Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najlepšie prírodné antibiotikum teraz rastie všade. Stačí si natrhať do zásoby

reklama:
Najlepšie prírodné antibiotikum
Najlepšie prírodné antibiotikum teraz rastie všade. Stačí si natrhať do zásoby Foto: www.gettyimages.com

To sa vie, že aj medzi bylinkami a potravinami sa nájdu také, ktoré sú rokmi preverené a osvedčené. Ktoré z nich však možno označiť za prírodné antibiotiká? Aké sú najsilnejšie? A čo zbierať, aby ste si doma urobili zásobu na dobu, keď to bude potrebné?

Antibiotiká nájdete aj v prírode

Aj v prírode sa nájde množstvo bylín, plodov či ďalších surovín, ktoré fungujú ako antibiotiká a mnohé sú veľmi účinné. S koncentrovaným penicilínom sa môžu ťažko rovnať, ale sú poruke hneď a môžete si ich naordinovať sami.

Ktoré prírodné antibiotiká by ste mali poznať? Medzi tie najsilnejšie patria tieto. TOP 5 prírodách antibiotík predstavuje kanál Tozako:

Tymian a materina dúška

Keď sa ale vrátime k tomu, čo teraz všade rastie a určite by ste si mali natrhať do zásoby, reč nie je o chrenu, cibuli, cesnaku či zázvore. Tymián sa prezýval antibiotikum chudobných a účinky byliny sú známe už tisíce rokov. U nás rastie jeho divoká a menej náchylná verzia a je to domáca, voňavá a mrňavá materina dúška.

Materina dúškami tvorí rod, pod ktorý spadajú všetky možné druhy materských dúšok a tymiánov. U nás sa najčastejšie vyskytuje materina dúška vajcovitá spoločne s ďalšími 6 druhmi. Aj keď sú materiné dúšky napospol bežné, nenápadné a často aj zabúdané bylinky, nájde sa aj u nás druh, ktorého výskyt je kriticky ohrozený. Ide o veľmi peknú materinú dúšku ozdobnú sudetskú, ktorá je nápadná veľkým kvetenstvom.

Materine dúšky nájdete na stráňach a v pomerne kamenistých aj suchých miestach, kde sa týmto odolným bylinkám dobre darí. Môžu šíriť aj v záhrade a trávniku, čo by ste si iste všimli pri každom pokosení. Jej vôňa je jemnejšia ako tymián, napriek tomu veľmi výrazná.

Antobiotikum chudobných

Materine dúšky a tymiány sú používané nielen v kuchyni, ale viac ako dvetisíc rokov sú tiež súčasťou ľudovej medicíny stredomorských i európskych štátov. Bylinka obsahuje veľké množstvo silíc, flavonoidy a flavóny, horčiny aj triesloviny, ktorých kombinácia je doslova jedinečná. Má silné antibakteriálne, antiseptické, dezinfekčné a protikŕčové účinky. Pôsobí aj ako fungicíd, upokojuje a pôsobí silne antioxidačne.

Užíva sa preto nielen pri úzkosti a strese, zažívacích problémoch a vypudení parazitov, ale hlavne pri ochorení dýchacieho ústrojenstva, zahlienení, zápalových ochoreniach vnútorných i vonkajších.

Zdroje: healthline.comlekarnickekapky.cz, www.ireceptar.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.