Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podľa výskumov má striedavá starostlivosť aj svoje pozitíva

reklama:
Podľa výskumov má striedavá starostlivosť aj svoje pozitíva
Podľa výskumov má striedavá starostlivosť aj svoje pozitíva Foto: www.gettyimages.com

Niekedy počujeme názory, že deti v striedavej starostlivosti nikdy nespoznajú stabilitu a bezpečie jedného skutočného domova, alebo dokonca, že ich to „poznamená“. Výskumy však naznačujú, že táto forma starostlivosti môže mať aj svoje kladné stránky.

Schopnosť prispôsobiť sa rôznym podmienkam a okolnostiam patrí k základnej výbave pre život. A práve v tomto ohľade prinášajú výskumy dobrú správu: Deti z rozvedených rodín, ktoré trávia podobné množstvo času s matkou aj otcom, dosahujú podľa štúdie, uverejnenej na serveri Americkej psychologickej asociácie, lepšie schopnosti sa prispôsobiť ako deti, ktoré žijú a stýkajú sa iba s jedným rodičom.

Psychológ Robert Bauserman k tomuto záveru dospel na základe metaanalýzy 33 štúdií, ktoré skúmali deti vo výhradnej a spoločnej starostlivosti a porovnávali prispôsobenie dieťaťa s „normálnymi“ rodinami. Z bádania vyplýva, že deti v striedavej starostlivosti mali menej problémov so správaním a emocionálnymi problémami, preukazovali vyššie sebavedomie, mali lepšie rodinné vzťahy a školské výsledky ako deti vo výhradnej starostlivosti. Podľa Bausermana je to pravdepodobne preto, že spoločná starostlivosť poskytuje dieťaťu príležitosť trvalého kontaktu s oboma rodičmi.

Viac priateľov a menej stresu

Ďalší výskum potom potvrdzuje, že u detí, ktoré žijú na plný úväzok s jedným rodičom, existuje väčšia pravdepodobnosť, že sa budú cítiť v strese ako deti v zdieľanej starostlivosti. Ukazuje to štúdia Demografickej jednotky Štokholmskej univerzity. Vysvetlením môže byť fakt, že deti, ktoré trávia väčšinu času iba s jedným rodičom, strácajú cenné zdroje, akými sú príbuzní a priatelia. Vyšlo tiež najavo, že deti v striedavej starostlivosti sú pravdepodobne menej stresované vďaka tomu, že im je dopriate mať aktívny a pevnejší vzťah s oboma rodičmi. Inými slovami: bývanie v dvoch domovoch pre deti neznamená emocionálnu nestabilitu.

Lepšie obaja, než len jeden

Aj sociológ Petr Fučík z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity dospel k záveru, že podľa zahraničných výskumov sa ukazuje, že pozitíva styku s oboma rodičmi prevažujú nad negatívami pravidelného sťahovania. „Výraznejšie negatívne dopady po rozvode či rozchode rodičov možno naopak vidieť u detí, ktoré vyrastajú iba s jedným rodičom,“ dodáva. Na druhej strane pripúšťa, že striedavá starostlivosť má aj svoje mínusy, a to najmä v prípade, že sú povahy a prístupy rodičov k výchove príliš rozdielne.

Práve odlišné postoje k výchove a nedostatočná komunikácia rodičov bývajú pri striedavej starostlivosti častým kameňom úrazu. Domáce úlohy, odovzdávanie športových dresov, liekov, v jednej rodine príliš voľná, v druhej zase príliš autoritatívna výchova… Hoci už ako matka či otec dieťaťa oddelene, striedavú starostlivosť nemožno úspešne zvládnuť bez toho, aby ste sa spolu nedohovárali na praktických záležitostiach a určitom poriadku. Na druhú stranu je dobré opustiť predstavu, že budete mať úplne presnú kontrolu nad tým, ako to funguje v tej „druhej“ domácnosti, a prirábať si tak zbytočný stres.

Čo môžete ako rodič urobiť pre fungujúcu a pohodovú striedavú starostlivosť?

1. Nikdy dieťa neľutujte, že má dva domovy a že to má ťažké.

2. Nevynahradzujte mu svoju neprítomnosť tým, že ho budete príliš zahŕňať darčekmi a odpúšťať mu plnenie povinností.

3. Dbajte o poriadok, ktorého základy by mali platiť v oboch rodinách.

4. Využite čas s dieťaťom na maximum. Rozprávajte sa, choďte na prechádzky, smejte sa spolu.

5. Dôverujte svojmu expartnerovi aj jeho prípadnej novej partnerke. A komunikujte s ním čo najčastejšie: raz týždenne si napríklad zavolajte a povedzte si to najdôležitejšie. Pokiaľ to medzi vami dvoma zásadným spôsobom viazne, dieťa to vycíti a prispieva to k jeho psychickej nepohode.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.