Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

O koľkej by ste mali chodiť spať, aby vám nehrozili zdravotné problémy?

reklama:
O koľkej by ste mali chodiť spať, aby vám nehrozili zdravotné problémy?
O koľkej by ste mali chodiť spať, aby vám nehrozili zdravotné problémy? Foto: www.gettyimages.com

Podľa vedcov je možné znížiť riziko srdcového ochorenia. Stačí, keď si správne načasujete dobu, kedy pôjdete spať. Prečítajte si, o koľkej je najlepšie ukladať sa na spánok, a čo robiť, keď sa vám nedarí zaspať.

O koľkej ísť spať, aby nehrozili zdravotné problémy

Podľa štúdie publikovanej zdravotnou spoločnosťou European Society of Cardiology je možné predísť vzniku kardiovaskulárneho ochorenia vďaka správnemu načasovaniu uloženia sa k spánku na správnu hodinu. Podľa vedcov je správny čas na zaspávanie medzi desiatou a jedenástou večernou. Pre skutočne vytúžený efekt, je však nutné chodiť spať v tomto rozmedzí pravidelne. Vy, ktorí zaspávate práve v tento čas, môžete sa zaradovať, pozitívne prospievate zdraviu svojho srdca. Pokiaľ patríte do skupiny ľudí, ktorí chodia spať až po jedenástej hodine večer, skúste svoje návyky zmeniť. Autor štúdie Dr. David Plans dodáva, že najrizikovejšia doba na uloženie sa k spánku je po polnoci. Autorova štúdia ale neodporúča ani skoré zaspávanie: „Skoré i neskoré zaspávanie narúšajú naše vnútorné hodiny, a tým nepriaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém.“. Do štúdie, ktorá prebiehala takmer 6 rokov, sa zapojilo viac ako 88 000 ľudí vo veku 43 až 79 rokov. Zohľadnené boli aj demografické údaje účastníkov výskumu, informácie o ich životnom štýle a zdravotnom stave.

Koľko spánku potrebujete?

Potreba spánku je veľmi individuálna. Čím starší ste, tým menšiu potrebu spánku budete pociťovať. Zatiaľ čo bábätká potrebujú spať okolo 16 hodín denne, starší ľudia si vystačia so 7 až 8 hodinami spánku. Dospelý človek by mal spať aspoň 7 až 9 hodín. Príliš dlhý spánok nad 10 hodín nie je pre dospelých zdravý a môže viesť k podobným zdravotným rizikám ako pri nedostatku spánku.

Čo robiť, keď nemôžete zaspať?

Asi to poznáte, idete si ľahnúť a spánok neprichádza. Možno ste napätí, v strese alebo napríklad vám nie je úplne dobre. Hlavu sa vám nedarí vypnúť, lietajú vám v hlave rôzne myšlienky, a hoci ste unavení, nemôžete zaspať. Pokiaľ sa takéto stavy objavujú len zriedka, na vaše zdravie nemajú žiadny negatívny vplyv. Pokiaľ ale trpíte sústavným problémom so zaspávaním, oslabia sa schopnosti vašej koncentrácie, poklesne vaša výkonnosť, budete náladoví a hrozia vám sklony k depresiám. Osvojte si techniky, vďaka ktorým ľahšie zaspíte a vaše telo mohlo regenerovať. Zamerajte sa aj na spánkovú hygienu. Pred spaním je dobré vyvetrať spálňu a nastaviť optimálnu teplotu, ktorá vám vyhovuje. Teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí 15 až 18 °C s optimálnou hodnotou vlhkosti vzduchu 40 až 60 %. Pred spaním by ste nemali piť žiadny alkohol, kávu alebo čaj a prejedať sa. Hoci to môže byť ťažké, priamo pred spaním nesledujte televíziu, nepozerajte sa do počítača ani smartfónov. Tieto prístroje by mali mať prísny zákaz vstupu do vašej spálne. Svetlo žiariace z obrazoviek veľmi negatívne ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. V spálni by mala byť čo najväčšia tma, prípadne používajte pohodlnú masku na spanie.

Spánkovú hygienu dodržujete, ale stále nemôžete zaspať

Skvelou pomôckou na zaspávanie sú upokojujúce zvuky. Môžete zvoliť napríklad relaxačné zvuky z prírody v podobe šumenia mora, šelesť trávy alebo jemne dopadajúce dažďové kvapky. Hodí sa aj zvuk pospevujúcich vtákov, cvrkajúcich cvrčkov či praskania ohňa v krbe. Záleží len na vašich preferenciách, či sa so zavretými očami ocitnete ďaleko na pláži alebo na voňavej lúke. Ďalšou obľúbenou metódou je počúvanie pokojnej inštrumentálnej hudby s jemným rytmom alebo konštantnými tónmi. Hodí sa aj počúvanie audokníh alebo podcastov.

Prírodné prípravky na podporu spánku

Pomôcť vám môžete aj čaj na spanie, a tiež rôzne sirupy alebo tabletky s obsahom melatonínu – spánkovým hormónom regulujúcim spánkový cyklus. Bylinky, ktoré vaše upokojí pred spaním sú valeriána lekárska, chmeľ, medovka alebo napríklad kvety mučenky. Spánok vám pomôžu navodiť aj éterické oleje. Skvele funguje medovka, levanduľa, bergamot, borovica limba a bazalka. Osvedčená je aj pravidelná rutina pred spaním, napríklad niekoľkominútová meditácia alebo čítanie knižky. Príklad si môžete vziať aj od našich babičiek, ktoré mali v obľube popíjanie teplého mlieka s medom a teplé ponožky. Príjemné teplo na nohách navodí pocit pokoja, bezpečia a pohodlia.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.