Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto je 11 príznakov jasných hormonálnych zmien. Nebuďte ako ostatné ženy a neignorujte ich

reklama:
11 príznakov jasných hormonálnych zmien
Toto je 11 príznakov jasných hormonálnych zmien. Nebuďte ako ostatné ženy a neignorujte ich Foto: www.gettyimages.com

Hormonálne zmeny v živote žien sú niečo, čo je úplne bežné. Nutné ale povedať, že väčšina hovorí, že to prišlo úplne znenazdajky. Tak tomu ale reálne nie je, pretože to, že žena hormonálnymi zmenami prechádza, by malo byť jasne pozorovateľné. Tým chceme povedať, že by to mala sama na sebe poznať. Väčšina sa svojmu telu ale moc nevenuje a jednotlivým príznakom neprikladá veľkú váhu. Preto sa spoločne s nami pozrime na to, akých je celkom 11 príznakov, ktoré ukazujú, že sa s ľudským telom skutočne niečo deje.

Únava

Že je žena unavená po celodennej práci vo svojom zamestnaní a tiež po záprahu v domácnosti, to je celkom normálna vec. Pokiaľ sa ale únava objaví doslova z ničoho nič, už je na mieste byť na pozore. A to hlavne z toho dôvodu, že sa môže jednať o hormonálnu zmenu. Keď ste ako žena dlhodobo unavená, môže to mať na svedomí nadbytok progesterónu. V túto dobu sa vám nič nechce a cítite sa skôr ospalo.

Nespavosť

S únavou sa rozhodne nevylučuje. To, že sa cítite unavene ešte neznamená, že musíte nutne spať. Len ležíte, ale aj keď máte desiatky minút zavreté oči, tak skrátka nezaspíte. Problémy sú hlavne s tým, že nemôžete zaspať večer, rovnako ako s tým, že sa počas noci niekoľkokrát zobudíte. A keď budete chcieť následne opäť zaspať, tak to bohužiaľ nepôjde.

Pamäť

Pripadá vám, že si nemôžete tak ľahko vybaviť tie veci, ktoré by ste mali mať v hlave uložené? Alebo vám pripadá, že keď sa máte sústrediť a riešiť určitý problém, že vám to nejde? A to aj keď ste oddýchnutá a svieža? Aj toto môže byť jasná známka toho, že máte progesterónu viac než dosť. A je to známka toho, že vo vašom tele aktuálne prebiehajú určité zmeny.

Akné

Pozorujete výrazné zmeny na vašej koži? Také, kedy sa vám hlavne na tvári, ale aj na oblasti dekoltu začínajú objavovať pupienky? Je to akné. To vzniká dvakrát za život. Prvýkrát v puberte, kedy si ako žena prechádzate prvými hormonálnymi zmenami. A potom v čase takzvaného prechodu, kedy sa hormóny opäť menia. Nie je to teda dôvod nedostatočnej starostlivosti, ale je to jasná ukážka rôznych zmien.

Žalúdok

Keď máte často bolesti brucha, je dobré si skontrolovať jedálniček a pozrieť sa na to, čo ste jedli. Ak nič zlého a pritom vás brucho bolí, je problém v hormónoch, než vo vašom trávení. Nie je nič výnimočné, že práve v čase daných zmien je žalúdok celkom citlivý a tak môže dôjsť k tomu, že vás bude bolieť a niekedy sa môžu dokonca objaviť aj rôzne kŕče.

Hlava

Najprv sa môžu objaviť skôr drobné bolesti, ktoré však neskôr prejdú v niečo väčšieho. A to konkrétne z migrény. Ak nenájdete žiadnu logickú príčinu daného stavu, potom si môžete byť istá, že onen problém je opäť spojený s tým, že sa vo vašom tele dejú hormonálne zmeny. Okrem analgetík je potrebné začať riešiť aj stav, keď vo vašom organizme klesajú hodnoty estrogénu.

Prsia

Môžete pozorovať, že sa ľahko menia. A to v priebehu času. Niekedy vám môžu pripadať viac, inokedy menej pevnejšie. Tiež na dotyk môžu byť v rôznych dňoch rozdielne. Tiež nemožno zabúdať na to, že sa bude meniť aj ich citlivosť. Keď bude vaše telo prechádzať hormonálnymi zmenami, počítajte s celkom veľkými zmenami v citlivosti. A to tak, že budete viac vnímať všetky podnety.

Pot

Budete sa potiť viac, než tomu bolo predtým. Ak máte doma stále pevne nastavenú teplotu, ale zrazu dochádza k tomu, že sa začínate potiť, aj to je známka toho, že môžete mať problémy s hormonálnou rovnováhou.

Telesná teplota

Nie je to len potenie. Nedostatok estrogénu môže viesť tiež k tomu, že sa zmení teplota vášho tela. A to tak, že bude stúpať. Môžete mať teplotu, ktorá presahuje 37 stupňov Celzia. To ale neznamená, že by ste bola chorá, pretože to naopak znamená, že máte problém s hormonálnou rovnováhou.

Nálada

Môže sa meniť. A to nielen zo dňa na deň, pretože sa môže meniť napríklad aj z hodiny na hodinu. Je to preto, že hormóny vo vašom tele celkom výrazne kolíšu, a to z minúty na minútu. To má následne vplyv aj na to, že môže výrazne kolísať to, v akom ste citovom rozpoložení.

Chute

Mnohé ženy to prirovnávajú k chutiam, ktoré mali keď boli tehotné. Keď sa pozrieme na to, čo  sa v tomto období deje, tak to sú predovšetkým výrazné chute na mnoho rôznych vecí. Ďalej sa môžu objaviť aj pocity hladu takmer okamžite po tom, čo sa najete. Vplyv na to má hlavne hormón leptín, ktorého hodnota vo vašom tele stúpa.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 5. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.