Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tímové športy dajú deťom lepšie zdravie, vyššie sebavedomie a lepšie komunikačné schopnosti!

reklama:
Tímové športy dajú deťom lepšie zdravie, vyššie sebavedomie a lepšie komunikačné schopnosti!
Tímové športy dajú deťom lepšie zdravie, vyššie sebavedomie a lepšie komunikačné schopnosti! Foto: www.freepik.com

Deťom zapojenie do tímového športu prinesie benefity, ktoré sa im budú hodiť nielen v športe. Úžitok z nich budú mať po celý život.

Šport a pohyb všeobecne je prospešný každému. Nie nadarmo sa hovorí, že pohyb je život. Pre deti to platí rovnako ako pre dospelých. Aký šport ale deťom vybrať? Individuálne alebo radšej tímový? Zameriame sa na tie tímové. To preto, že popri radosti zo samotného športovania prináša aj ďalšie benefity – lepšie zdravie, vyššie sebavedomie a lepšie komunikačné schopnosti.

To samozrejme nie je ani zďaleka všetko. Najskôr však treba urobiť prvý krok. Tým je vybrať pre svoje dieťa šport, ktorý ho bude baviť a pri ktorom vydrží. Ako na to? Pokojne metódou pokus – omyl. Skrátka vyskúšajte niekoľko rôznych športov a pokúste sa odhaliť, ktorý z nich vaše dieťa baví najviac.

Nechcite mať Jágra za každú cenu

Myslieť si, že práve z nášho dieťaťa vyrastie nový Jaromír Jágr, je síce krásna vízia, ale cesta k nej nie je rozhodne priama. Premietať si vlastné nenaplnené ambície do športovej kariéry svojho dieťaťa je oveľa častejšie cesta do pekiel ako do hviezdnych výšin.

Ale späť k tímovým športom pre deti… Vyberať ich skutočne z čoho – od futbalu cez basketbal, volejbal, florbal, hokej až po ragby. Každý rodič zrejme dobre vie a pozná záľuby svojich ratolestí. A navyše sami môžu ísť príkladom. Pri výbere športu hrá rolu predovšetkým vek, povaha, nadanie a ďalšie schopnosti. Bojácne a nepriebojné dieťa bude mať asi problémy pri kontaktnom športe, ako je hokej či rugby. Ale na druhú stranu, môže sa zase takpovediac „obúchať“, čo mu môže pomôcť aj v živote, až bude dospelý.

Šport má deťom prinášať radosť

So športovaním, alebo skôr s pohybovými aktivitami sa dá začať napríklad už v dvoch rokoch, ale to sa bavíme naozaj len o zábavných formách pohybu. Nič organizovaného ani jednostranného. Jednoducho aktivity, ktoré rozvíjajú pohybové zručnosti našich ratolestí. A tiež prinášajú radosť a zábavu.

Deti od piatich rokov už môžu začať aj s futbalom, florbalom a ďalšími kolektívnymi športmi. V období medzi piatym a dvanástym rokom zvládnu už aj basketbal, volejbal, hokej a napríklad aj baseball, alebo softball. Aj v tomto veku by ale pri výbere športu mali hrať rolu telesná konštitúcia a celková fyzická zdatnosť dieťaťa.

Športovanie v tíme prináša okrem samotného pohybu aj ďalšie benefity. Pomôže deťom a naučí ich zlepšiť spoluprácu a komunikáciu v tíme, zaradia sa do určitej komunity a získajú nových priateľov. Niekedy na celý život. Navyše naučia deti disciplíne, prekonávať vlastné limity a preberať zodpovednosť za tímový výsledok. To všetko pomôže aj mimo športovej scény v reálnom svete.

Už to raz zaznelo – zásadný vplyv na športovanie detí majú predovšetkým ich rodičia. Preto je dôležité, aby hneď v začiatkoch oceňovali skôr snahu a úsilie detí než ich výsledky. Bezozbytku totiž platí, že vyhrávať môžu len niektorí, zatiaľ čo radosť a nadšenie z pohybu môžu mať všetci. A ešte jeden tip – rodičia by sa mali o športovanie svojich detí čo najviac zaujímať, chodiť na ich zápasy a povzbudzovať ich. Ale ako hovorí istý slogan: fandiť, ale zostať človekom!

Čo napríklad začať s basketbalom?

Nájsť dnes vhodný klub alebo krúžok s naším vyhliadnutým športom nie je väčšinou žiadny problém. To platí predovšetkým pre futbalové kluby, ktoré sú takmer v každej obci. Bez väčších problémov ale nájdete aj oddiely pre deti, ktoré sa venujú basketbalu či volejbalu. Zjednodušene povedané, kde majú športovú halu alebo väčšiu telocvičňu, existuje aj basketbalový, volejbalový či florbalový klub.

Pre mnohých je kľúčovým faktorom pri hľadaní športu pre deti aj to, koľko chcete, alebo hocikedy skôr koľko môžete do športovej činnosti investovať. Ľadový hokej napríklad nie je úplne najlacnejšou aktivitou. Na rozdiel napríklad od basketbalu. Vo veku 6 až 8 rokov trénujú deti obvykle dvakrát týždenne a najnákladnejšou položkou sú sálové topánky. Potom už stačia trenírky a tričko. K tomu lopta, aj keď v oddieloch bývajú k dispozícii väčšinou zadarmo. A samozrejme príspevok na telocvičňu.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.