Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Naše babičky cibuľové šupky nikdy nevyhadzovali. Robili z nich zázračné veci!

reklama:
Naše babičky cibuľové šupky nikdy nevyhadzovali.
Naše babičky cibuľové šupky nikdy nevyhadzovali. Robili z nich zázračné veci! Foto: www.gettyimages.com

Buďte šetrní a praktickí ako naše babičky. Než niečo naozaj vyhodili, vždy premýšľali o tom, ako by onú surovinu či vec mohli ešte ďalej zužitkovať alebo spracovať. Viete, že aj cibuľové šupky majú svoje ďalšie veľmi užitočné využitie?

Cibuľa má v našej kuchyni pestré použitie a bola by škoda ich šupky ísť tak ledabolo vyhadzovať do odpadkového koša. Radšej ich ešte zmysluplne spracujte a vyrobte z nich niečo užitočné. Môže z nich byť nielen liečivá tinktúra na mnoho zdravotných neduhov, ale zvyšné šupky je možné využiť aj na záhrade. Poradíme vám, ako na to.

Z cibuľových šupiek si môžete vyrobiť potrebné účinné hnojivo, rovnako ako Chilli farmer v tomto videu na YouTube:

Priebežné zbieranie

Akonáhle budete variť čokoľvek s použitím cibule, šupky postupne zbierajte, a to už raz a navždy. Oplatí sa vám to! Poslúži vám totiž nielen ako výborná prevencia na posilnenie celkovej imunity tela, čo sa pred blížiacim sa zimným obdobím hodí, ale môžete ich využiť aj na zotavenie pestovaných rastlín.

Dokonalé sušenie

Cibuľu najskôr riadne umyte a osušte. Až potom ju olúpte, šupky rozložte na plech vyložený papierom na pečenie a nechajte ich dôsledne preschnúť. Suché ich skladujte v pohári alebo papierovom sáčku. Akonáhle ich budete mať dostatočné množstvo môžete pristúpiť k výrobe tinktúry, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke.

Výroba tinktúry

Suché cibuľové šupky roztlačte prstami alebo pokrájajte na menšie kúsky, naplňte ich vždy do polovice každého tesne uzatvárateľného pohára a zalejte ich kvalitným alkoholom tak, aby boli všetky pod jeho hladinou. Uložte na tmavé miesto a aspoň týždeň nechajte šupky macerovať. Každý deň vždy každý pohár pretrepte. Po uplynutí náležitej doby vzniknutú tinktúru preceďte cez plátno, nalejte do tmavých pohárov, ak máte využite lekárske, napríklad aj s kvapkadlom. A na čo všetko sa dá tinktúra využiť?

Hubové ochorenia

Tinktúra z cibuľových šupiek má dokonalé fungicídne účinky, a preto ich môžete využiť na liečbu onychomykozy, teda hubového ochorenia nechtov. Stačí, keď budete nechty tinktúrou niekoľkokrát za deň potierať a kvapkať ju pod nechtami až do úplného vyliečenia. Odrastajúci necht pravidelne odstrihávajte a upravte pilníkom.

Liečba prechladnutia

Tinktúru môžete využívať nielen ako perfektnú prevenciu proti prechladnutiu, ale pomôže vám aj v jeho začiatkoch. Akonáhle máte dojem, že sa o vás pokúša nádcha či kašeľ, užívajte aspoň 20 kvapiek tinktúry denne.

Posilní cievny systém

Táto tinktúra je tiež nielen vhodnou prevenciou, ale aj výbornou doplnkovou liečbou ochorení krvného obehu a kôrnatenia tepien, teda aterosklerózy. V tomto prípade nie je od veci používať ju spoločne s olivovým olejom. Pridajte do 20 ml oleja zhruba 20 kvapiek a doprajte si zdravotného panáčika pol hodiny pred každým hlavným jedlom, teda trikrát denne.

Cibuľové šupky pre rastliny

Cibuľové šupky môžu užitočne poslúžiť nielen vášmu zdraviu, ale aj pestovaným rastlinám, a to ako doma, tak aj na záhrade. Stačí si urobiť odvar a využiť ho ako výživné hnojivo. Jeho veľkou výhodou je okrem obsahu účinných látok aj to, že dokonale likviduje cudzorodé látky aj plesne. Vie si poradiť aj s drobnými nepríjemnými muškami, ktoré sa často udomácňujú v kvetináčoch. Tento problém ľahko vyriešite, keď rastliny raz až dvakrát týždenne zalejete namiesto bežnej zálievky šupkovým výluhom.

Príprava hnojiva

Šupky z 2 až 3 cibulí vložte do uzatvárateľnej nádoby, zalejte 1 l teplej vody, nie však horúcej. Riadne premiešajte, tesne uzavrite a nechajte 24 hodín lúhovať. Počas tejto doby šupky vylúčia všetky látky, ktoré dodajú rastlinám potrebné živiny a ochránia ich pred mnohými chorobami a škodcami. Následný deň šupky preceďte a využite ju ako zálievku, ktorú po týždni zopakujte. V prípade výskytu parazitov využite výluh vo forme rozprašovača.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.