Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Naučte sa zvládať stres inak ako jedlom. Pomôže čítanie aj prechádzka

reklama:
Naučte sa zvládať stres inak ako jedlom
Naučte sa zvládať stres inak ako jedlom. Pomôže čítanie aj prechádzka Foto: www.gettyimages.com

Môžete mať o jedle, diétach a chudnutí načítané prvé posledné, ale nebude vám to nič platné, ak proti vám stojí silný protivník v podobe nutkavej túžby zajedať stres, emócie alebo napríklad nudu. Ale aj toto sa dá prekonať.

Možno si to neviete predstaviť, pretože sa vás to netýka, ale možno je presne toto niečo, čo zažívate dnes a denne. Riešite s partnerom nejaké drobné problémy, nie ste úplne v zhode a vy sa po skončení debaty skoro automaticky vydávate do kuchyne, aby ste si vzali sušienku, alebo aspoň kus chleba so syrom. Skoro podvedome a bez toho, aby ste mali hlad, pretože od jedla čakáte, že vás dostane späť do psychickej pohody. Podobne môžu ľudia jedlom zaháňať stres pred nejakým nepríjemným konaním, smútok, osamelosť a jesť sa bohužiaľ dá aj len tak z nudy.

Výsledok je bohužiaľ skoro vždy rovnaký – keď sa spočíta denný energetický príjem, práve kvôli tomuto jedlu, ktoré je vlastne navyše, človek nechudne, pretože toľko energie počas dňa nespáli. Tým skôr nie, že v strese alebo z nudy často siahame po jedlách, ktoré sú príliš kalorické, sladké a tučné. Odborníci v tomto prípade používajú termín emocionálne jedenie a našťastie dokážu ponúknuť spôsoby, ako získať nad svojimi jedálenskými návykmi kontrolu a tento model správania raz a navždy opustiť.

Prečo sa vám to deje

Najskôr je dobré uvedomiť si, čo vlastne dlhodobo zajedáte práve vy – typicky to bývajú problémy vo vzťahoch, stres v súvislosti s prácou, finančné problémy, únava, zdravotné problémy. Pokiaľ máte sklony k emočnému jedeniu a zároveň niečo z toho riešite, existuje vysoká pravdepodobnosť, že vo chvíli relatívne malej psychickej nepohody siahnete po kuse čokolády a budete priberať, hoci existuje aj veľa ľudí, ktorí práve v strese nejedia a chudnú.

Váš problém je okrem iného v tom, že v zajatí emócií jete bez toho, aby ste premýšľali o tom, čo robíte, pretože jedlo pre vás predstavuje rozptýlenie a únik zároveň. Jete, to vás upokojí a zároveň sa vyhnete skutočnému riešeniu problému, ktorý vás k jedlu prinútil.

Rovnako to nemá cenu

Účinok takej útechy je však len dočasný, emócie sa ozvú znova a pridajú sa k nim výčitky, že ste zase jedli, aj keď ste nemali hlad. Mnoho ľudí v podobnej situácii navyše v prejedaní pokračuje, pretože majú pocit, že akýkoľvek pokus o striedmosť v ich prípade aj tak nemá cenu.

Skúste tento začarovaný kruh preťať – musíte ale počítať s tým, že možno chvíľu potrvá, kým nájdete metódu, ktorá vám zafunguje. Každopádne by sa mohlo vyplatiť požiadať najbližšie okolie o podporu vašej snahy.
Vyskúšajte niektorú z nasledujúcich metód, môžete ich samozrejme kombinovať s viacerými:

  • Píšte si, čo všetko zjete, koľko toho bolo, ako ste sa pri jedle cítili a či ste skutočne jedli preto, že ste mali hlad. Toto by vám postupom času malo pomôcť odhaliť vzorce, ktoré odhaľujú spojenie medzi náladou a jedlom.
    Dostaňte stres pod kontrolu. Vyskúšajte niektorú z techník na jeho zvládanie, ako je joga, meditácia alebo hlboké dýchanie.
    Zamerajte sa na hlad. Viete si ho vyložiť dobre a skutočne dokážete rozlíšiť, či ide o hlad fyzický, alebo emocionálny? Ak ste jedli len pred niekoľkými málo hodinami a negrúli vám v bruchu, pravdepodobne ešte nepotrebujete jesť.
    Bojujte s nudou. Namiesto desiaty, ktorú si dáte, aj keď nemáte hlad, cielene voľte iné správanie – prechádzku, krátke cvičenie, online lekciu angličtiny, vypočujte si hudbu, dajte si diel obľúbeného seriálu, čítajte si časopis a podobne.
    Odstráňte pokušenie. Nemajte doma maškrty plné tukov, cukrov alebo soli, po ktorých je ľahké siahnuť; nechoďte nakupovať hladní alebo naštvaní.

Čo robiť, keď máte predsa len hlad

Pokiaľ máte potrebu jesť medzi hlavnými jedlami, dajte si zdravú desiatu, ako je čerstvé ovocie, zelenina s nízkotučným dipom, pár orechov a podobne. Pokiaľ ani po niekoľkých týždňoch či mesiacoch neuvidíte zmenu k lepšiemu, zvážte odbornú pomoc, napríklad v podobe psychoterapie.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.