Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Od komína po sendvičovač: Objavte nečakané zdroje prachu vo svojej domácnosti

reklama:
Objavte nečakané zdroje prachu vo svojej domácnosti
Od komína po sendvičovač: Objavte nečakané zdroje prachu vo svojej domácnosti Foto: www.freepik.com

V každom byte je prach: na polici, pod posteľou a na parapete. Sotva je odstránený, je späť. Ale odkiaľ pochádza nevzhľadné šedé páperie? A ovplyvňuje prach ľudské zdravie?

Aj keď sa každý deň tvorí priemerne len asi šesť miligramov prachu na meter štvorcový, z dlhodobého hľadiska je to nepríjemnosť. Pretože zdroje tvorby prachu sú veľmi početné, môže sa domáci prach skladať aj z mnohých rôznych látok. A nie všetky sú neškodné.

Čo je to prach?

Žiadny prach nie je rovnaký, pretože prach je zmesou rôznych látok. Môžu byť organickej povahy (napríklad omrvinky, peľ alebo mŕtvy pavúk) alebo anorganickej povahy, ako sú znečisťujúce látky z kobercov alebo lakovaného nábytku. Vo vidieckej oblasti existuje iná úroveň znečistenia prachu ako v priemyselnej štvrti na hlavnej ceste.

Potenciálne toxické chemické látky v prachu z domácností

Prach očami vedcov

Ak budeme vychádzať zo štúdie „Gesundheitliche Wirkungen von Feinstaub a Stickstoffdioxid im Zusammenhang mit der Luftreinhalteplanung“, spracovanej Štátnym úradom pre ochranu prírody, životného prostredia a ochrany spotrebiteľa Severné Porýnie-Vestfálsko môžeme z nej citovať: „Boli vykonané prachu. Laboratórne experimenty, veľké množstvo štúdií a výskumov preukázali škodlivé účinky prachu. Navyše nedávne environmentálne epidemiologické štúdie ukazujú, že k týmto účinkom môže dôjsť aj pri normálnej koncentrácii prachu v prostredí.“

Vedecké štúdie

Medzinárodný stav znalostí bol zhrnutý v niekoľkých rozsiahlych dokumentoch (WHO 2000, 2006, US-EPA 2004, Anderson 2009, Chen et al. 2009, HEI Osobitná správa 17, 2010). Ďalšie prehľady boli konkrétne venované situácii v Európe (WHO 2003, RIVM 2002, SRU 2002, Kappos et al. 2004, Pelucchi et al. 2009) alebo sa konkrétne zaoberali účinkami na kardiovaskulárny systém (Mittleman 2007, Brook a kol.).
Odkiaľ pochádza prach v dome?

Najmenšie častice sú emitované do vzduchu z komínov budov, výfukových plynov z automobilov alebo listov a kvetov rastlín. Tieto sa dostanú do domu pri každom otvorení okna alebo dverí. Do domu sa nám dostávajú všetky druhy hmyzu a pavúkov, ktoré nakoniec v rohu vyhladovali a potom sa rozložili.

Človek sám je stálym producentom prachu

Pretože sa pokožka neustále obnovuje, každý deň sa do vzduchu uvoľňuje jeden až dva gramy mŕtvych kožných častíc. Okrem toho človek nesie najjemnejšie prachové častice zvonku do bytu s oblečením a topánkami.

Prechod z jednej miestnosti do druhej, sedenie a vstávanie na stoličke alebo práca pri stole spôsobuje odieranie vlákien a chuchvalcov z kobercov, čalúneného nábytku, odevov a iných predmetov. Prach sa generuje aj pri varení, pečení, opekaní alebo pri ručnej práci.

Zdrojom prachu v dome sú aj horiace sviečky alebo sendvičovač, dokonca aj vaša tlačiareň. Jedným z riešení a zmiernení týchto problémov je kvalitný a dostatočne vzduchotesný vysávač a čistička vzduchu. Napríklad čistička vzduchu Dyson si poradí aj s formaldehydom.

Zdroj: ehp, ncbi, izb , www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.