Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nenechajte psa, aby vám olizoval tvár

reklama:
žena a pes
Nenechajte psa, aby vám olizoval tvár Foto: www.freepik.com

Milujete svojho psíka a radi mu dovolíte, aby vás oblizoval po tvári? Mnohí majitelia psov to považujú za prejav lásky a priateľstva. No, odborníci varujú, že tento zvyk môže ohrozovať vaše zdravie. Zistite, prečo by ste mali zvážiť zmenu vo vašich interakciách s vaším štvornohým priateľom.

Mnohí majitelia psov si nevedia predstaviť deň bez láskyplného oblíznutia od svojho miláčika. Považuje sa to za znak náklonnosti a spriaznenosti medzi človekom a psom. Avšak, odborníci upozorňujú na potenciálne riziká pre zdravie spojené s týmto zvykom.

Lekársky asistent,  vysvetľuje, prečo by ste mali okamžite prestať svojho psa bozkávať. Podľa neho existuje mnoho iných spôsobov, ako prejaviť lásku k vášmu psíkovi, ktoré neohrozujú vaše zdravie. „Bozkávanie vášho psa môže byť nebezpečné. Existujú prípady, kedy ľudia prišli o končatiny,“ varuje.

ústa psa
Nenechajte psa, aby vám olizoval tvárFoto: www.freepik.com

Je dôležité vedieť, že v ústach psa sa môžu nachádzať nebezpečné baktérie a vírusy, ktoré môžu preniknúť do ľudského tela a spôsobiť vážne zdravotné problémy, vrátane systémovej infekcie, septického šoku, a v extrémnych prípadoch aj gangrény.

Niektorí majitelia psov sa môžu domnievať, že ich imunitný systém je dostatočne silný na to, aby odolal týmto patogénom. Avšak, osoby so slabým imunitným systémom sú obzvlášť náchylné k infekcii. Prípady, keď psi preniesli na svojich majiteľov nebezpečné vírusy vedúce k amputácii, sú síce vzácne, ale predstavujú vážne varovanie pre všetkých majiteľov psov.

Okrem priameho kontaktu ústami existuje riziko prenosu baktérií a vírusov aj prostredníctvom kúskov alebo škrabancov. Aj keď je väčšina kontaktov s psami bezpečná, je dôležité byť si vedomý potenciálnych rizík a prispôsobiť svoje správanie, aby ste chránili svoje zdravie i zdravie svojho psa.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 28. februára 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.