Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Psychický prepad: čo robiť, keď sa zmeny zaseknú hneď na štarte

reklama:
Psychický prepad: čo robiť, keď sa zmeny zaseknú hneď na štarte
Psychický prepad: čo robiť, keď sa zmeny zaseknú hneď na štarte Foto: www.gettyimages.com

Je ťažké vyhnúť sa na ceste nekončiacich zmien nepríjemnostiam. Skôr či neskôr nám osud nastaví nohu alebo uštedrí kopanec. Človek je plný radosti a nadšenia, prekypuje dobrými nápadmi a zrazu sa všetko sfarbí dočierna a zmysel veľkého odhodlania sa niekam vytratí. Prečo k tomu dochádza? Ako s tým naložiť? Máme túto emocionálnu hojdačku rozkopať, alebo sa naučiť na nej hojdať?

Čo to vôbec je, psychický (emocionálny) prepad?

To je keď uchopíte prápor, v očiach sa vám rozžiari oheň svätého nadšenia a vrhnete sa do boja za lepší život. Rozhodnete sa zbaviť alkoholickej závislosti, zvýšiť príjmy, vyrásť ako osobnosť. Hovoríte si: „Teraz sa do toho dám a budem stále len stúpať vyššie a hore!“ Po nejakom čase však pocítite, že túžba po zmene už vám nedáva krídla, naopak, zráža vás k zemi. Žiadne zmeny nie sú vidieť. Len spočiatku to snáď zavanulo šťastím, mali ste skvelú náladu už o šiestej ráno, meditácia sa vám hneď na prvýkrát podarila. Potom sa začali objavovať prekážky a vlny úspechu už vás nezaplavujú. Zato sa ozýva staré známe: „To nedokážem“, „Táto metóda je ničomu“, „Dajte mi nejakú inú knižku/naučte iné cvičenie/ predpíšte prášky“. A čo teraz? Všetko začať znova? Alebo ešte horšie: zavŕtať sa pri dne a nevystrkovať hlavu nad hladinu?

Mám dve správy a obe sú dobré. Prvá: s najväčšou pravdepodobnosťou je metóda, ktorú ste na zlepšenie života zvolili, účinná, len musíte mať väčšiu trpezlivosť. Druhá: prežiť psychický prepad nie je v skutočnosti nič také zložité. Ako sa teda dostať od mínus k plusu?

Krok prvý: zbavíme sa ilúzií

Najprv sa zbavíme všetkého, čo nám bráni správne vnímať neúspechy na ceste k úspechu. Najmä falošných predstáv ohľadom boja s psychickými prepadmi.

Zapamätajte si: Zbaviť sa psychických prepadov NAVŽDY sa skrátka nedá.

Psychický prepad je nevyhnutným prvkom vyvažujúcim svetlo s tieňom a zlo s dobrom. Svet by bol bez neho presladene ružový a z dúhy by sa nám robilo zle.

Prepady sú svojho druhu odpočinkom. Nie práve najpríjemnejším, ale predsa len útočiskom, kde môže unavený pútnik rozjímať o večnosti, dojať sa srdcervúcimi príbehmi na internete, napchať sa na noc vysoko kalorickými koláčikmi a spať dlhšie ako obvykle. Osvieži sa a – znova na koňa!

Hlavné je to s odpočinkom nepreháňať. Päť sedem dní bohato stačí, aby sme získali späť vnútorný súlad a neprepadli sa do depresie.

Krok druhý: opevňujeme tyl

Aj keď si chceme myslieť, že my a len my rozhodujeme o zmenách vo svojom živote, je tu predsa len rozhodujúci vonkajší faktor: naše okolie. Ak máme okolo seba samej fanatiky fast foodu a prechádzame na ovsenú kašu a zelerový šalát, bude boj krutý. Nie snáď, že na nás budú brutálne tlačiť, aby sme sa navrátili späť do lona vyznávačov hamburgrov s hranolkami. Môže to prebiehať úplne nenápadne a nevinne. „Dáme si niečo v MacDonalde?“

Isteže môžete zvíťaziť, ale príliš veľké vaše šance nie sú. Než nechať rozvinúť „vojnu“, je lepšie obmedziť „styk s nepriateľom“. Byť častejšie spolu s tými, komu sa chcete podobať, s kým máte podobné ciele aj názory na život.

Krok tretí: zaujmeme pohodlnú polohu a kocháme sa

Ako sa teda ukázalo, sú prepady nevyhnutné. Je však možné znížiť ich počet a zlepšiť ich kvalitu. K tomu je potrebné:

1. Sústrediť sa na jednu vec

Nie je potrebné zaoberať sa hneď niekoľkými duchovnými cvičeniami naraz, snažiť sa viesť boj na niekoľkých frontoch – chcieť zlepšiť zdravie, nájsť svoje predurčenie, viac zarábať, pôsobiť viac žensky, vydať sa… Stanovte si, čo je pre vás najdôležitejšie v najbližších 2-3 mesiacoch , nie viac ako v dvoch smeroch.

2. Byť v pohybe

Každý deň si doprajte fyzickú záťaž. Narastajúca osobnosť potrebuje energiu. Šport a pohyb psychickému prepadu bránia. Stačí vyjsť si na hodinovú prechádzku alebo pôhodinku cvičiť.

3. Počúvať svoje telo

Naša fyzická schránka niekedy na zmeny reaguje veľmi ostro. Začínajú prechladnutie, bolesti hlavy. Telo signalizuje: „Tos teda prehnala, preťažila ma, rútime sa do psychického prepadu. Pomoc!“

Ako reagovať? Nechajte nové cvičenia a doprajte si niekoľkodňový odpočinok.

4. Nech sú prepady na úžitok

Zdá sa dosť podivné hľadať niečo dobré tam, kde je nám ťažko. Kde nás to bolí. Obdobie psychického prepadu je časom, keď sa k sebe musíme správať s maximálnou šetrnosťou. Nepotlačujte city, dovoľte im, nech vás zaplavujú. Buďte svojou vlastnou kmotričkou vílou, plniacou si všetky možné rozmary. Vychutnávajte si príjemné chvíle, kochajte sa rôznymi ozdôbkami, oblečením aj dobrým jedlom.

Nič sa vám nechce robiť? Blúďte po uliciach, poležte si pod dekou, robte rôzne hlúposti. Nič si nezakazujte, neobmedzujte sa. Uvidíte, že sily sa vám pomaly začnú vracať. Treba nie myslieť na to, ako prežiť psychický prepad, ale ako sa s ním skamarátiť. Je to čas vhodný na odpočinok, analýzu situácie, úvahy a prehodnotenie svojich názorov. Je to darček od života, umožňujúci započúvať sa sám do seba a zvoliť správnu stratégiu. Využite ich!

Zdroj: www.adaline.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.