Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor emocionálna nevera je oveľa horšia ako tá fyzická! Zničí vzťah oveľa rýchlejšie

reklama:
Pozor emocionálna nevera je oveľa horšia ako tá fyzická!
Pozor emocionálna nevera je oveľa horšia ako tá fyzická! Zničí vzťah oveľa rýchlejšie Foto: www.freepik.com

Každý máme trochu iné predstavy o tom, čo to podvádzanie vlastne je. Niekto neznesie aby sa jeho partner na niekoho iného len pozrel, iný vidí ako podvádzanie výhradne sex s treťou stranou a sú aj tí, ktorí benevolentne nechávajú svojich partnerov, aby si užívali intimitu pokojne aj s niekým ďalším, pokiaľ to neznamená rozpad ich vlastného vzťahu. Oveľa deštruktívnejšia je však pre vzťah často nevera emocionálna ako pohlavný styk s niekým, na koho narazíme v bare.

Niektoré páry dodržiavajú prísnu monogamiu, pretože si myslia, že akýkoľvek sexuálny kontakt s treťou stranou je zrada. Potom tiež existuje mnoho párov, ktoré sa k tomu stavajú tak, že majú otvorenejšími vzťahmi, v ktorých si rôzne stanovujú pravidlá, čo sa ešte za neveru počíta a nepočíta. Fyzická nevera môže byť ľahko definovateľná, ale emocionálna nevera môže byť niečo ako mínové pole. Ľudia mávajú rôzne predstavy o tom, čo to znamená byť emocionálne neverný, a tie sa nemusia vôbec zjednocovať. Skúste si teraz sami odpovedať, čo ste si pod touto témou predstavili. Bolo to dopisovanie si po večeroch s kamarátkou, ktorá je vám bližšia ako priateľka? Obedy s kolegom, ktorý je neuveriteľne príťažlivý? Alebo lajkovanie fotiek na sociálnych sieťach niekomu, kto vás naozaj zaujal, a ľahko flirtujúce komentáre?

Je normálne, že každý pár sa musí vysporiadať s tým, ako vníma neveru a čo je vo vzťahu povolené. Nastaviť jej ale hranice ale nie je ľahké. Prípadné nezhody v očakávaní toho, čo bude partner robiť alebo nie, môžu pokojne ohroziť alebo rozbiť vzťah, pokiaľ nie sú dostatočne komunikované. Ale nebolo to tak vždy. Myšlienka emocionálnej vernosti je relatívne nová. Myslenie spoločnosti sa v tomto smere posunulo. Teraz už spoločnosť dokáže formovať, čo od vzťahov očakáva nad rámec základných potrieb.

Ľudia v dvadsiatom prvom storočí často čakajú, že partnerstvo bude znamenať zdieľanie intímnych emocionálnych záležitostí iba medzi nimi. To často naráža v kontexte s digitálnou dobou, v ktorej žijeme a vďaka ktorej je veľmi ľahké zdieľať akýkoľvek svoj zážitok takmer s celým svetom. Pochopiť, ktoré interakcie mimo vzťahu prekračujú hranicu do nebezpečného územia a následne sa týchto pravidiel držať, je stále ťažšie ako inokedy.

Definícia emocionálnej nevery

Presne tento stav špecifikovať nemožno, všeobecne sa ale dá povedať, že za emocionálnu neveru je považovaná situácia, keď jeden z partnerov alebo obaja vytvorí dôležitú emocionálnu väzbu s niekým ďalším mimo ich vzťahu. Toto emocionálne puto je druhou stranou považované za také, ktoré prekračuje hranice. Celé je to podmienené myšlienkou, že určité typy intimity by mali byť zdieľané iba s významnou osobou a že emocionálnym prepojením s treťou stranou môže jeden z partnerov udusiť vzťah a výnimočnosť emocionálneho zdieľania v ňom.

Dnes ľudia chcú, aby ich partner napĺňal ich emocionálne potreby. Z toho vyplýva, že napĺňanie emocionálnych potrieb niekoho ďalšieho a zdieľanie s ním osobných zážitkov je vlastne pre mnoho ľudí už neverou. Z pohľadu partnera môže byť takéto správanie vnímané ako zrada a to aj v prípade, že z pohľadu náprotivku ani jeho emocionálneho milenca to nie je považované za niečo zlé, ani tu nie je žiadny úmysel nabúrať pôvodný vzťah. Byť fyzicky verný už dnešným ľuďom nemusí stačiť, teraz mnoho párov verí, že obrátiť sa na tretiu stranu kvôli niektorým aspektom šťastia a emocionálnej pohody môže byť druhom zrady. Chodíte sa zverovať kamarátke? Máte od detstva kamaráta, s ktorým pravidelne navštevujete kino a je to pre vás jedinečný zážitok, ktorý by ste s partnerom zdieľať nemohli? Je tu niekto, kto vám ako jediný porozumie, pokiaľ ide o vášeň k vašej práci? Partner či partnerka to môžu vnímať ako nôž v chrbte.

Vo všeobecnosti výskumy ukazujú, že ľudia považujú sexuálnu neveru za viac znepokojujúcu ako neveru emocionálnu. Ale štúdia z roku 2015, ktorá bola vykonaná medzi viac ako pätnástimi stovkami Britov ukázala, že 44 percent respondentov cíti, že vytvorenie emocionálneho vzťahu s niekým, kto nie je ich partnerom, predstavuje podvádzanie. Dokonca im to robí väčší problém, než podvedenie fyzickej. Medzitým 15 percent respondentov uviedlo, že sami vo vzťahu prevádzkovali alebo zažili také správanie, ktoré prekračovalo hranice zdravého priateľstva a napĺňalo definíciu emocionálnej nevery.

Rozmanitá povaha citovej nevery, ktorá nie je ľahko uchopiteľná pôsobí v množstve vzťahov ťažkosti. Pri fyzickej nevere je často jasné, kedy bola prekročená hranica. Emocionálna nevera môže začať oveľa pozvoľnejšie, so správaním, ktoré si jednotlivec môže spočiatku ospravedlniť sám pred sebou aj pred svojim partnerom a okolím. Niekedy si ani sám neuvedomí, že skĺzol do bodu, kedy je mu s niekým iným na emocionálnej rovine príjemnejšie, než s jeho súčasným partnerom. Väčšina ľudí, ktorí sa dopustia citovej nevery, sa o to zámerne nesnažia.

Veľakrát situácia emocionálnej nevery nastane aj tým, že ich partner im nevenuje dostatok pozornosti, necíti sa pochopení a chýba im podpora na domácej pôde. Toto uspokojenie potom musí hľadať inde. Môžu investovať energiu do priateľstva, ktoré im poskytne podporu alebo emocionálnu náklonnosť, čo neúmyselne vedie k vytváraniu citov. Ak je niekto vo vzťahu nešťastný alebo sa od svojej drahej polovičky oddelil, možno preto, že začal chcieť v živote iné veci, ktoré sú pre neho kľúčové a nemôže ich s tým druhým zdieľať. Potom ľahko začne hľadať spojenie s niekým, kto sa mu viac podobá, pokiaľ ide o jeho ciele a hodnoty.

Schopnosť párov prečkať tento druh problémov súvisí s tým, či dokážu hovoriť o svojich problémoch a spoločne na vzťahu pracovať. Je potrebné, aby bola na oboch stranách snaha vzájomne vyhovieť, uspokojiť potreby toho druhého a definovať si, čo je to vzťah, kde sú jeho hranice a prečo nám na tom druhom jeho správaní vadí. Problém pre páry spočíva v tom, že sa nezhodujú na tom, aký záväzok medzi nimi vznikol, keď šli spoločne do vzťahu. Existujú ľudia, ktorí majú pocit, že jednorazový sex nič neznamená a nejde o podvod, keď v ňom nie sú city. Iní si zase myslia, že mať priateľstvo na vyššej emocionálnej úrovni, než je ich vzťah s partnerom, je niečo, na čo majú právo a cítia sa obmedzení, ak je partner proti. Pokiaľ nedôjde ku kompromisu, tieto situácie bohužiaľ končia rozchodom.

zdroje: Nature.com, D25d2506sfb94s.cloudfront.net, Bbc.com, pikant.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.