poloha pre naše telo počas spánku: Na bruchu, alebo na boku? Foto: www.gettyimages.com

Aká je najlepšia poloha pri spánku? S vankúšom, bez neho, na anatomickom matraci alebo snáď na futóne? Každý sme iný a každému vyhovuje niečo iné. Vedci však vyskúmali, v akej pozícii si naše telo najlepšie oddýchne a čím mu môžeme prospieť natoľko, že ho v spánku čo najmenej zaťažujeme. Je to na chrbte, na boku, schúlení do klbka alebo snáď bruchu?

Kto netrpí poruchami spánku alebo neklame správny spánkový režim, sa ráno prebudí dobre vyspaný a odpočinutý. Ale aké by to bolo, keby sme nevstávali len dobre vyspatí, ale s oveľa lepším pocitom? Pri zaspávaní je telo väčšinou ešte pomerne aktívne – mozog spracováva zážitky, trávi večeru, počas neskorších fáz spánku si dobíja baterky a samozrejme vdychuje vzduch a zaisťuje cirkuláciu kyslíka krvným obehom. A práve na pozícii, v ktorej sa nachádzame po najdlhšiu časť noci, závisí to, aký veľký rozdiel bude v efektivite procesov, ktoré prebiehajú v tele počas odpočinku. A jedna poloha je pre spánok jasne najlepšia!

Sedem benefitov spánku na ľavom boku

Pozície, pri ktorých zaspávame, sú rôzne. Niekto vyznáva scenár – je mi jedno ako, hlavne, že zaspím, niekto ľahne zásadne na chrbte na vysokom vankúši. Mnohí potrebujú odpočívať na bruchu, s hlavou zaborenou do matraca alebo schúlení do klbka s vankúšom medzi kolenami. Menšie percento ľudí sa ráno prebúdza v takmer rovnakej pozícii, v akej zaspali, väčšina populácie sa počas noci rôzne presúva, otáča alebo dokonca rotuje po posteli. To všetko je v poriadku, kým vás zmeny polohy tela zo spánku nebudia. Ako teda spať čo najlepšie? Odpočívať na ľavej strane je zlatý štandard a existuje sedem dôvodov, prečo je to zďaleka najlepšia pozícia.

1. Komfortná pozícia pre žalúdok a pankreas

Hovorili vám rodičia, aby ste sa na noc neprejedali, pretože potom vám potrava zostáva v žalúdku, čo spôsobuje usadzovanie tukov, a tým vzniká nadváha? Táto často opakovaná výstraha nie je úplne pravdivá. Telo totiž vstrebáva živiny a trávi ako v bdelom stave, tak aj v spánku. Aj preto je malá desiata neskôr večer úplne v poriadku, pretože telo potrebuje doplniť potravu a zaistiť si tým dostatok energie na proces trávenia. A aj keď táto aktivita prebieha v akejkoľvek pozícii, práve pri spánku na ľavej strane telu pomôžeme, aby zvládlo proces lepšie. Žalúdok je totiž umiestnený na ľavej strane brušnej dutiny, a jedlo sa tak do hrubého čreva dostane oveľa ľahšie. V tejto pozícii žalúdok neleží ani na vrcholku pankreasu, čo podporuje lepšie uvoľňovanie tráviacich enzýmov.

2. S tlkotom pomáha srdcu gravitácia

Od prvého sťahu po narodení musí srdce tĺcť nepretržite a pravidelne, aby udržalo telo pri živote. A je naozaj mnoho faktorov, ktoré môžu tento proces narúšať. Srdcové choroby sú najväčším zabijakom ľudstva, a minimalizovať riziko ich vzniku by malo byť záujmom každého človeka. A práve spánok na ľavej strane je jednou z ciest. Srdce totiž dostáva podporu od gravitácie, a tá mu napomáha s prietokom krvi. Aorta odvádza zo srdca krv po celom tele a na začiatku tejto cesty je oblúk doľava. Pokiaľ ležíte na ľavej strane, je toto miesto dole a srdce má tak oveľa menej práce s odvodom krvi.

3. Úľava od bolesti chrbta a krčnej chrbtice

Kto z nás sa občas neprebudí s bolesťou chrbta alebo za krkom, pretože sme spali v takej krkolomnej pozícii, že sa nám škrípli svaly. Pokiaľ sa v tomto stave prebúdzate častejšie ako v tej lepšej forme, potom by ste mali určite spať na ľavej strane. Eliminuje to stres na chrbtici, pretože čím väčší tlak máte počas spánku na chrbát, tým väčšie úsilie musí vynaložiť vaše svaly, aby všetko udržali na správnom mieste. Už vieme, že keď spíte vľavo, zlepšíte si krvný obeh, as tým súvisí fakt, že zároveň znižujete potenciálnu možnosť vzniku zápalu, spojeného s natiahnutými svalmi.

4. Imunita v dobrej kondícii

Lymfatický systém je sieť ciev, ktorými tečie číra tekutina zvaná lymfa. Tento systém zohráva kľúčovú úlohu v procese rozvodu tekutiny telom a má blahodarný vplyv na dobre fungujúcu imunitu. Lymfa odvádza z tela toxíny a biologický odpad, čo napomáha udržaniu sa v zdravej kondícii. Je dokázané, že spánok na ľavom boku podporuje funkciu lymfatického systému a filtráciu odpadu. Lymfa totiž odteká vľavo cez hrudný kanál, takže aj v tomto prípade napomáha gravitácia pri prirodzenej telesnej funkcii.

5. Zbavte sa pálenia záhy

Pálenie záhy je veľmi nepríjemný prejav a je často spájaný s konzumáciou väčšieho jedla len chvíľu pred tým, než si ľahneme do postele. Pálenie záhy sa deje veľmi často ľuďom, ktorí zaspávajú na bruchu alebo na pravej strane tela – táto pozícia umožňuje žalúdočnej kyseline ľahší prienik do pažeráka. Vedci zistili, že spánok naľavo môže tento nepríjemný prejav takmer eliminovať. Ako už vieme, žalúdok je umiestnený na ľavej strane brušnej dutiny, a tým spojenie s pažerákom zostáva vyššie ako hladina žalúdočnej kyseliny. Na pravej strane však zostáva dolný pažerákový zvierač otvorený a môže kyselinu prepúšťať.

6. Starajte sa v tehotenstve o pečeň a chrbticu

Tehotné ženy zaisťujú cirkuláciu krvi pre dve telá, čo je pre organizmu veľmi intenzívna záťaž. Aj v tomto prípade teda platí, že spánok na ľavoboku zaistí lepšie a rýchlejšie okysličenie oboch organizmov. Rastúce embryo rozširuje maternicu, čím vzniká stále intenzívnejší tlak na chrbticu a orgány. Spánok na ľavom strane je teda u tehotných žien prospešnejší pre chrbticu, ktorá nezostáva niekoľko hodín pod silným tlakom a napomáha tomu, aby nebola tak stlačená pečeň.

7. Partnerské šťastie bez chrápania

A posledným benefitom spánku na ľavej strane je spokojnejšie partnerské spolužitie. Ak chrápe váš manžel, alebo ste to vy, kto obťažuje svoju drahú polovičku nepríjemnými zvukmi zo spania, môžete vaše spoločné šťastie významne prehĺbiť zmenou polohy pri nočnom odpočinku. Váš jazyk a hrdlo budú v oveľa pokojnejšej, respektíve neutrálnejšej polohe. Dýchacie cesty tak zostanú voľné a intenzita aj sila chrápania sa značne znížia. V spánku hrdlo, ústa aj jazyk odpočívajú, a tak je spanie na chrbte úplne najhoršou polohou pre všetkých chrápajúcich jedincov. Chrápanie je totiž vibrácia, vznikajúca nasávaním vzduchu uvoľneným priestorom v ústnej dutine a hrdle.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.