Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rozpoznajte včas príznaky adrenálnej únavy a neignorujte ju!

reklama:
Rozpoznajte včas príznaky adrenálnej únavy a neignorujte ju!
Rozpoznajte včas príznaky adrenálnej únavy a neignorujte ju! Foto: freepik.com

Termín adrenálna únava je používaný pri stavoch, za ktorých sa nadobličkám nedarí vysporiadať sa s ustavičným stresom. V dôsledku toho sa človek cíti večne unavený, skľúčený a bez energie.

Doktor James Wilson, ktorý sa tejto tematike venuje, vo svojej knihe „Adrenálna únava: Stresový syndróm 21. storočia“ („Adrenal Fatigue: The 21st Century Stress Syndrome“) píše o tom, ako chronický stres a životný štýl ovplyvňuje schopnosť ľudského organizmu vysporiadať sa s telesnou, duševnou a emocionálnou záťažou.

Nadobličky sa veľkosťou približujú vlašskému orechu, každá váži asi asi 10 g. Nájdeme ich nad horným okrajom obličiek. Produkujú cez päťdesiat hormónov ovplyvňujúcich takmer všetky dôležité činnosti ľudského organizmu. Medzi iným zohrávajú nadobličky zásadnú úlohu v reakcii na stres.

Uveďme si niektoré z hormónov.

  • adrenalín a noradrenalín (pôsobia na srdcovú činnosť, zaisťujú prekrvenie všetkých telesných tkanív a v prípade potreby vyplavenie glukózy v pečeni nevyhnutné na boj so stresom);
    aldosterón ( spolu s ďalšími hormónmi udržuje rovnováhu solí a vody, reguluje hemodynamiku);
    glukokortikoidy (regulujú hladinu krvného cukru, ovplyvňujú trávenie a premenu energie – sem patrí napríklad aj kortizol);
    pohlavné hormóny (estrogény, testosterón).

Rovnako ako iné žľazy s vnútornou sekréciou, aj nadobličky zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii životnej aktivity ľudského organizmu. Je teda prirodzené, že ochabnutie ich činnosti spôsobuje celú záplavu nepríjemných zmien. Stav, keď si nadobličky už nedokážu poradiť s nesmiernym množstvom stresu, je označovaný ako adrenálna únava alebo tiež insuficiencia (nedostatočnosť). Príznaky únavy nadobličiek sú často rovnaké alebo blízke príznakom radu bežných ochorení a stavov, a ich diagnostika je preto obtiažna. Uvádzame sedem príznakov, ktoré by mohli nasvedčovať, že zdrojom zdravotných problémov je práve stav adrenálnej únavy.

Príznaky adrenálnej únavy – ako rozpoznať problém

Organizmus nepretržite usiluje o udržanie stavu homeostázy, teda vyváženosti. Tiež nadobličky sú súčasťou tohto procesu. Ak je človek ustavične vystavený stresu, hladina kortizolu v krvi sa zvyšuje, čo časom vedie k oslabeniu imunitných funkcií, zvýšeniu krvného tlaku, ukladaniu tukových vrstiev a ďalším negatívnym následkom.

Je preto veľmi dôležité včas rozpoznať príznaky adrenálnej únavy:

1. Poruchy spánku

V priemere potrebuje dospelý človek 8 hodín pevného nočného spánku. Za túto dobu sa organizmus obnoví a naberie sily do ďalšieho dňa. Ráno by sme sa teda mali prebúdzať odpočatí a plní energie. Tlak starostí a stresu však človeku bráni v naplnení spánkovej potreby. Pripomeňme, že pobyt v temnej miestnosti stimuluje produkciu melatonínu, spánkového hormónu. Preto aj keď nezaspávame ľahko, je dobré ležať v tme. Telo aj myseľ sa upokoja a tma podnecuje vyplavovanie melatonínu. Problémy so spaním môže pomôcť zmierniť či odstrániť meditácie, teplý kúpeľ pred spaním a rozhodne aj vypojenie všetkej elektroniky v miestnosti, kde spíme.

2. Silná únava až vyčerpanosť po cvičení

Intenzívna fyzická aktivita je pre nadobličky stresorom, je preto veľmi dôležité regulovať stupeň a dobu trvania záťaže pri cvičení. Vysilenie po záťaži je dôkazom, že zvolený typ fyzickej aktivity je pre vás príliš náročný; zvoľte si vhodnejšie a nezabudnite, že osemdesiat percent úspechu v boji s tukovými vankúšmi tvorí správna a tiež pravidelná strava.

3. Hormonálne poruchy

V ľudskom organizme je všetko vzájomne prepojené. Preto chronické zvýšenie hladiny stresových hormónov vedie k porušeniu celkovej hormonálnej rovnováhy a to môže vyvolať nasledujúce príznaky: únavu, suchosť pokožky, priberanie na váhe, u žien poruchy menštruačného cyklu atď.

4. Depresia

Hormóny nadobličiek okrem všetkého ostatného ovplyvňujú aj náladu. Častý stres sa teda môže stať príčinou vzniku a rozvinutia depresie. Je dobré si z času na čas pripomenúť, že plnohodnotný odpočinok nenahradí žiadne potravinové doplnky ani lieky.

5. Chuť na slané

Pri adrenálnej insuficiencii klesá produkcia aldosterónu, ktorý sa podieľa na udržaní iónovej a minerálnej rovnováhy v organizme. Pokles aldosterónu je sprevádzaný znížením krvného tlaku, točením hlavy aj závratmi a typicky aj tiahnutím k slanej chuti.

6. Túžba po kofeíne

Káva je užitočný osviežujúci nápoj, pokiaľ však človek nie je bez kávy schopný normálne fungovať, je nepochybne niečo zle a mohol by to byť príznak adrenálnej únavy. Pre nadobličky určite nie je večné dobíjanie kofeínom dobrým riešením. Iba to podnecuje ďalšie zvyšovanie úrovne stresových hormónov.

7. Tráviace problémy

Organizmus dlhodobo vystavený stresom sa nekoncentruje na optimálne strávenie a využitie živín, ale na boj s aktuálnym stavom. Preto pri dlhodobo trvajúcom strese metabolizmus spomaľuje, dochádza k vzniku nepríjemných javov typu grgania, plynatosti, hnačky, zápchy a pod.

Sú aj ďalšie špecifické príznaky stavu adrenálnej nedostatočnosti, ako sú ťažká ranná únava až neschopnosť vstať, zníženie libida, slabosť, neschopnosť sústrediť sa, zosilnenie alebo vznik alergií, enormná chuť na sladké ai.

Najdôležitejším faktorom boja s týmto stavom je obmedzenie stresu. Pretože stres je dnes takmer všadeprítomný, znamená to často zásadnú zmenu osobného prístupu k mnohým skutočnostiam, ktoré nás obklopujú. K pracovnej záťaži, konfliktom a kritike, k partnerským a rodinným vzťahom, k problémom čisto osobnej, intímnej povahy. Musíme sa naučiť reagovať s pokojom, uvážlivo, uvedomiť si, že nie každý problém má tú váhu, ktorú mu prikladáme a treba ho riešiť tak rýchlo, ako sa domnievame. Naučte sa dať si odstup, získať nadhľad. Snažte sa v živote o rovnováhu vo všetkom, či je to režim dňa, práca, odpočinok, zábava, spôsob stravovania či relaxačná aktivita. V každom prípade nezabúdajte, že osem hodín denne musíte odpočívať v tichu, tme a pokoji.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. januára 2024
K téme ,

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.