Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pľúcna embólia: Nebezpečná krvná zrazenina vás môže zabiť

reklama:
Pľúcna embólia
Pľúcna embólia: Nebezpečná krvná zrazenina vás môže zabiť Foto: www.gettyimages.com

Pľúcna embólia je život ohrozujúci stav, kedy krvná zrazenina najčastejšie z dolnej končatiny putuje krvným obehom až do pľúc a môže spôsobiť náhle zlyhanie srdca. A existujú zdravotné stavy a životné situácie, kedy sa riziko jej vzniku zvyšuje. Komu hrozí najviac a dá sa tomu zabrániť?

Pľúcna embólia často vzniká náhle a mnohokrát ju nebýva ľahké odhaliť. Najčastejšie ide o následok akútnej žilovej trombózy dolných končatín. Pri nej v nohe vzniká krvná zrazenina (= trombus), ktorá putuje telom až do pľúc. Ročne u nás problémy tohto charakteru postihnú asi desaťtisíc ľudí, najčastejšie vo vekovej skupine 60 až 70 rokov.

Príznaky: Ako sa pozná pľúcna embólia

Problémy môžu vzniknúť okamžite následkom veľkej zrazeniny alebo postupným usadzovaním v pľúcach, čo môže trvať niekoľko dní. Embólia sa často prejavuje podobne ako srdcový infarkt, teda veľkou bolesťou na hrudníku. Postihnutému sa zle dýcha, potí sa a prežíva úzkosť. Klesá mu krvný tlak, zrýchľuje sa tep a znižuje sa okysličenie organizmu – dochádza k premodrávaniu. Hrozí bezvedomie a zástava srdca.

Pokiaľ vznikajú problémy postupne, riziko embólie signalizuje opuch dolnej končatiny, bolesť lýtka či stehna a následná dýchavičnosť. Niekedy sa však embólia prejavuje veľmi nenápadne – napríklad len bolesťami na hrudníku, ktoré ľudia pripisujú chrbtici, a preto býva jej odhalenie občas ťažké.

 

Vyšetrenie a liečba

Pri podozrení na trombus v pľúcach sa vykonávajú niektoré z týchto vyšetrení: EKG, scintigrafia, röntgen, CT a rozbor krvných plynov. Je nutné potvrdiť diagnózu a určiť, kde sa zrazenina nachádza a aká je veľká. Na nápravu sa používa antikoagulačná liečba (látky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi). Ak je situácia vážna, je namieste trombolýza: rozpustenie zrazeniny infúziami špeciálnych látok. Tu však hrozí riziko krvácania do mozgu a mozgovej mŕtvice. Ako krajné riešenie je možné zvoliť odstránenie trombu chirurgickým zákrokom.
Komplikácie: náhla smrť

Najzávažnejším následkom pľúcnej embólie je srdcové zlyhanie a smrť. U časti pacientov dôjde po pľúcnej embólii k poškodeniu pľúc a odumretiu ich časti. Medzi komplikácie patria aj opakované embólie.

Komu hrozí pľúcna embólia

Riziko vzniku krvných zrazenín rastie s vekom a je vyššie napríklad u ľudí s kŕčovými žilami, u fajčiarov a obéznych jedincov. V niektorých prípadoch sa významne zvyšuje aj u človeka, ktorý má cievy v poriadku: hrozí pri veľkých chirurgických zákrokoch, pri zranení dolných končatín a pri onkologických ochoreniach. Pravdepodobnosť výrazne narastá aj v tehotenstve a šestonedelí, riziko stúpa aj pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Nebezpečné je tiež dlhodobé znehybnenie (môže ísť napríklad o nohu v sadre).

Prevencia: Pozor pri cestovaní

Mnoho rizikových faktorov ovplyvniť nemožno, ale aj tak je dôležité sa o cievy starať: hýbať sa, nefajčiť, udržovať si váhu. Ľudia, ktorým akútne hrozia problémy, musia trvalo užívať lieky na „riedenie krvi“ – jedná sa o antikoagulačnú liečbu (napr. warfarín, heparín), ktorá spomaľuje zrážanie krvi. Ženám, ktoré majú vrodenú trombofíliu, čo je zvýšené riziko tvorby krvných zrazenín (najznámejšia je leidenská mutácia), sa neodporúča užívať hormonálnu antikoncepciu. Nebezpečná je aj tzv. cestovateľská trombóza: vyhnite sa situáciám, keď niekoľko hodín takmer bez pohnutia sedíte (cesty lietadlom a autobusom). Stačí sa občas prejsť či v sede precvičovať lýtkové svaly a dôležitý je aj dostatok tekutín.

Pľúcna embólia

Popis – Život ohrozujúci stav spôsobený krvnou zrazeninou v pľúcach
Príznaky – Niekedy sú dosť nešpecifické, ale typicky sa jedná o dýchavičnosť, bolesť na hrudi a zrýchlený tep.
Liečba – Antikoagulačné lieky (znižujú zrážanlivosť krvi), trombolýza (látky, ktoré rozpúšťajú priamo krvnú zrazeninu), výnimočne odstránenie zrazeniny operatívne.
Štatistika – Riziko úmrtia u neliečenej akútnej pľúcnej embólie je zhruba 30 %, keď sa včas rozpozná a lieči, je to 8 %.
Prevencia – Zdravý životný štýl, v prípade veľkého rizika antikoagulačná liečba

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.