Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prepustené maslo ghí ako elixír života z ajurvédy. Ako na jeho prípravu?

reklama:
Prepustené maslo ghí ako elixír života z ajurvédy. Ako na jeho prípravu?
Prepustené maslo ghí ako elixír života z ajurvédy. Ako na jeho prípravu? Foto: www.gettyimages.com

Ghí je východnými kultúrami už tisíce rokov doporučované ako najlepší produkt pre zdravý životný štýl aj liečbu.

V kuchyni je vhodné na prípravu jedál varených, pečených aj vyprážaných, a je vyhovujúce aj pre tých, ktorí majú problémy s intoleranciou mliečnej bielkoviny.
Názov ghí pochádza z indickej medicíny, ktorá považuje prepustené maslo za elixír zdravia na posilnenie organizmu, podporu mozgovej činnosti a predĺženie života. Dve lyžičky ghí denne a trávenie, pleť aj myseľ bude v skvelej kondícii. V ajurvéde je ghí liek, úspešne používaný od pradávna do súčasnosti.

Vyrába sa z masla – je to v podstate prepustené maslo – ale jeho výživová hodnota je neporovnateľná. V gastronómii je cenené nielen indickou kuchyňou, ale aj najlepšími francúzskymi kuchármi pre vynikajúcu chuť, skvelú vôňu a vysoký bod zafajčenia. Pri zahriatí sa totiž neprepaľuje až do teploty takmer 250 ° C, nevznikajú ťažké látky, nestrácajú sa nielen chuť a vôňa, ale ani vitamíny. Okrem toho vám ghí dodá kvalitnú energiu.
Používa sa všade tam, kde by ste použili ostatné tuky, je výborne stráviteľné a v chladničke vydržia otvorené aj niekoľko mesiacov. Dá sa uchovávať aj mimo chladničku, skvele sa potom rozotiera. Na touste chutí neodolateľne a zelenina pripravená na ghí je skutočne lahodná. A pretože výrobou sa v ghí odparila vlhkosť, nekazí sa tak rýchlo ako bežné maslo, svoju originálnu chuť a výživovú aj energetickú hodnotu si udrží veľmi dlho.
Ghí obsahuje viac telu prospešných látok ako ktorýkoľvek rastlinný olej, napr. vitamíny A, E, D, minerály draslík, horčík a vápnik, ako aj antioxidanty. V ajurvédskej liečbe sa používa s veľkým úspechom na kožné alebo tráviace ťažkosti, na masáže pre zlepšenie pohyblivosti a tiež v kozmetike. Najčastejšie využitie je samozrejme v kuchyni, kde možno oceníte jeho vlastnosti najviac.
Používajte ghí všade, kde chcete chutiť a cítiť pravú chuť a vôňu masla. A okrem kulinárskeho zážitku dodáte svojmu telu aj mysli všetko potrebné pre zdravie vašich buniek.
Ghí sa dá už bežne zakúpiť v predajniach zdravej výživy aj na internete.

Ghi si tiež môžete vyrobiť sami doma, po odparení vody a odstránení mliečnej bielkoviny získate o niečo menší objem, než koľko použijete masla na jeho výrobu.

Návod na prípravu ghí

Dve kocky masla vložíme do panvice so silným dnom a pomaly zahrievame na miernom ohni, kým sa nerozpustí a nezačne peniť. Zľahka miešame a dávame pozor, aby sme maslo nepripálilo.
Zmiernime plameň na minimum a pokračujeme v odparovaní vody, panvicu preto nezakrývame pokrievkou. Opatrne zbierame penu, ktorá sa tvorí na povrchu. Na dne panvice sa postupne začnú usadzovať mliečne kúsky, lyžicou odstraňujeme ale len tie, ktoré vyplávajú na povrch.
Keď sa asi po 15 minútach maslo rozvonia a bude mať zlatistú farbu, sme takmer na konci celého procesu. A až na dne začnú kúsky mliečnej bielkoviny hnednúť, maslo odstavíme a precedíme do nádoby, v ktorej ho budeme skladovať.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.