Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podbeľ lekársky obsahuje jedovaté látky. Ako liečivú bylinu ho radšej nepoužívajte

reklama:
Ako liečivú bylinu ho radšej nepoužívajte
Podbeľ lekársky obsahuje jedovaté látky. Ako liečivú bylinu ho radšej nepoužívajte Foto: www.gettyimages.com

V priekopách, rumoviskách alebo na brehoch riek a potokov skoro z jari vykvitá podbeľ lekársky. Táto rastlina s jasne žltými kvetmi býva tradične používaná ako liečivá bylina proti kašľu alebo pri ochorení dýchacích ciest. Že je použitie podbeľa sporné, poukazuje český neurobiológ Omar Šerý, ktorý upozorňuje na jedovaté látky obsiahnuté v tejto byline.

Podbeľ lekársky patril k obľúbeným liečivým bylinkám našich babičiek a prababičiek. Predchádzajúce generácie žlté kvietky tejto rastliny najčastejšie používali na liečbu ochorení dýchacích ciest, na odhlienenie, na podporu vykašliavania alebo pri liečbe kašľa. Podbeľ sa v ľudovom bylinkárstve užíval samostatne alebo ako súčasť bylinných čajových zmesí. Vnútorné užívanie podbeľa lekárskeho sa však v súčasnej dobe neodporúča. Z akého dôvodu?

„Vedeli ste, že z podbeľa bolo izolovaných asi 175 účinných látok? Patria medzi ne seskviterpény, triterpenoidy, flavonoidy, fenolické zlúčeniny, chromóny, alkaloidy a ďalšie. Podbeľ má rôzne využitie v tradičnej medicíne. Používa sa najmä na zápalové stavy, respiračné a infekčné choroby. Výskumy potvrdzujú jeho protizápalové, neuroprotektívne, antidiabetické a antioxidantné účinky. Napriek tomu, že rastlina nie je evidovaná ako toxická, môže poškodzovať pečeň (pyrrolidínové alkaloidy),” upozornil na Twitteri český neurobiológ a biochemik Omar Šerý.

Tento uznávaný vedec ďalej podotkol, že by čaje z podbeľa lekárskeho kvôli jeho toxicite pre pečeň spôsobené obsahom pyrolidínových alkaloidov nemali piť najmä deti a ľudia s poruchami pečene. Podbeľ lekársky nie je tiež vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

Pokiaľ sa k prírodnej liečbe pomocou podbeľa lekárskeho naozaj rozhodnete, užívať by ste ho podľa Omara Šerého rozhodne nemali dlhšie ako niekoľko dní. Všeobecne však platí, že by ste sa mali popíjaniu podbeľového čaju alebo bylinkových zmesí s podbeľom radšej vyhnúť.

Zdroj: Twitter.com, Jenzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.