Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príznaky štítnej žľazy upozorňujú na nárast hmotnosti aj únavu. O akú chorobu môže ísť?

reklama:
štítna žľaza
Príznaky štítnej žľazy upozorňujú na nárast hmotnosti aj únavu. O akú chorobu môže ísť? Foto: www.freepik.com

Štítna žľaza, tento malý, no významný orgán v tvare motýľa na našom krku, zohráva kľúčovú úlohu v regulácii nášho metabolizmu a celkového zdravia. Či už sa jedná o nadmernú alebo nedostatočnú produkciu hormónov, problémy so štítnou žľazou môžu mať vážne dôsledky na naše telo a psychiku. Pozrime sa bližšie na rôzne poruchy štítnej žľazy, od hyperthyreózy po hypothyreózu, a ako tieto stavy ovplyvňujú náš každodenný život.

Štítna žľaza, často opisovaná ako motýľ na prednej strane nášho krku, má zásadný vplyv na reguláciu metabolizmu a koordináciu rôznych telesných funkcií. Zdravotné problémy tejto žľazy sa môžu prejaviť buď jej nadmernou alebo nedostatočnou aktivitou, čo vedie k vážnym symptómom vrátane výkyvov hmotnosti, vyčerpania či podráždenosti. Okrem hyperthyreózy a hypothyreózy existujú aj ďalšie ochorenia ako Hashimotova tyreoiditída, Gravesova choroba, struma alebo problémy s uzlinami na štítnej žľaze.

vyšetrenie štítnej žľazy
Príznaky štítnej žľazy upozorňujú na nárast hmotnosti aj únavu. O akú chorobu môže ísť?Foto: ttps://www.freepik.com
  1. Hyperthyreóza je často diagnostikovaná pri nadmernej aktivite štítnej žľazy, vedúca k prebytku hormónov a narušeniu telesných funkcií. Príznaky zahŕňajú podráždenosť, zvýšené potenie a nezvyčajnú chuť k jedlu. K ďalším symptómom patrí bušenie srdca, tremor, úzkostné stavy a svalová slabosť.
  2. Hypotyreóza, opak hyperthyreózy, je charakterizovaná nedostatočnou produkciou hormónov, čo spomaľuje metabolizmus. Toto onemocnenie môže viesť k únave, depresii a neustálemu priberaniu na váhe. Medzi ďalšie príznaky patrí suchosť kože, citlivosť na chlad a bolesti svalov.
  3. Hashimotova tyreoiditída je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém postupne ničí funkciu štítnej žľazy. Časté príznaky zahŕňajú únava, depresia a nepravidelný menštruačný cyklus.
  4. Gravesova choroba predstavuje autoimunitnú poruchu, ktorá vedie k nadprodukcii hormónov štítnej žľazy. Typické symptómy zahŕňajú vystúpenie očí a zvýšený metabolizmus.
  5. Struma je opuch štítnej žľazy, najčastejšie spôsobený nedostatkom jódu. Tento stav môže spôsobiť tlak v krku a problémy s dýchaním alebo prehĺtaním.
  6. Uzlíky na štítnej žľaze sa objavujú ako výrastky alebo bulvy, ktoré môžu byť buď benigné alebo výnimočne rakovinové. Menšie uzlíky zvyčajne nevyvolávajú problémy, no ich zväčšenie môže viesť k dýchacím a prehĺtacím ťažkostiam.
sono
Príznaky štítnej žľazy upozorňujú na nárast hmotnosti aj únavu. O akú chorobu môže ísť?Foto: www.freepik.com

Pri liečbe a diagnostike problémov so štítnou žľazou je dôležité pravidelné vyšetrenie a sledovanie hladín hormónov. Moderné metódy liečby zahŕňajú hormonálne substitučné terapie, rádiojódovú terapiu a v prípade potreby chirurgické zákroky. Správna výživa, bohatá na jódu a selén, môže tiež výrazne prispieť k zdraviu štítnej žľazy.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 1. marca 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.