Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Omladí vás, zbaví bolesti hlavy či oparov. To je zázrak menom kvetinová voda!

reklama:
Omladí vás, zbaví bolesti hlavy či oparov. To je zázrak menom kvetinová voda!
Omladí vás, zbaví bolesti hlavy či oparov. To je zázrak menom kvetinová voda! Foto: www.gettyimages.com

Čisto prírodné kvetinové vody sú čím ďalej populárnejšie. A nie je sa čomu diviť. Sú ideálnou voľbou pri starostlivosti o pleť aj vlasy, pomáhajú riešiť drobné kožné ťažkosti, v horúčave príjemne osviežia a používať ich môžete bez obáv aj na tú najcitlivejšiu pokožku. Chcete vedieť, ako vznikajú, aké benefity ponúkajú a k čomu všetkému ich môžete použiť?

Kvetinové (či kvetové) vody, inak aj hydroláty či hydrosoly, by nemali uniknúť vašej pozornosti. Ponúkajú totiž neuveriteľné množstvo benefitov. Nedráždia pokožku, šetrne sa o ňu starajú, udržujú jej správne pH a môžete ich využiť aj na starostlivosť o problematickú pleť, keď trpíte na ekzémy či akné, a tiež na jemnú pokožku bábätiek. Bolo vedecky dokázané, že kvetinové vody majú antibakteriálne a protizápalové účinky, pomáhajú obnoviť prirodzenú ochrannú bariéru kože a chránia ju proti pôsobeniu voľných radikálov.

Vybrať si môžete z nepreberného množstva druhov, od levanduľovej, ružovej a harmančekovej cez mätovú, medovkovú, jazmínovú, neroli či borovicovú až napríklad po nevädzovej či geraniovej.

Ako vzniká kvetinová voda

Obľúbené kvetinové vody vznikajú ako vedľajší produkt pri parnej destilácii prírodných éterických olejov z rastlín. Konkrétne sa teda získavajú tak, že rastlina je ponorená do nádoby s destilovanou vodou a v nej je šetrne zahrievaná. Vo výsledku taká voda obsahuje v maximálnej miere všetky prospešné esencie z vylúhovanej rastliny alebo bylinky.

Parná destilácia ale nie je jediný spôsob, kvetinovú vodu je možné získať aj pomocou ultrazvuku, ktorý rozruší membrány rastlinných buniek, čím vzniká kvetinová voda s veľmi zaujímavým zložením.

Jemnejšie ako éterické oleje

Kvetinové vody majú široké spektrum využitia. Sú oveľa jemnejšie ako esenciálne oleje, môžete ich teda aplikovať priamo na pokožku, nie je potrebné ich riediť. „Pre svoju jemnosť sú vhodné aj počas tehotenstva a pre malé deti. Možno ich použiť na dočistenie pleti či ako spodnú vrstvu pod hutnejší krém alebo maslový balzam. Dodáte tým pokožke potrebnú hydratáciu,“ opisuje Michaela Křivská, vývojárka zo spoločnosti Cannor.

Vďaka svojej jemnosti sú kvetinové vody vhodné na každodenné používanie pri starostlivosti aj o tú najcitlivejšiu pleť. Za ich pôvodný domov je považované Bulharsko, kde začali už v dávnych dobách na podobnom princípe lúhovania získavať vzácne a liečivé látky z damašských ruží, ktoré uľavovali pri migrénach a tráviacich problémoch.

Zázrak nielen pre pleť a vlasy

Zriedkavé esencie v kvetinových vodách sú dokonalým pomocníkom nielen pri starostlivosti o pokožku, ale aj o vlasy alebo nechty. Zabraňujú tvorbe vrások a predčasnému starnutiu pleti, pretože disponujú antioxidačnými vlastnosťami. Skúste aplikovať vodu na pleť tváre a dekoltu tesne pred tým, než použijete vyživujúce sérum alebo nočný krém. Efektívne zvlhčí pokožku aj pred nanesením make-upu.

Niektoré (ako napríklad už spomínaná ružová) pôsobia pozitívne aj na duševné zdravie a podporujú upokojenie mysle.

Nemusíte sa báť používať ich aj v prípade, že trpíte najrôznejšími kožnými problémami. Napomáhajú pri zmierňovaní prejavov akné, pri oparoch aj nepríjemných lupinách vo vlasoch. Uľaví aj od svrbenia, začervenania či spálenín od slnka. „Čím ďalej častejšie sa kvetinové hydroláty používajú ako základ do emulzných krémov namiesto vody. Nielenže produkt prevonia, ale tiež mu pridajú množstvo aktívnych látok,“ prezradila Michaela Křivská.

Sila kvetov v kuchyni aj aromaterapii

Za pomoci bio kvetinových vôd môžete dokonca stimulovať metabolizmus a podporiť trávenie. Stačí, keď si ráno pridáte pár kvapiek do pohára vlažnej vody alebo čaju. Ich využitie v kuchyni je ale oveľa širšie – dodajú nezameniteľnú chuť, vôňu a sviežosť nápojom aj dezertom. Skúste nimi ozvláštniť domácu malinovku, bábovku, puding alebo krehké sušienky. Ružovú vodu oceníte aj v káve – v arabských krajinách podávajú silnú kávu ochutenú ružovou vodou a okorenenú kardamómom. Použiť môžete tie isté kvetinové vody, ktoré máte na poličke v kúpeľni – vďaka tomu, že sú čisto prírodné, majú univerzálnu možnosť využitia.

Svoje miesto majú kvetové vody aj v aromaterapii, pomáhajú napríklad pri častých bolestiach hlavy alebo problémoch so žalúdkom. Vdychovanie esencií z ruže, medovky či levandule upokojuje, mäta naopak osviežuje a dodá vzpruhu, geránia povzbudí a zlepší náladu.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.