Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Neposlušné deti: Prečo je dôležitý spôsob, ako s deťmi hovoríte

reklama:
Neposlušné deti: Prečo je dôležitý spôsob, ako s deťmi hovoríte
Neposlušné deti: Prečo je dôležitý spôsob, ako s deťmi hovoríte Foto: www.gettyimages.com

Rodičovstvo prináša obrovskú zodpovednosť, kedy musia rodičia zo svojho potomka vychovať správne vychovaného jedinca so správnymi morálnymi hodnotami, spôsobmi a disciplínou. Je tiež dôležité im vysvetliť, ako sa správať nemajú, čo nesmie a odrádzať ich od hrubej reči. Lenže často sa rodičia sústredia iba na obsah svojho oznámenia, nie jeho formu, ktorá je kľúčová pre to, aby dieťa danú vec realizovalo správne.

Zamyslite sa, ako hovoríte s dieťaťom

Nie je práve ľahká úloha objektívne pozerať na svoje činy či slová. Niekedy je však potrebné sa na chvíľku zastaviť a zamyslieť, ako by ste popísali spôsob komunikácie so svojim dieťaťom. Prehrajte si to v hlave, ako by ste sa pozerali na nejaký seriál. Znie váš hlas láskyplne a trpezlivo? Venujete pozornosť svojmu dieťaťu, alebo sa radšej pozeráte do telefónu, čo vám práve píšu priatelia na sociálnych sieťach? Inými slovami sa skúste zamyslieť, ako by ste ako rodič pôsobili, keby vás niekto pri komunikácii s dieťaťom nahrával.

Pokiaľ dôjdete k názoru, že by ste sa radi videli ako rodič v lepšom svetle, porozmýšľajte o tom, čo by ste mali urobiť, aby ste zlepšili spôsob komunikácie s vašim dieťaťom. Pokiaľ dieťa niečo vykonalo zle, je váš hlas hrubý, netrpezlivý alebo dokonca agresívny? Skúste trénovať svoju trpezlivosť a vysvetliť dieťaťu chybu, ktorú vykonalo, normálnym tónom hlasu. Rozhodne sa vyhnite podráždenému tónu, aj keď dieťa nič neurobilo, len preto, že ste unavení. Najhoršie sú potom vety ako: „Daj mi už konečne na chvíľu pokoj!“ alebo napríklad „Ty ma raz privedieš do hrobu!“. Tieto vety deti hlboko zraňujú a vyvolávajú v nich obavy, že by vám skutočne mohli ublížiť, alebo že pre vás nie sú dosť dobré.

Vďaka pozitívnemu tónu bude dieťa viac počúvať

Určite by ste radšej vyhoveli niekomu, kto k vám hovorí láskavým tónom, než niekomu, kto na vás kričí. Rovnako je to aj u detí. Aj keď dôjde k nezhode alebo potrebujete napraviť niečo, čo vaše dieťa robí zle, použite normálny a trpezlivý tón hlasu, ktorý pravdepodobne upúta viac pozornosti dieťaťa. Keď na svoje dieťa často kričíte alebo hovoríte agresívne, môže to do budúcnosti poškodiť váš vzťah. Krik môže mať síce krátkodobo okamžitý efekt, ale z dlhodobého hľadiska je na reguláciu správania ideálny normálny a trpezlivý tón. Výnimky pochopiteľne tvoria situácie, kedy je dieťa priamo ohrozené na zdraví či živote a viete, že na krik reaguje okamžite – napr. pri behu smerom do cesty alebo strkaní prstov do zásuvky. Po tejto represii by ste však mali dieťaťu trpezlivo vysvetliť dôvod vášho konania.

Deti kopírujú konanie svojich rodičov

Ak máte doma malého besnota, skúste sa zamyslieť nad tým, či sa sami často nehneváte a nejednáte takto aj s dieťaťom kvôli jeho chybám. Deti sa totiž učia z vášho správania a majú tendenciu ho kopírovať. Keď sa budete správať k dieťaťu s rešpektom a láskavosťou, posilníte svoje puto a docielite to, že bude aj dieťa rešpektovať vás. Okrem toho mu vďaka jeho naučenému príjemnému vystupovaniu zvýšite sympatie u jeho učiteľov a uľahčíte zoznamovanie s kamarátmi, pretože každý pri zoznamovaní preferuje milý tón hlasu a nie hrubé vystupovanie.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.