Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo si naše babičky kĺby obaľovali listami muškátov? Mali by ste to robiť tiež

reklama:
listy muškátov
Prečo si naše babičky kĺby obaľovali listami muškátov? Mali by ste to robiť tiež Foto: www.gettyimages.com

Milujete muškáty? Keď už ich pestujete radi, zvoľte tie liečivé. Niektoré druhy majú totiž listy s účinkami, ktoré dokážu hojiť zápal a poradia si aj s ďalšími zdravotnými ťažkosťami.

Ak si každoročne zdobíte okná svojho domu kvetnáčmi s muškátmi, skúste si niekedy vysadiť druhy, ktoré vám pomôžu s vašim zdravím a bonusom vám bude veľmi príjemná vôňa.

Čo všetko dokáže muškát pre naše zdravie? Pozrite sa na nasledujúce video:

Nie je muškát ako muškát

Prevažná časť muškátov je pôvodom z južnej Afriky a u nás sa ich druhy pestujú najčastejšie. Sú síce nádherné, ale iba okrasné. Pokiaľ si však zaobstaráte muškáty vonné, môžete využiť aj ich liečivé účinky. Dokonca ich možno využiť aj na dochutenie a ozdobu pokrmov, ktoré ich silice nádherne prevoňajú. Už Herbár liečivých rastlín od autorov J. Janči a J. A. Zentricha uvádza vonné pelargónie ako liečivku, ktorá hravo vylieči najrôznejšie zdravotné ťažkosti.

Pre vonné listy sa muškáty pestujú najmä vo Francúzsku, napríklad druhy Pelargonium graveolens, Pelargonium sidoides či Pelargonium odoratissimum. A to dokonca vo veľkom na plantážach, pretože obsiahnutý geraniový olej sa využíva v kozmetickom priemysle na parfumovanie voňaviek, mydiel a krémov. Oba druhy je možné s prehľadom pestovať aj v našich podmienkach, a to nielen vonku, ale aj doma ako izbovú rastlinu. A čo všetko ich listy dokážu?

Lieči zápaly

Listy liečivých muškátov majú silne protizápalové účinky, a preto vám uľaví pri mnohých nepríjemných zápaloch v tele. Rovnako tak majú antibakteriálne vlastnosti, ktoré zabíjajú stafylokoky vyvolávajúce zápalové ochorenie. Perfektne ich teda môžete využiť ako uľavujúci obklad na boľavé kĺby a pri reume, aj na kožné zápaly, opary, ale aj zápaly stredného ucha. Stačí, keď ho ľahko polámete, trochu vyžmýkate šťavu a zrolujete ho do rolky, ktorú si na noc dáte do boľavého ucha.

Uľaví pri prechladnutí

Ak vás trápi nádcha a kašeľ a necítite sa práve vo svojej koži, urobte si liečivý odvar z muškátových listov. Do 1 l dajte 1 hŕstku listov a 10 minút povarte na miernom stupni platničky. Nechajte odvar vychladnúť a používajte ho na pravidelné kloktanie. Uvidíte, že vám bude čoskoro podstatne lepšie. Odvar je možné využiť aj ako účinné nosné kvapky.

Bolesť zubov

Ak vás zaskočil boľavý zub, môžete nájsť úľavu aj v muškátovom líste. Stačí ho pravidelne prikladať na postihnuté miesto a pred použitím ho môžete ľahko pokrčiť, aby sa k boľavej oblasti dostali skôr účinné látky.

Krvný tlak

V prípade, že vám „skáče“ tlak, prikladajte si pravidelne ľahko rozdrvený list do oblasti vnútorného zápästia. Vaše hodnoty budú časom určite vyrovnanejšie.

Ekzémy a vyrážky

Pokiaľ vás často trápia nejaké kožné problémy a ekzémy, potierajte si postihnuté miesta odvarom z muškátových listov, alebo rovno ich čerstvou šťavou. Miesta sa čoskoro upokoja a skôr vylieči.

Zdroje: www.magazinzahrada.cz, www.lifee.cz, www.styl.instory.cz, www.celostnimedicina.cz, www.ireceptar.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.