Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Priessnitzov obklad zaženie bolesť v krku aj angínu. Ako naňho?

reklama:
Priessnitzov obklad zaženie bolesť v krku aj angínu. Ako naňho?
Priessnitzov obklad zaženie bolesť v krku aj angínu. Ako naňho? Foto: www.freepik.com

Suchý kašeľ, horúčka, bolesť v krku, angína. S tým všetkým sa stretáva celý rad z nás, a to nielen v chladných ročných mesiacoch, ale aj teraz v lete. Účinné lieky na tieto problémy vám síce napíše jedine lekár, vy sami si ale môžete pomôcť aj generáciami preverenou metódou – Priessnitzovým obkladom.

Priessnitzov obklad (zábal) získal svoj názov podľa svojho vynálezcu Vincenza Priessnitza, ktorý využíval liečebnú silu vody, ktorú sa využíva vo vodoliečebných kúpeľoch, ktorých vznik takto inšpiroval.

Priessnitzov obklad je studený zaparovací obklad, ktorý sa prikladá najčastejšie na krk, dolné končatiny, členky a hrudník. Ide o prírodný postup, ktorý zlepšuje prekrvenie postihnutého miesta, a tým zrýchľuje hojivé procesy v tele.

Obklad pomáha pri liečbe angíny, laryngitídy, horúčky, akútnych alebo chronických zápalov nosa, pažeráka a nosných dutín. Na hrudník sa prikladá pri suchom dráždivom kašli, na kĺboch uľavuje od reumatických ťažkostí a podporuje relaxáciu kostrového svalstva.

Ako pripraviť Priessnitzov obklad?

Najprv sa priamo na koži priloží bavlnená látka namočená v studenej vode. Mala by byť dôkladne vyžmýkaná. Je dôležité, aby bola skutočne studená, zároveň ale musíme zohľadniť aj stav pacienta. Pokiaľ je veľmi oslabený, nemusí mať dostatok energie na zahriatie vreckovky. U detí sa volí teplota vody okolo 22 °C.

Aby bol studený zábal úspešný, je potrebné dostatočné prehriatie pacienta. Pokiaľ to jeho oslabený organizmus nedovolí, je potrebné mu pomôcť napríklad teplým kúpeľom, zabalením do teplých perín alebo termoforiem.

Chladný vyžmýkaný obklad sa v postihnutom mieste prekryje igelitom (mikroténovým vreckom) a všetko sa navyše obalí suchou bavlnenou látkou (šatkou, šálom).

Ako dlho ho nechať pôsobiť?

Pod obkladom najskôr dôjde k zníženiu teploty a zúženiu ciev, čo trvá približne dve až tri minúty. Potom sa teplota stabilizuje a cievy sa postupne začnú rozširovať. Táto fáza by mala trvať približne 30 až 40 minút. Nakoniec dochádza opäť k zvýšeniu teploty v postihnutom mieste ak prehriatiu. Táto posledná fáza by mala trvať 60 až 80 minút.

Obklad by sa mal zložiť po dvoch, najdlhšie troch hodinách. Pre intenzívnu terapiu je možné prikladať Priessnitzov obklad dvakrát denne, je však potrebné medzitým dodržať prestávku zhruba troch až štyroch hodín. Nikdy nenechávajte pôsobiť obklad cez noc a neprikladajte ho na infikované miesta, zle sa hojace rany, pokožku postihnutú ekzémom a podobne.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.