Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo plačeme? Slzami komunikujeme a udržujeme si emocionálnu rovnováhu, vysvetľujú odborníci

reklama:
Prečo plačeme?
Prečo plačeme? Slzami komunikujeme a udržujeme si emocionálnu rovnováhu, vysvetľujú odborníci Foto: www.gettyimages.com

Niekto plače aj pri reklame na margarín, iný pôsobí, ako by ani nemal slzné kanáliky. Každý to má inak a vplyv na plač má mnoho faktorov. Skúmajú ich vedci po celom svete. Chcú zistiť hlavné dôvody plaču a rozdiely na základe pohlavia i kultúry. Prečo plačú deti a prečo dospelí a čo to robí s ich okolím?

Plač skúmajú vedci po celom svete a výsledky sú zaujímavé. Slzy sú vlastné mnohým zvieratám, ale len ľuďom tečú z emocionálnych dôvodov. A len u ľudí nemizne schopnosť plakať s vekom, ale uchovávame si ju do dospelosti.

Okrem toho, že ženy plačú výrazne viac ako muži, sa napodiv zistilo, že k plaču majú bližšie obyvatelia krajín so slobodou prejavu a s vyššou úrovňou blahobytu. A podobne je to aj u detí. Tie, ktoré vyrastajú v podporujúcom a láskyplnom prostredí, nemajú potrebu plač zadržiavať, plače teda častejšie.

Úloha plaču je komunikačná (dávame najavo, ako sa cítime) a má aj terapeutický prínos pre naše duševné zdravie – pomáha detoxikácii organizmu, zlepšuje náladu, dokonca je aj dobrým pomocníkom pri trávení. Rozhodne je veľký omyl spájať plač len s negatívnymi emóciami, naopak mnohí slzia, keď sú šťastní. Všeobecne ide o to, že vďaka plakaniu získavame emocionálnu rovnováhu.

Líši sa plač detí, žien a mužov?

Typickými dôvodmi detského plaču sú smútok, hlad, únava, choroba, frustrácia, naštvanie a bolesť. „Niekedy deti plačú, pretože potrebujú náklonnosť alebo útechu. Inokedy to môže byť zo strachu z odlúčenia,“ vysvetľuje Zuzana Čechák Tomášková, terapeutka pôsobiaca na on-line psychoterapeutickej platforme Hedepy. Nie je ojedinelý ani manipulatívny plač, ktorým si dieťa hovorí o pozornosť. Aj ten ale často prichádza ako reakcia na nezáujem o detské potreby. A potom tiež samozrejme deti plače, keď ich niečo bolí, napríklad bruško.

A prečo plačú dospelí? Zuzana Čechák Tomášková uvádza ako bežné dôvody rozchod alebo stratu milovaného, ale aj fyzickú bolesť, pocit zlyhania, alebo naopak dojatie a radosť. Rodový stereotyp, že mužský plač je prejavom slabosti, už stratil na sile. „Muži často potláčali emócie, ktoré ich robili zraniteľnými. Teraz sa ale na plač aj pocity ako celok začíname pozerať oveľa viac rešpektujúcim spôsobom. A stáva sa normou, že ľudia vyhľadávajú odbornú pomoc, keď sa dlhodobo necítia dobre,“ naznačuje vývoj terapeutka.

Kedy plačeme

Plačeme predovšetkým vtedy, ak sme v situácii, keď je bezpečné prejaviť svoje pocity. Niekto naplno, niekto sa skrýva, ale nesnaží sa slzy zadržiavať. A čo býva dôvodom plaču? „Nech je to čokoľvek, hlavne ním ventilujeme emócie, negatívne aj pozitívne. Tým dochádza k zmierneniu fyzickej a psychickej bolesti alebo uvoľneniu v stave dojatia. Slzy nás teda chránia pred ďalšou záťažou a pomáhajú zbaviť sa prepätých pocitov,“ hovorí Zuzana Čechák Tomášková.

Vďaka plaču získavame emocionálnu rovnováhu.

Zadržiavať plač nie je známka sily

Primárne je plač spôsob, ktorým dávame od narodenia najavo svoju nespokojnosť. Len sa postupom času stáva menej spoločensky prijateľný. Čím to je? Možno tým, že my sami svoj plač často potláčame, aby sme nepôsobili ako slaboši. Tým si ale môžeme privodiť psychosomatické problémy. „Možno keby sme nezakazovali chlapcom prejavovať emócie a plakať, keď ich niečo trápi, bolo by menej násilia v rodinách a v spoločnosti,“ zamýšľa sa Jitka Kneslová, psychologička on-line poradne Mojra.

Plač je v mnohých prípadoch aj u dospelých signálom toho, že majú problémy a potrebujú pomoc či podporu. Ale jedná sa o natoľko intímny prejav, že je väčšinou človeku lepšie, pokiaľ plače pred niekým blízkym alebo osamote ako pred skupinou ľudí. „V tomto ohľade nie je na škodu ísť príkladom. Ukázať blízkym, že plač je normálny, že ide o počúvanie vlastným potrebám. A určite je lepšie sa uvoľniť plačom ako trápenie zaháňať alkoholom či drogami,“ uzatvára Jitka Kneslová.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.