Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rytier vašej imunity – echinacea

reklama:
echinacea
Rytier vašej imunity – echinacea Foto: www.gettyimages.com

Je tu obdobie, kedy ranné hmly a výrazné ochladenie preveria vašu imunitu aj odolnosť voči chladu. Keď už sa o vás nádcha pokúša, siahate radšej po prírodných prostriedkoch? A poznáte echinaceu čiže strapatku?

Echinacea purpurea alebo echinacea purpurová je v posledných rokoch u nás Európanov veľmi populárnou liečivkou. Pri našom životnom štýle nie je divu. Naša imunita je totiž celkovo dosť oslabená a jej posilnenie patrí do hlavnej pracovnej náplne tejto prekrásnej rastliny.

Pochádza zo Severnej Ameriky a rastie v bohato kvitnúcich trsoch. Kvitne od začiatku leta až do konca septembra v mnohých farebných variantoch. Túto kvetinu miluje aj hmyz, ktorému dopraje množstvo kvalitnej potravy.

Pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky jej hovorili slnečný klobúk a po celé stáročia ju používali na hojenie najrôznejších rán, proti infekciám, ale aj pri hadím uštipnutí.
Bledé tváre jej liečivé vlastnosti spoznali až koncom 18. storočia a pre tvar kvetov ju pomenovali „indiánska šiška“. Potom bola používaná úplne na všetko – na šarlach, syfilis, maláriu, otravu krvi i záškrt. Po zavedení antibiotík jej sláva v Spojených štátoch zhasla.

Echinaceu je dobré užívať v záťažovom období, keď na svoju imunitu kladieme vysoké nároky, ako napríklad pri príchode chladných jesenných dní s virózami a respiračnými ochoreniami. V takej chvíli ide o preventívne užívanie. A tu pozor! V žiadnom prípade by sa nemala užívať dlhodobo alebo vo väčších dávkach, než je určené, pretože by to mohlo viesť k opačnému účinku, ako je posilnenie imunity.
Odporúčame echinaceu „nasadiť“ vo chvíli, keď cítime začínajúce prechladnutie, virózu či iné zdravotné problémy tohto typu.
Echinacea je tiež skvelou voľbou pre všetkých, ktorí sú vystavení trvalému stresu alebo majú oslabený organizmus.
Nikdy ale nezabúdajte na jej správne používanie. Užívajte 5–6 dní a potom si dajte prestávku 2 dni, po ktorých môžete zase pokračovať. Túto kúru si môžete dopriať na 5–6 týždňov.
Keby ste echinaceu užívali výrazne dlhšie, je možné, že sa účinky byliny úplne vytratia. To preto je správne dávkovanie také dôležité.

Tak ako celý rad iných bylín, aj echinaceu si musia odoprieť nastávajúce mamičky.
Nie je vhodná ani pre pacientov so systémovým a autoimunitným ochorením, ako je napríklad roztrúsená skleróza, lupus, reumatoidná artritída, psoriáza a pod.

Pre nás ostatných je echinacea veľkým pomocníkom pri zvládaní zimného obdobia a oslabeného organizmu.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.