Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Starodávne tajomstvo zdravia: Výhody reflexnej terapie nôh

reklama:
Starodávne tajomstvo zdravia: Výhody reflexnej terapie nôh
Starodávne tajomstvo zdravia: Výhody reflexnej terapie nôh Foto: www.freepik.com

Reflexná terapia nôh sa môže zdať ako jednoduchá technika, no jej význam pre naše zdravie je neoceniteľný. Táto starodávna metóda, obľúbená východnou medicínou, ponúka úľavu od bolesti a revitalizáciu pre unavené telo. Ako môže táto terapia podporiť vaše zdravie a imunitu a ako si ju môžete dopriať aj doma?

V dávnych časoch sa ľudia prirodzene masírovali chodidlá chôdzou naboso. V dnešnej dobe, keď to už nie je tak časté, by sme mali chodidlám poskytnúť stimuláciu, napríklad prostredníctvom reflexnej masáže. Aj keď existuje možnosť vyhľadať odborníka, základnú starostlivosť zvládnete aj sami alebo s pomocou partnera. Praktickým pomocníkom môže byť aj špeciálny masážny koberček, ktorého výroba je jednoduchá.

Starodávne tajomstvo zdravia: Výhody reflexnej terapie nôh
Starodávne tajomstvo zdravia: Výhody reflexnej terapie nôhFoto: www.freepik.com

Reflexná terapia nôh je podľa východnej medicíny cennou metódou, ktorá môže mať pozitívny vplyv na orgány v celom tele. Táto tisícročia stará ázijská prax je uznávaná za jednu z najefektívnejších metód alternatívnej medicíny a sebaliečby. Založená je na teórii, že na končatinách – chodidlách, rukách a ušiach – sa nachádzajú nervové zakončenia spojené s vnútornými orgánmi. Masírovaním alebo stimuláciou týchto bodov môžeme ovplyvňovať rôzne časti nášho tela, vysvetľuje hlavná fyzioterapeutka Iva Bílková z centra Fyzioklinika v Prahe.

Zlepšenie trávenia, metabolizmu, ako aj psychického stavu sú len niektoré z benefitov, ktoré reflexná masáž ponúka. Podľa fyzioterapeutky môže vhodná stimulácia reflexných bodov na chodidlách aktivovať imunitný systém a priamo podporiť obranyschopnosť a prirodzenú schopnosť tela regenerovať sa.

Masáž reflexných bodov môže byť tiež formou diagnostiky, keďže citlivosť alebo bolesť pri tlaku na určité miesto môže indikovať problém v príslušnom orgáne. Odborník ako Radek Lešikar z firmy Arnika svět masáží radí, aby sa v prípade bolesti reflexná masáž vykonávala jemne, bez nadmerného tlaku.

Pri samomasáži je dôležité neprekonávať bolesť. Reflexná masáž by mala byť vždy vykonávaná s cieľom pohodlia, nie bolesti. Taktiež je nutné byť opatrný pri reflexnej masáži tehotných žien, pretože niektoré body na chodidlách môžu ovplyvňovať pohlavné orgány a dĺžku, čo môže byť rizikové.

Najprirodzenejší spôsob, ako si chodidlá masírovať, je chôdza naboso. Neznamená to však beh po betóne, ale skôr po nerovnom teréne, ktorý stimuluje rôzne časti chodidla. Pravidelné používanie krému na chodidlá a jemné masírovanie môže mať tiež pozitívny vplyv, zdôrazňuje masér Radek Lešikar.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.