Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prevencia a liečba dny: Účinné stratégie proti bolesti

reklama:
Prevencia a liečba dny: Účinné stratégie proti bolesti
Prevencia a liečba dny: Účinné stratégie proti bolesti Foto: depositphotos.com

Dna, choroba spôsobená hromadením kryštálov kyseliny močovej, môže výrazne ovplyvniť kvalitu vášho života. Akutné záchvaty bolesti a opuchu v kĺboch sú jej typickými príznakmi. Hoci úplne vyliečiť sa dnu nedá, existujú spôsoby, ako môžete bolesti zmierňovať sami. Od prírodných prostriedkov až po zmenu životného štýlu, pozrite sa, ako si môžete uľaviť od bolesti a zlepšiť svoju situáciu.

Dna patrí medzi metabolické ochorenia, ktoré vzniká pri nadmernom hromadení kryštálov kyseliny močovej, ktoré sa ukladajú do kĺbov a postupne spôsobujú akútny zápal. Tento proces môže trvať od niekoľkých hodín až po dni a výrazne ovplyvňuje každodenný život, keďže človek nikdy nevie, kedy ho zasiahne ďalší záchvat. Aj keď dnu nie je možné úplne vyliečiť, existujú spôsoby, ako si môžete uľahčiť bolesť.

Záchvaty dny sa vyznačujú náhlym výskytom intenzívnej bolesti, opuchom a začervenaním postihnutých oblastí, najmä na dolných končatinách. Najčastejšie sú postihnuté palce, členky a kolená, ale môžu sa objaviť aj na zápästiach alebo ramenách. Predchádzať im môže nevoľnosť, nadúvanie alebo pocit tepla.

Lekári často predpisujú lieky, ktoré znižujú produkciu kyseliny močovej a tlmiace bolesti. Vznik ochorenia môže byť ovplyvnený genetikou, nezdravým životným štýlom alebo užívaním určitých liekov. Dehydratácia, chlad, nadmerná konzumácia určitých jedál, pitie alkoholu alebo fyzická záťaž môžu vyvolať akútny záchvat. Zmenou stravovacích návykov a dodržiavaním pitného režimu však môžete bolesti predísť.

Hydratácia je kľúčová. Odporúča sa piť dostatok vody, aby telo mohlo efektívne odstraňovať kryštály kyseliny močovej. Okrem obyčajnej vody môže pomôcť aj citrónová šťava, ktorá priaznivo ovplyvňuje hladinu kyseliny močovej.

Čerešne sú známe svojimi protizápalovými vlastnosťami, vďaka čomu môžu zmierniť symptómy dni. Konzumácia čerešní alebo čerešňového džúsu môže znížiť riziko záchvatov o 35 %. Čaje, najmä zo žihľavy dvojdomej, majú močopudné účinky a pomáhajú redukovať nadbytok kyseliny močovej. Pravidelný pohyb a cvičenie sú ďalšími dôležitými krokmi na predchádzanie akútnych záchvatov, keďže podporujú zdravie kĺbov a správnu funkciu metabolizmu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.