Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte hadomor španielsky? Je to zabudnutá a neskutočne zdravá zelenina

reklama:
Poznáte hadomor španielsky?
Poznáte hadomor španielsky? Je to zabudnutá a neskutočne zdravá zelenina Foto: www.gettyimages.com

Hadomor španielsky čiže čierny koreň je zabudnutá zelenina, ktorá sa predtým bežne pestovala. Nenechajte sa odradiť vzhľadom – chutí výborne a navyše je ohromne zdravý.

Čiernemu koreňu sa u nás hovorilo aj hadomor španielsky. Prečo? Ľudia predtým verili, že pokiaľ ho vloží do úst hada, tak zomrie. Používal sa ale aj ako liek pri hadím uštipnutí a tiež pri liečbe dýmejového moru. Pôvodne pochádza z južnej Európy a Blízkeho východu, kde sa pestoval už v 16. storočí. K nám sa dostal zo Španielska, k čomu odkazuje aj prívlastok jeho ľudového názvu. Má charakteristickú čiernu šupku, pod ktorou sa ukrýva biela dužina. Po olúpaní pripomína špargľu a podobne sa aj pripravuje, jeho chuť je však iná – jemná, mierne oriešková, vzdialene pripomína mladú mrkvu alebo petržlen, ale nie je tak sladký.

Čierny koreň si vydobyl miesto aj vo vyšších gastronomických sférach. Pozrite sa, ako ho pripravuje michelinský šéfkuchár:

Diétny a neskutočne zdravý

K prednostiam čierneho koreňa patrí minimum kalórií a ľahká stráviteľnosť, vďaka čomu je často odporúčaný v rámci redukčných a šetriacich diét pri ochorení tráviacej sústavy, po liečbe antibiotikami alebo črevných virózach. Pozitívne pôsobí na močové cesty, obličky, odporúča sa osobám trpiacim dnou alebo reumatizmom a hodí sa aj do jedálnička diabetikov. Je veľmi cenným zdrojom inulínu – rozpustnej vlákniny, ktorá podporuje správnu funkciu tráviaceho traktu a metabolizmus. Okrem toho jeho konzumáciou dodáte telu vitamíny skupiny B, vitamín C a E, horčík, vápnik, železo, mangán, meď, zinok a fosfor.

Ako pripraviť čierny koreň?

Kuchynská úprava čierneho koreňa nie je nijako zložitá a môžete ho jesť zasurova aj tepelne upravený. Pomocou škrabky olúpte tmavú šupku – pozor, môže zafarbiť ruky, tak radšej použite gumové rukavice. Po olúpaní treba nechať z koreňa nechať vytiecť horký lepkavý latex, ktorý kazí jeho chuť a sfarbuje dužinu dohneda. Ideálne je vložiť čierny koreň do studenej vody s octom alebo citrónovou šťavou zhruba na 10 minút.

Nátierka, polievka aj príloha k mäsu

Očistený čierny koreň môžete nastrúhať a zmiešať s tvarohom alebo krémovým syrom, ochutiť cesnakom a bylinkami a podávať s čerstvým pečivom ako nátierku. Dobre chutí aj v kombinácii so strúhanými jablkami. Pokiaľ ho chcete tepelne upraviť, stačí ho nakrájať na menšie kúsky a podusiť so zeleninou, zapiecť so syrom, šunkou alebo bešamelom či krátko opiecť na masle a podávať ako prílohu. Skvelý je aj v polievke – uvarte ho vo vode či vývare spoločne so zemiakmi a potom rozmixujte a zjemnite smotanou.

Zdroj: www.denik.czbudejovice.rozhlas.cz, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.