Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prastarý ľudový prostriedok liečby mnohých neduhov

reklama:
Prastarý ľudový prostriedok liečby mnohých neduhov
Prastarý ľudový prostriedok liečby mnohých neduhov Foto: www.gettyimages.com

Jablčný ocot je prastarý ľudový prostriedok liečby mnohých neduhov. Býval po ruke v každej domácnosti, pretože zdroj, z ktorého sa vyrábal – jablká – bol ľahko dostupný a jeho príprava pomerne jednoduchá.

Okrem iného praktického využitia v domácnosti sa používal pri najrôznejších zdravotných problémoch, na čistenie a dezinfekciu, na odstraňovanie vší, ošetrovanie bradavíc a tiež pri liečbe ušných chorôb. Už Hippokrates hovoril o jeho využití pri čistení rán. Jablčný ocot bol tiež prostriedkom na odstraňovanie bradavíc a iných kožných problémov. Používaný bol aj ako konzervačný prostriedok. Napriek tomu, že mnoho účinkov jablčnému octu pripisovaných nebolo doteraz vedecky potvrdených, niektoré moderné štúdie dokazujú aj konkrétne liečebné účinky.

Prírodný nefiltrovaný jablkový ocot obsahuje veľké množstvo aminokyselín (jablčnú, citrónovú, mliečnu, šťaveľovú a iné), vitamínov (А, В1, В2, В6, С, Е), stopových prvkov a minerálov (draslík, meď, kremík, horčík, vápnik a železo).

Jablčný ocot dokáže likvidovať mnoho zdraviu škodlivých patogénov vrátane baktérií (napríklad e-coli). Podporuje aj stabilnú nízku úroveň krvného cukru. Niektoré klinické štúdie preukazujú priaznivé pôsobenie jablčného octu na hladinu cholesterolu, zníženie objemu krvného tuku a zníženie krvného tlaku.

Jablčný ocot býva tiež často doporučovaný ako účinný prostriedok takzvanej očisty organizmu, čo je veľký hit najmenej posledné desiatky rokov. Odborníci sa však zhodujú, že všetky halasne odporúčané detoxikačné a očistné kôry sú spojené s rizikom vysoko prekračujúcim ich pochybný prínos. Niečo iné je odľahčujúca diéta uprednostňujúca ľahšiu stravu, hydinu, ryby a zeleninu a niečo iné „detoxikácia“. Organizmus skutočne nepotrebuje, aby bol akokoľvek „čistený“. Telo sa dokáže očistiť samo a má k tomu aj veľmi účinné nástroje – obličky a pečeň.

Jablčný ocot obsahuje kyselinu octovú. Práve ona je spojená s niektorými jeho vyhľadávanými prospešnými vlastnosťami – pomocou pri chudnutí, odbúraním tukov, znížením cukru a cholesterolu. Napriek tomu však stále zostáva kyselinou a ako taká môže ľudskému organizmu tiež škodiť. Ak má jablčný ocot prospievať, musí byť jeho konzumácia obmedzená a je potrebné dodržiavať pri nej isté pevné pravidlá.

Obmedzovanie krvného cukru je dôsledkom spomalenia pohybu natrávenej stravy zo žalúdka do pokračovania tráviacich ciest, ktoré jablčný ocot spôsobuje. Lenže pri niektorých stavoch môže práve táto vlastnosť jablčného octu vyvolať problémy a zhoršenie – napríklad pri cukrovke I. typu. Jablčný ocot nielen spôsobuje zadržiavanie potravy v žalúdku a tým predĺženie pocitu sýtosti, ale môže tiež vyvolať dlhodobé nechutenstvo a tráviace problémy (nevoľnosť).

Pravidelná konzumácia vyššieho množstva jablčného octu súvisí s osteoporózou, znížením hladiny draslíka v krvi a ďalšími poruchami biochemických hodnôt. Kyselina octová taktiež poškodzuje zubnú sklovinu. Mohla by tiež spôsobiť poleptanie pažeráka – tento prípad je doložený u prípadu konzumácie jablčného octu vo forme tabliet.

Je možné dohľadať aj prípady poleptania či popálenia kože u ľudí, ktorí pôsobením jablčného octu chceli podomácky liečiť svoje kožné problémy.

Opatrní musia byť ľudia, ktorí užívajú určité lieky – predovšetkým na cukrovku, srdcové problémy a tiež diuretiká, podporujúce vylučovanie moču.

Ak sa niekto rozhodne využiť pozitívne vlastnosti jablčného octu, mal by dbať na niektoré zásady. Predovšetkým nekonzumovať jablčný ocot neriedený, ale pridať si ho do väčšieho množstva vody. Začínať s konzumáciou malého množstva a zistiť, aká je reakcia organizmu. Aj keď znáša jablkový ocot dobre, nemala by denná dávka prekročiť maximum: 2 polievkové lyžice, to je 30 ml. Myslieť si, že keď jablčný ocot podporuje chudnutie, potom zvýšenie jeho príjmu chudnutie ešte posilní, je veľmi nebezpečný omyl. Chudnutie posilní pravidelný príjem menej kalorickej stravy, dostatok zeleniny, tekutiny a fyzická aktivita.

V záujme ochrany zdravia svojich zubov by nikto nemal piť roztok s jablčným octom po tom, čo si vyčistil zuby – a po vypití by mal počkať aspoň polhodinu, kým si zuby pôjde čistiť. Lepšie je tiež piť nariedený ocot z pohára slamkou, aby jeho kontakt so zubami bol aspoň čo najviac obmedzený. A po jeho vypití si dôkladne a opakovane vypláchnuť ústa vodou.

Ľudia so žalúdočnými, respektíve tráviacimi problémami by sa mali konzumácii jablčného octu vyhnúť.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.