Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tieto veci s prázdnym žalúdkom určite nerobte!

reklama:
Tieto veci s prázdnym žalúdkom určite nerobte!
Tieto veci s prázdnym žalúdkom určite nerobte! Foto: freepik.com

„Sme to, čo jeme“ túto vetu už dnes pozná každý. Ale to, čo robíme pred jedlom, má na náš stav tiež vplyv. A veľký.

Užívať protizápalové lieky

Acylpyrín, paracetamol a iné nesteroidné protizápalové lieky sa nesmú užívať nalačno. Nielenže to zníži ich efekt, ale môže to spôsobiť závažné zdravotné problémy, napríklad krvácanie do žalúdka. Sledujte príbalové letáky u každého lieku a odporúčaný spôsob užívania.

Rada: Ideálne je podľa možnosti namiesto tabliet používať čapíky.

Piť kávu

Pitie rannej kávy nalačno môže skončiť pocitom, že máte v žalúdku kameň. Kyseliny kávová, chinová a chlorogenová, o ktorých prítomnosti v káve nemá väčšina populácie ani tušenie, stimulujú žalúdok k zvýšenej tvorbe kyseliny chlorovodíkovej. Zvlášť osoby so zápalom žalúdka by si toto ranné potešenie mali rozhodne odoprieť.

Rada: Pokiaľ si nedokážete zvyk pitia kávy nalačno odoprieť, pite ju s mliekom alebo smotanou. Mliečny tuk negatívne účinky nápoja zmiernia. Radšej než granulovanú pite prírodnú, pravú kávu.

Piť alkohol

Alkohol nalačno je absorbovaný dvakrát silnejšie, čo by sa dalo prirovnať k jeho žilovému zavedeniu. Navyše detoxikácia takto skonzumovaného alkoholu je pomalšia, dlhšia a tiež – boľavejšia. Opicu si naozaj užijete. A vaša pečeň, obličky a srdce bohužiaľ tiež…

Rada: Ak už sa skutočne situácia vyvinula tak, že máte v žalúdku prázdno a napiť sa musíte, voľte aspoň chladený a nesýtený nápoj, ktorý sa bude pomalšie vstrebávať. A ak máte najmenšiu možnosť, zjedzte s ním aspoň kúsok chleba, najlepšie natretého maslom.

Žuvať žuvačku

Žuvaním sa v žalúdku zosilňuje produkcia kyseliny soľnej, ktorá dráždi sliznicu žalúdočnej steny. Môže dôjsť až k vzniku gastritídy. Bolo tiež vedecky dokázané, že žuvačka v ľuďoch prebúdza apetít na nezdravé jedlá – typické sú napríklad hranolky.

Rada: Menej škody narobia žuvačky bez cukru. Ich žuvanie skutočne pomáha neutralizovať prostredie v ústach, a tak znižuje riziko vzniku zubného kazu. Žuvačku však nežujte ani s plným žalúdkom dlhšie ako 10 minút.

Chodiť spať

Pocit hladu a nízka hladina glukózy vám budú brániť v zaspaní, spôsobia trhaný, povrchný spánok a predčasné prebudenie. Je zaujímavé, že nedostatok spánku zvyšuje hladinu hormónu hladu leptínu. A preto keď ideme spať bez večere, zjeme v nasledujúci deň o to viac.

Rada: Určite nie je dobré ísť spať hneď po sýtej večeri. Ale hladný už vôbec nie. Organizmus v noci regeneruje ak tomu potrebuje energiu. Naposledy by sme mali jesť 2 hodiny pred spaním. Optimálnym riešením sú mliečne výrobky, pretože obsahujú horčík a vápnik, čo sú prvky dôležité pre zdravý spánok. Zachrániť vás teda môže napríklad téglik bieleho jogurtu.

Intenzívne cvičiť

Existuje názor, že pri tréningu nalačno sa spaľuje viac kalórií. V skutočnosti toto prázdny žalúdok nijako neovplyvní, zato spaľovanie svalovej hmoty bude intenzívnejší. A tréning sám nebude stáť za to, pretože organizmus jednoducho nebude mať dosť energie.

Rada: Intenzívnu záťaž nahraďte aeróbnym cvičením. Pri chorobách tráviacej sústavy je lepšie pred každým cvičením zjesť niečo malé, pretože fyzická aktivita stimuluje tvorbu žalúdočnej šťavy, ktorá dráždi žalúdočnú stenu.

Chodiť do akéhokoľvek obchodu

Každý vie, že pocit hladu človeka prinúti nakúpiť oveľa väčšie množstvo potravín, než skutočne potrebuje. Ukázalo sa však, že prázdny žalúdok ponúka k väčším nákupom čohokoľvek, nielen v potravinárskych obchodoch. Vedci o tom vyhlásili, že pôvodný „chcem jesť“ sa v tomto prípade skracuje na „chcem“, takže nech je človek v akom chce obchode, nakupuje.

Rada: Okrem vopred pripraveného a striktne dodržiavaného zoznamu potrebného nákupu vám pomôže aj hotovosť. Výskum potvrdil, že keď ľudia platia v hotovosti a nie kartou, míňajú menej.

Piť citrusovú šťavu

Kyselina a vláknina obsiahnuté v citrusoch dráždia prázdny žalúdok, čo je najmä nabezpečné pri zápale žalúdka alebo sklone k tomuto ochoreniu.

Rada: čerstvá šťava z citrusov bude zdravotným prínosom a nepoškodí vám žalúdok, keď ju zriedite vlažnou vodou v pomere 1:1 v prípade vyššej kyslosti a v pomere 2:1, ak so zvýšenou kyslosťou nemáte problémy.

Riešiť sporné otázky

Bolo dokázané, že hlad nás zbavuje zdržanlivosti. Aby sa ovládal, potrebuje mozog energiu. Ak je však žalúdok prázdny… K tomu by mohli všeličo podotknúť manželky domov sa z práce vracajúcich hladných mužov :)).

Rada: Ak nemáte čas sa pred kľúčovým rozhovorom najesť, vypite niečo teplé, napríklad čaj – a ponúknite aj svojmu oponentovi. Zabijete dve muchy jednou ranou: zaplníte aspoň niečím žalúdok a nastolíte priateľskejšiu atmosféru.

A bonus na záver: čo sa nalačno robiť dá:

Určite každý vie, že najlepšie, čo môžeme urobiť nalačno, je najesť sa. Vyšlo však najavo, že sú ešte ďalšie veci, ktoré sa priamo odporúča robiť s prázdnym žalúdkom.

Riešiť úlohy: Schopnosť sústredenia a tiež pozornosť sú nalačno silnejšie. Podľa názoru vedcov je to spojené s tým, že v dávnych dobách sa človek v obdobiach hladu musel koncentrovať na zháňanie a získanie potravy. Pri riešení úloh navyše pomáha aj hormón grelín, ktorý stimuluje mozgovú činnosť.
Rozhodovať sa: Ak už dlho váhate medzi červenou sukňou a džínsovým overalom, urobte to nalačno. Výskumy preukázali, že s prázdnym žalúdkom robia ľudia správnejšie a úspešnejšie rozhodnutia, aj keď sú to rozhodnutia viac impulzívneho charakteru. Isteže bude lepšie túto metódu uplatniť skôr pri červenej sukni a džínsovom overale ako pri finančných záležitostiach, citovom vzťahu alebo zdravotných problémoch.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.