Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sú sladkosti dôvodom hyperaktivity u detí? Podľa odborníkov je pravda inde

reklama:
Sú sladkosti dôvodom hyperaktivity u detí?
Sú sladkosti dôvodom hyperaktivity u detí? Podľa odborníkov je pravda inde Foto: www.gettyimages.com

Každý rodič sa skôr či neskôr začne zaoberať myšlienkou, či svojmu dieťaťu dovoliť sladkosti a prípadne v akom množstve. Kľúčovú úlohu v tom často zohráva aj presvedčenie, že cukor v sladkostiach deti doslova „nakopne“ a ony sú potom kvôli nemu hyperaktívne. Odborníci ale tento rok stále opakovaný mýtus uvádzajú na pravú mieru.

Odborníci už skôr zverejnili dôkazy, že existuje súvislosť medzi cukrom a správaním – avšak nie taká, že by cukor obsahoval nejaké špecifické zložky, kvôli ktorým by sa deti správali zle či hyperaktívne.

„Veda pomerne presne ukazuje, že cukor sám o sebe nespôsobuje u detí hyperaktivitu. Je to len mýtus založený na reálnom základe. Áno, telo rýchlo premieňa cukor v potrave na glukózu, ktorá je prenášaná krvou a dodávaná do buniek, čím poskytuje energiu. Konzumácia väčšieho množstva cukru (napríklad cez Halloween alebo Vianoce) znamená, že je rýchlejšie spracovaný a poskytne väčší nárast energie. Avšak tento skok po relatívne krátkom čase klesne opäť na normálnu úroveň a štúdie jasne ukazujú, že k hyperaktivite u detí nevedie,“ cituje server Daily Mail epidemiológa Gideona Meyerowitz-Katza z univerzity v austrálskom Wollongongu.

K podobnému záveru došli štúdie už začiatkom 90. rokov minulého storočia, z ktorých „najznámejšia“ bola vykonaná v roku 1994, v ktorej bolo vybraným matkám malých detí povedané, že niektoré z nich dostali cukor a niektoré umelé sladidlo v jedle. Potom boli všetky matky požiadané, aby ohodnotili správanie svojich detí.

Tie, ktoré sa domnievali, že ich deti dostali bežný cukor, hodnotili svoje deti ako hyperaktívne. Pričom až následne im bolo oznámené, že všetky deti dostali iba umelé sladidlá, nie klasické cukrovinky.

Ako k tomu vedci dodávajú, hyperaktivitu detí v štúdii nespustil ani tak cukor ako skôr „očakávanie“ matiek – ktoré podvedome „tušili“, že sa tak budú deti správať, a aj preto následne svoje deti popisovali ako viac „energické“.

„O viac ako tri desiatky rokov neskôr si napriek tomu stále mnoho ľudí myslí, že cukry u detí hyperaktivitu spôsobujú,“ dodáva pediatrička Sabiha Kanchwalaová z Loma Linda University Children’s Hospital v Spojených štátoch.

Navyše niektoré štúdie poukazujú u niektorých ľudí skôr na opak. Teda že konzumácia cukru u nich spôsobuje lepšie sústredenie, jedinci sú menej agresívne a majú väčšiu kontrolu nad svojím správaním.

Aj keď sú všetky doterajšie zistenia zaujímavé, sú z vedeckého pohľadu stále aj tak slabé. Avšak už tak naznačujú, že problém nie je v cukre, ale skôr v sociálnom chápaní ohľadom jeho príjmu. Kto tomuto mýtu verí a vidí hyperaktívne dieťa, automaticky čaká, že si dopraje viac cukru, než je zdravé. A keď vidí dieťa jesť sladké, ihneď očakáva, že bude „nadmerne aktívny“.

Podľa niektorých vedcov to má čo do činenia aj s tým, že nadbytok cukru je všeobecne vnímaný ako škodlivá vec, ktorá ničí zdravie a spôsobuje mnoho iných problémov. Preto nie je až taký problém „pripísať“ mu aj ďalší, doteraz však nepodložený negatívny vplyv.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.