Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prírodná lekárnička do kufra: Ako riešiť časté zdravotné ťažkosti pri cestovaní

reklama:
Prírodná lekárnička do kufra
Prírodná lekárnička do kufra: Ako riešiť časté zdravotné ťažkosti pri cestovaní Foto: www.gettyimages.com

Na dovolenkách si chceme predovšetkým oddýchnuť, načerpať zážitky a užiť si voľné chvíle podľa našich predstáv. Nie vždy to ale vyjde, pretože s cestovaním môžu byť spojené rôzne problémy – napríklad zažívacie problémy, migrény alebo nespavosť – ktoré nám dovolenku môžu pokaziť. Pokiaľ chcete cestovateľské ťažkosti zahnať, nemusíte so sebou všade voziť kufor plný tabletiek, sirupov a čapíkov. Vyskúšajte najskôr byliny a ďalších prírodných pomocníkov. Na rozdiel od iných liekov nemajú vedľajšie účinky.

Hnačkové ochorenia

Hnačka nebýva na dovolenke ničím neobvyklým. Stačí sa napiť vody z kohútika alebo vyskúšať jedlo z pouličného stánku a môžete si vážne rozhodiť zažívanie. Na upokojenie žalúdka sa osvedčil napríklad čaj z harmančeka či z mäty, ktoré nielen upokoja váš tráviaci trakt, ale zároveň pomôžu stíšiť aj vaše nervy. Príčinou hnačky totiž môže byť aj stres. Z potravín sú vhodné napríklad banány, pretože sú bohaté na draslík a ďalšie živiny a pomôžu udržať rovnováhu v črevách. Ďalším prírodným prostriedkom, ktorý by ste mali zahrnúť do svojho jedálnička, sú tinktúry z brusnice, grepu či kapucínka. Tie obsahujú látky, ktoré pomáhajú v boji proti škodlivým baktériám a zápalu v tráviacom trakte. Na obnovenie správneho prostredia v črevách je vhodné jesť jogurty a ďalšie potraviny s probiotikami, ktoré podporujú rast prospešných baktérií.

Lietanie a únava

Prelet do iného časového pásma môže byť pre organizmus veľkou záťažou. Prechod na iný režim spánku a bdenia spolu so zmenou klímy mnoho ľudí rozhodí a spôsobuje problémy so zaspávaním, únavu a bolesti hlavy. Preto je vhodné telo na zmenu prostredia pripraviť dopredu s pomocou bylinných prostriedkov. „Na upokojenie organizmu môžeme využiť lipu a valeriána, a to najlepšie v podobe tinktúr.
Pomôžu nám oddialiť nevoľnosť a zlepšiť spánok v nových podmienkach. Pre pokojný priebeh cesty aj odpočinok a ľahšie zaspávanie je vhodná tinktúra z ľubovníka, lipy a bakopy. Na bolesti hlavy je potom vhodné využiť margarétu rímbabu,“ radí bylinkárka Jarmila Podhorná.

Spáleniny od slnka

Napriek tomu, že si chránime telo opaľovacím krémom a snažíme sa zdržiavať v tieni, na dovolenke pri mori sa spáleniu od slnka vyhne málokto. Našťastie existujú prírodné prostriedky, ktoré môžu zmierniť bolesť a podporiť hojenie pokožky. Na spáleniny od slnka je skvelý aloe vera gél, ktorý spálenú kožu pomáha upokojiť a ochladiť. Tea tree olej a med zase pomôžu popálenú kožu rýchlejšie hojiť, a navyše pôsobia protizápalovo. Ak sa chcete vyhnúť spáleninám a úpalu, pamätajte na prevenciu a chráňte sa vhodným oblečením a ochranným faktorom.

Prechladnutie z lietadla

Pri cestovaní, najmä v lietadlách a autobusoch, sa často vystavujeme riziku prechladnutia. Náhle zmeny prostredia, stres a blízky kontakt s ostatnými cestujúcimi môžu znížiť našu imunitu a uľahčiť prenos chorôb. Aby sme svoje zdravie ochránili, je prvým krokom udržovanie správnej hygieny. Pravidelné umývanie rúk mydlom a vodou je základ. Pokiaľ nie je k dispozícii voda a mydlo, môžete použiť dezinfekčné
obrúsky alebo gél na ruky obsahujúce alkohol. Snažte sa tiež vyhnúť siahaniu na tvár, predovšetkým ústa, nos a oči, aby ste minimalizovali riziko prenosu vírusov do tela. Ďalším dôležitým faktorom je posilnenie imunitného systému pred cestou. Snažte sa jesť vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu a vitamíny, ktoré podporujú imunitu. Doprajte si dostatok spánku a snažte sa príliš nestresovať, aby ste udržali svoj organizmus v dobrej kondícii. „Dôležité je pripraviť organizmus pred dovolenkou posilnením imunity. K prírodným prostriedkom, ktoré sú v tomto prípade vhodné, patrí eleuterokok a gemmoterapeutika z čiernych ríbezlí a
orechov,“ odporúča bylinkárka. Počas letu alebo cesty v autobuse je taktiež dôležité udržiavať vlhkosť v nosných dýchacích cestách.
Suchý vzduch v kabíne môže vysušovať sliznice a znižovať odolnosť proti infekciám. Použitie hydratačných sprejov na nos alebo nasávanie morskej soli v roztoku môže pomôcť udržať sliznice vlhké a chránené.

Bolesti kĺbov a chrbta

Dlhé sedenie v rovnakej polohe, či dokonca spánok počas cesty lietadlom, autobusom alebo aj v aute môže spôsobiť nepríjemné bolesti kĺbov a chrbta, najmä v oblasti šije. Pokiaľ sme hore, je dobré sa minimálne raz za hodinu poriadne pretiahnuť a rozprúdiť krv v tele. Natiahnuť nohy, zohýbať členky s kolenami, pretiahnuť chrbát, paže a zakrúžiť hlavou. Pred cestou autom by sme si tiež mali nastaviť výšku sedla a opierok tak, aby zodpovedali rozmerom nášho tela. V hromadných dopravných prostriedkoch to väčšinou nie je možné, k správnej polohe tela si ale môžeme pomôcť cestovnými vankúšikmi. Vhod môže prísť aj malá deka, ktorá vás ochráni pred studeným vzduchom z klimatizácie, čo býva častou príčinou stuhnutých svalov na krku a šiji. Počas cesty by sme mali tiež často piť, pretože dehydratácia môže bolesti kĺbov aj svalov na chrbte zhoršovať. Okrem liekov na bolesť sa na boľavý chrbát odporúča teplý zábal, ktorý svaly uvoľní. Pomôcť môže aj masáž ľubovníkovým olejom. Ľubovník je vhodné užívať aj preventívne alebo pri prvých známkach bolesti, pretože pomáha zápalom predchádzať a potlačiť ich v zárodku.

Zdroj: www.promaminky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.