Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Niečo na vás lezie? Toto sú najlepšie byliny proti prechladnutiu

reklama:
byliny proti prechladnutiu
Niečo na vás lezie? Toto sú najlepšie byliny proti prechladnutiu Foto: www.gettyimages.com

S farebnou jeseňou a zmenou počasia bohužiaľ často prichádza aj chrípka a prechladnutie. Nielen v lekárni, ale aj v prírode nájdete mnoho prostriedkov, ako sa týchto neduhov zbaviť. Liečivé bylinky na prechladnutie slúžia ako prevencia, ale aj na liečbu týchto bežných ochorení.

Aj keď vás trápi len obyčajná nádcha alebo kašeľ môžu byť liečivé bylinky príjemným pomocníkom. V každom prípade je potrebné aj u byliniek poznať, na čo sa dajú použiť, aké majú liečebné schopnosti a nezabúdať na prípadné vedľajšie účinky a správne dávkovanie, pretože aj tu platí, že všetkého veľa škodí.

Najlepšie bylinky na kašeľ

Kto by nepoznal zázračné účinky skorocelu? Obsahuje slizové látky, glykozidy aukubín a akteozid, ktoré majú antibakteriálne a protizápalové účinky. Na liečbu sa využívajú listy, ktoré treba opatrne sušiť v tme, pretože sú na sušenie veľmi chúlostivé.

Tymian sa nepoužíva len na dochucovanie pokrmov, ale patrí aj k bylinám s najsilnejším antibiotickým pôsobením. Môžete ho užívať vo forme čaju, sirupu alebo bylinného extraktu. Odkašliavanie uľahčí jeho inhalácia 2x denne.

Podobne zázračná je aj mäta pieporná, ktorá uľavuje od podráždenia hrdla a uvoľňuje dýchacie cesty. Tento účinok môže byť užitočný zvlášť pri liečbe kašľa, ktorým sa snažíte vykašľať hlieny. Užíva sa vo forme čaju, sirupu, cukríkov či bylinného extraktu, na jazyk si môžete dať aj kvapku esenciálneho mätového oleja.

Zabudnúť by sme nemali ani na medovku lekársku a harmanček. Medovka obsahuje silice a triesloviny a uľavuje od kašľa. Môže byť použitá ako čaj, bylinný extrakt alebo sirup, ktorý je možné pripraviť za studena či zatepla. Z harmančeka sa využíva kvet na prípravu čajov alebo ako kúpeľový variant na naparovanie dutín dýchacích ciest.

Najlepšie bylinky na nádchu

Medzi bylinkami, ktoré účinkujú pri nádche, samozrejme nemôžeme vynechať nádchovník, ktorý obsahuje veľké množstvo vonných silíc. Hoci je možné túto rastlinu používať vnútorne, odporúča sa predovšetkým inhalácia. Listy stačí rozlomiť a čuchať.

Pri nádche často účinkujú vysoko aromatické a chuťovo štipľavé rastliny. Môže to byť napríklad zázvor, ktorý dodá telu vitamín C a posilňuje imunitu, ale taktiež vyvoláva potenie a zahrieva organizmus.

Medzi ďalších účinných pomocníkov patrí chren, ktorý stačí najemno nastrúhať a zmiešať s medom zhruba v pomere 1:1. Užívať by ste mali jednu lyžičku maximálne 5x denne. Využiť potom možno tiež cibuľu, z ktorej si môžete pripraviť cibuľovú šťavu, ktorá vás síce chuťovo nenadchne, ale proti nádche je veľmi účinná. Chuť je možné navyše vylepšiť za pomoci cukru alebo medu.

Bylinky na bolesť hlavy

Často býva s prechladnutím spojená aj bolesť hlavy. Pri bolestiach hlavy môžete žuť surové listy rimbaby, ktoré majú síce horkú chuť, ale úľava od bolesti sa dostaví v priebehu niekoľkých minút. Žujte vždy 2 až 3 lístky zhruba minútu a potom ich prehltnite. Pre liečivé účinky na bolesť hlavy sa zbiera aj koreň deväťsilu. Gurmáni si na ňom ale nepochutnajú, preto ho kombinujte s medom. Čaj z drveného koreňa nechajte lúhovať aspoň 10 až 15 minút.

Zdroj: bylinkovo.cz, magazinzahrada.cz, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.