Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo sú pre nás esenciálne oleje tak nebezpečné?

reklama:
Prečo sú pre nás esenciálne oleje tak nebezpečné?

Esenciálne oleje v sebe obsahujú aromatické výťažky z rastlín. A čo je prírodné, to je pre nás podvedome aj bezpečné a zdravé. V prípade esenciálnych čiže éterických olejov to ale neplatí. Aj keď dokážu liečiť našu myseľ aj telo, nemali by sme ich používať bezhlavo. Pri nesprávnom zaobchádzaní nám totiž môžu skôr ublížiť. Čo by sme o nich mali vedieť?

100-percentne prírodné esenciálne oleje sa získavajú z rastlinných silicou. Tieto aromatické látky nájdeme v semenách, kvetoch, kôre, stonkách, listoch alebo plodoch rastlín. K najobľúbenejším prírodným esenciálnym olejom patrí levanduľa, eukalyptus, cédrové drevo, tea tree olej, citrónová tráva, mäta alebo rozmarín.

Než si prinesiete malú fľaštičku s voňavým obsahom domov, pozorne si prezrite obal. Pokiaľ je na ňom uvedené, že ide o 100-percentne prírodný esenciálny olej, držíte v ruke práve vysoko koncentrovanú organickú zlúčeninu.

Na obale si ale môžete prečítať, že ide o vonný olej (príp. aromatický olej). Toto označenie vypovedá, že bol olej vyrobený synteticky a že ide o navoňanú chemikáliu. Umelo pripravovanými vôňami sú pritom tie vône, ktoré bežne v prírode nenájdeme (napr. jablko alebo malina). Niektoré vonné oleje sú taktiež lacnejšími náhradkami drahších prírodných esenciálnych olejov.

Aj keď je pravý esenciálny olej prírodného pôvodu, to ešte neznamená, že je sám o sebe bezpečný. Keďže ide o vysoko koncentrovanú zlúčeninu, musí sa pred použitím zriediť (nosným rastlinným olejom pri masáži, obkladoch či priamej aplikácii na kožu alebo pri kúpeli vodou). V opačnom prípade si koledujete o podráždenie až poleptanie pokožky a slizníc.

Každý typ esenciálneho oleja dokáže iným spôsobom ovplyvniť vašu psychiku, náladu aj emócie. Jednotlivé esenciálne oleje využijete pri aromaterapii, vhodné sú tiež na upokojujúce masáže alebo do kúpeľa. Éterické oleje pritom týmto spôsobom používajte rozumne. Vždy sa dopredu informujte o tom, aký na vás bude mať daný esenciálny olej účinky.

Aj keď mamičky s obľubou využívajú silu esenciálnych olejov pri liečbe svojich detí, používanie týchto vysoko koncentrovaných látok môže byť pre tie najmenšie z nás veľmi rizikové. Pri nechcenom vypití aj niekoľkých kvapiek sú esenciálne oleje pre deti veľmi toxickými látkami. Ak sa táto nehoda stane, lekári odporúčajú dieťa ihneď hospitalizovať v nemocnici.

Sporná je tiež inhalácia esenciálnych olejov deťmi v rámci aromaterapie (napríklad eukalyptu pri prechladnutí). Ak sú roztoky určené na inhaláciu málo zriedené, môžu spôsobiť podráždenie dýchacích ciest. Eukalyptové aj mätové oleje totiž obsahujú fenol, ktorý má na svedomí práve toto podráždenie.

Lekári neodporúčajú ani priamy kontakt zriedených esenciálnych olejov s detskou kožou. Aj keď sa napríklad eukalyptový olej v kombinácii s olivovým olejom používa na mazanie hrudníka pri prechladnutí, lekári tento postup nevidia radi. Môže totiž dôjsť k podráždeniu kože alebo nepríjemnej alergickej reakcii.

Obzvlášť opatrné by mali byť pri používaní esenciálnych olejov aj tehotné ženy, ktoré v sebe nosia vyvíjajúce sa bábätko. Tehotné ženy by sa pritom podľa lekárov mali vyhnúť všetkým vonným siliciam v prvom trimestri, pretože by mohli ohroziť zdravie plodu. V druhom a treťom trimestri už môžu používať niektoré vybrané esenciálne oleje. Vhodná je pre nich levanduľa, harmanček alebo ylang ylang. V každom prípade je dôležité, aby sa žena po celé tehotenstvo vyhla esenciálnym olejom, ktoré spôsobujú kontrakcie – a to predovšetkým škoricu a šalviu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 14. decembra 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.