Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Orgánom mesiaca november sú pľúca

reklama:
Orgánom mesiaca november sú pľúca
Orgánom mesiaca november sú pľúca Foto: www.gettyimages.com

Každý mesiac súvisí s určitou časťou nášho tela, resp. s našimi vnútornými orgánmi. V novembri by sme sa mali zamerať na posilnenie našich pľúc.

Základné funkcie pľúc

Ako všetky vnútorné orgány sú aj pľúca v hrudníku, avšak zo všetkých orgánov najvyššie. Ich tvar je ako strieška a má aj podobnú funkciu, teda chráni všetky spodné orgány. Pľúca sú chránené hrudným košom. Pľúcami dýchame, teda prijímame kyslík a vylučujeme oxid uhličitý.

Zdravé pľúca poznáme podľa stavu našej pokožky, hlasu a ochlpenia. Ak chrapčíme, máme pľúca plné hlienu.

Ako spoznáme oslabené pľúca

Pri oslabení pľúc dochádza k zahusteniu hlienov. Podľa tradičnej čínskej medicíny sú hlieny v pľúcach považované za energetický špunt, ktorý sa zastaví v krku. Choroby spôsobené oslabenými pľúcami sú: zápaly priedušiek, astma, kašeľ, TBC, a ďalšie problémy s dýchaním.

V novembri nás môže viac trápiť suchý kašeľ, suchá pokožka a sucho v ústach a nose.

Čo prospieva pľúcam

Pľúca sú v páre s hrubým črevom, navzájom si vypomáhajú a navzájom sa ovplyvňujú. Pokiaľ je oslabené hrubé črevo, ovplyvní to aj pľúca a naopak. V hrubom čreve prebieha konečné zahusťovanie a vylučovanie potravy.

Pľúcam škodí dlhodobé fajčenie. Ak chcete zaistiť dobrú kondíciu pľúcam, nefajčite a vyhýbajte sa zafajčeným priestorom, veľa sa hýbte a denne majte pobyt na čerstvom vzduchu. Prospešné je eliminovať stres (napríklad pomocou jogy či meditácie), chodiť čoskoro spať a vyhýbať sa nočným aktivitám. V neposlednom rade treba dbať na zdravú a výživnú stravu a dostatok tekutín.

Pokiaľ máme my alebo naše deti často dýchacie problémy, z psychosomatického hľadiska sa zameriame sa na to „čo nemôžeme rozdýchať“, „čo nás dusí“.

Strava vhodná pre zdravie pľúc

Vitalitu pľúc môžeme podporiť aj vhodnou stravou. Pľúca sú najaktívnejšie medzi 3.-5. hodinou rannou, kedy by sme mali raňajkovať, čo však nie je vždy reálne. Pokiaľ sa touto dobou často budíte, možno sa vám hlásia pľúca. Treba ich posilniť. Na raňajky je ideálne dať si ovocný šalát, müsli, rastlinné mlieko či jogurt. Z ovocia je najvhodnejšia hruška, jablko, vínna réva, marhuľa. Ďalšie vhodné potraviny sú: zeler, karfiol, čierny koreň, reďkev, pór, cibuľa, cesnak alebo tiež chren (ostrá chuť pľúca posilňuje), zeleninové polievky, strukoviny, ľanové semienko, celozrnná ryža, mrkva, kaleráb, biela kapusta, kva , z korenia škorice, aníz, fenikel, chilli, zázvor. Z byliniek žihľava, nechtík lekársky, pľúcnik či skorocel, echinacea, koreň sladkého drievka, namiesto kávy je vhodné popíjať reishi.

Potraviny, ktorým sa naopak vyhýbať

Pre zdravé pľúca aj hrubé črevo by sme mali obmedziť pečivo z bielej múky a bieleho cukru, mliečne výrobky, pečené a vyprážané jedlá, mäso, údeniny, alkohol, čierny čaj, káva, čokoláda z kravského mlieka, skrátka potraviny, ktoré ochladzujú a zahlieňujú.

Zdroj: www.promaminky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 24. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.