Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo máte suchú pokožku? Zbavte sa týchto prehreškov a máte vyhrané

reklama:
Prečo máte suchú pokožku? Zbavte sa týchto prehreškov a máte vyhrané
Prečo máte suchú pokožku? Zbavte sa týchto prehreškov a máte vyhrané Foto: www.gettyimages.com

Aj keď sa snažíte akokoľvek a ste presvedčení, že pre zdravú pokožku robíte maximum, nie je neobvyklé, že počas zimy sa jej kondícia zhorší. Okrem povädnutého vzhľadu a suchosti môžete pozorovať drobné prasklinky, na pohmat drsné škvrny a odlupujúce sa šupinky. Čo pre seba a svoju kožu môžete urobiť? A netýkajú sa niektoré z nižšie uvedených prehreškov aj vás?

Pravidelná a správne zvolená starostlivosť je kľúčom k zdravej pokožke a základom prevencie kožných ťažkostí. Suchá pleť nebýva v zimných mesiacoch ničím neobvyklým a aspoň občas potrápi množstvo žien aj mužov. Kombinácia chladného a mrazivého počasia a vykurovaných interiérov môže pokožku zbaviť vlhkosti a zanechať ju matnú, zdrsnenú a šupinatú. Koža môže dokonca nepríjemne svrbieť. V prípade, že vám v boji so suchou pokožkou nepomáha žiadny krém, je možno načase porozmýšľať o iných príčinách. Tu sú tie najčastejšie.

1. Horúci kúpeľ každý deň

Príliš teplá voda v kombinácii s mydlom alebo sprchovým gélom zmäkčuje pokožku a tým nenápadne, ale vytrvalo narúša a odstraňuje jej prirodzený ochranný film. Pokiaľ holdujete horúcej vani alebo dlhej sprche každý deň, bude pokožka náchylnejšia na podráždenie, začervenanie a vysušenie. Riešením je znížiť teplotu vody, skrátiť dobu sprchovania a mydlo používať len na nevyhnutné miesta (podpazušie, triesla). Ak sa radi kúpete, pridajte do vane pár kvapiek prírodného oleja.

2. Pozor na retinol a prípravky proti akné

Kyselina salicylová je aktívnou zložkou mnohých produktov starostlivosti o pleť, pretože odstraňuje odumreté bunky, redukuje tvorbu mazu, eliminuje drobné zápaly, a pomáha tak pri liečbe akné, jazvičiek a iných ťažkostí. Jej nevýhodou však je, že môže pokožku podráždiť a vysušovať, vyvarujte sa preto nadmerného používania. Skontrolujte si tiež, či kozmetický prípravok, ktorý používate, neobsahuje retinol. Ten síce zjednocuje pleť, podporuje tvorbu kolagénu a bráni upchávaniu pórov, ale jeho častým vedľajším účinkom býva začervenaná, podráždená a šupinatá pleť.

3. Doprajete si málo ovocia

Nedostatok ovocia a zeleniny v každodennom jedálničku môže mať škodlivý vplyv na vašu pleť. Podľa niektorých odborníkov na výživu má to, čo jeme, veľký vplyv na mechanizmy, ktoré sú spojené so starnutím pokožky. Napríklad vitamín C, obsiahnutý v hojnej miere v ovocí, pomáha v organizme pri tvorbe kolagénu, ktorý redukuje jemné vrásky a je nevyhnutný na to, aby bola koža pružná, hydratovaná a zdravá.

4. Nechránite sa SPF faktorom

Názor, že v zime nie je nutné používať krémy s ochrannými SPF faktormi proti škodlivému slnečnému UV žiareniu, nie je správny. Naopak, potreba sú celoročne. Vedeli ste, že UV lúče silne vysušujú pokožku, ktorá je už tak dosť suchá, a zbavujú ju vody? Preto si ako poslednú vrstvu svojej každodennej starostlivosti o pleť zvoľte hydratačný opaľovací krém, ktorý obsahuje zložky ako bambucké maslo, glycerín a kyselinu hyalurónovú, tie totiž obnovujú vlhkosť v pleti.

5. Holdujete káve a alkoholu

Alkohol aj kofeín sú diuretiká, čo v podstate znamená, že vás odvodňujú a zvyšujú produkciu moču. Možno ste si všimli, že po veľkej káve, pive alebo aj poháriku vína máte častejšie nutkanie na močenie. Organizmus potom rýchlejšie stráca tekutiny, čo okrem iného vedie aj k suchej a dehydratovanej pokožke. Obmedzte alkohol a kofeín a naopak dbajte na kvalitný pitný režim. Počas dňa by ste mali vypiť zhruba dva litre čistej vody, prípadne nesladených ovocných či bylinných čajov alebo riedených ovocných a zeleninových štiav.

6. Príliš sa krémujete

Ak si myslíte, že problém vyriešite tým, že si zaobstaráte poriadne hutný krém a budete ho čo najčastejšie starostlivo vrstviť na tvár a celé telo, mýlite sa. Keď budete na pokožku nanášať zbytočne hrubú vrstvu hydratačného krému, spôsobí to viac škody ako úžitku. Prečo? Príliš mastné a hutné krémy môžu oslabovať ochrannú bariéru pleti a narušiť jej prirodzenú funkciu samohydratácie. Pokožka sa potom stáva závislou na používaní krému a stráca svoju vlastnú schopnosť regulácie.

7. Možno máte inú chorobu

Kožné ťažkosti, vrátane nadmerne suchej a šupinatej pokožky, môžu v niektorých prípadoch signalizovať iný závažný zdravotný problém. Môžu byť príznakom ochorení, ako je psoriáza, cukrovka, zápal a zlá funkcia štítnej žľazy alebo lupus.

8. Používate agresívne mydlo

Zdraviu pokožky neprospievajú nešetrné mydlá, šupinatenie môže spôsobiť aj používanie čistiacich prostriedkov bez rukavíc. Vonkajšia vrstva pokožky obsahuje prirodzené lipidy a mastné kyseliny, ktoré pomáhajú udržovať jej bariérovú funkciu a zabraňujú strate vlhkosti. Keď ale tento systém narušíte, rýchlo si všimnete, že je vaša pleť napätá a popraskaná.

9. Na vine môžu byť hormóny

Výkyvy hormónov, najmä počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy, ale tiež napríklad pri užívaní niektorých liekov, môžu spôsobiť zmeny v prirodzenej produkcii mazu v pokožke, čo vedie k jej vysušeniu a ďalším súvisiacim príznakom, ako je svrbenie a šupinatenie. Vplyvom hormonálnej nerovnováhy môže tiež dôjsť k zníženiu zadržiavania vody v hlbších vrstvách pokožky.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.