Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Než sa nahneváte na dieťa

reklama:
Než sa nahneváte na dieťa
Než sa nahneváte na dieťa Foto: www.gettyimages.com

Deti rodičom ubližujú dosť často. Raz pretože nechcú jesť, inokedy hovoria sprosto, alebo jednoducho nepočúvajú. V takej chvíli prídu vhod slová útechy a po nich triezva rada. Poradíme vám, ako sa na svoje deti nehnevať.

Aj keď obvykle na dieťa nekričíte a dokážete ovládnuť hnev aj podráždenie, môžu vzniknúť situácie, ktoré vás úplne vykoľajia. Napríklad totálny neporiadok v miestnosti, ktorú ste predtým poldruha hodiny upratovali, hneď po tom, čo ste prišli z práce a ešte navyše nie ste vo svojej koži. Prosíte o ticho a v odpoveď sa organizuje hra na vojnu so všetkými zodpovedajúcimi výkríkmi a výstrelmi.

A to vôbec najhoršie – vety a výrazy, ktoré sa do hlavy vášho miláčika dostali nevedno odkiaľ.

—Zjedz si tú polievku sama! Mám toho plný zuby: stále len polievka! Je hnusná!

Štyridsať minút ste ten recept hľadali a hodinu potom v kuchyni čarovali.

— Prečo ideš zas pre mňa ty!? Ja chcem zo škôlky chodiť s babičkou! Nechcem ísť s tebou!

Človeku jednoducho vhrknú slzy do očí. Nechce ísť s mamičkou… omrzela ste ho snáď?

—Ty sa so mnou vôbec nikdy nehráš!

V pamäti vám prebehnú všetky hry, čo ste si pre dieťa navymýšľali, všetky starostlivo pripravené zábavy, všetky prečítané knižky a rozprávané rozprávky, samozrejme vždy na úkor vlastného odpočinku.

V takých chvíľach matku jednoducho zaplaví ľútosť. Už nepremýšľate o príčinách správania dieťaťa a jeho surových slov. V hlave vám búši jediná myšlienka: „To je nespravodlivé. Toľko sa snažím!“ Slzy už už tečú po tvárach (niekedy naozaj tečú) a v srdci cítite hnev, ľútosť a protest.

Ste nahnevaná Naozaj ste sa na dieťa nahnevali.

Stop!

Bola tá situácia, čo vás rozľútostnila, veľmi nepríjemná? No… áno…

A má zmysel sa na dieťa hnevať? No… čo sa nemôžem nahnevať?

Môžete. Ale stojí to za to? No… asi najskôr nie…

Nie. Určite nie! Na dieťa nemá zmysel sa hnevať a viac než to, na dieťa sa hnevať nemožno. Tu sú dôvody:

– Keď sa nahneváte, sťahujete sa do seba, do svojich emócií, dovoľujete im, aby vás pohltili. Vzďaľujete sa dieťaťu. Informáciu, ktorú vám prináša. Je obsiahnutá v každom jeho škaredom slove, v každom zlom pohľade.

– Ľútosť vás uzavrie do škrupiny vlastných pocitov a nedovolí vám pochopiť, čo sa stalo: je dieťa unavené? Možno veľmi silno postráda vašu pozornosť? Možno, že vy ste ublížili jemu a ani ste si to nevšimli?

– Navyše, keď sa poddáte pocitu ľútosti, prestávate byť silným dospelým človekom, ktorý sa vysporiada s akoukoľvek situáciou a ovláda ju. Stávate sa malým dieťaťom, ktoré si ujasňuje vzťahy s rovesníkom. A vaše dieťa, aj keď podvedome a nakrátko, však stráca tú oporu a ochranu, ktorú vo vás vidí. Stráca pocit stability, spoľahlivosti a bezpečnosti sveta, pretože to všetko mu môže dať iba silný dospelý.

Pre dieťa je samozrejme užitočné vedieť, že jeho slová a konanie môžu veľmi silne ublížiť. Že je to zlé. Avšak zoznámiť ho s tým, čo znamená ublížiť a poddať sa ľútosti z toho, že vám bolo ublížené, nie je ani zďaleka jedno a to isté. Výchovnú hodnotu má v sebe to prvé. Aby zapôsobila, nesmiete v žiadnom prípade stratiť kontrolu nad sebou ani nad situáciou.

Dieťaťu pomôžete správne pochopiť, čo sa stalo a urobiť z toho závery do budúcnosti, keď mu predovšetkým o svojich pocitoch poviete:

«Bolo mi to veľmi ľúto, keď si mi povedal, že polievka je hnusná».

„Veľmi sa na teba hnevám, že si neupratala hračky, keď som ťa o to prosila“.

Všimnite si: nielen presne pomenovávate pocit, ktorý zakúšate, ale zároveň poukazujete na konkrétny skutok, správanie/slová dieťaťa. To je veľmi dôležité, pretože deti nie vždy chápu, čo presne urobili zle.

Potom môžete dať dieťaťu pocítiť následky:

„Úplne mi tie tvoje slová pokazili náladu, nechcem si s tebou čítať“.

Môžete tiež ísť do inej miestnosti a na otázky dieťaťa povedať: «Je mi veľmi smutno a chcem byť sama. Nebudem sa teraz s tebou hrať. ».

Tak dieťaťu jednak dáte najavo svoje city, jednak mu oznámite, čo urobilo zlé a nakoniec aj to, že keď niečo podobné urobí, musia počítať s tým, že sa naň budú nejaký čas hnevať. To je užitočná skúsenosť. Užitočnejšie, než hnevlivé, ľútostivé a nezvládané emócie, z ktorých si dieťa odnesie predovšetkým to, že mamička nemá náladu.

Preto sa na deti naozaj nehnevajte. Hoci sa to môže zdať podivné, taká škaredá, ľútosť vzbudzujúcej situácie je koniec koncov užitočným a dôležitým poučením aj pre vás aj pre dieťa.

Věra Korehová

Zdroj: www.adaline.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.