Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto je 7 najčastejších chýb pri umývaní vlasov. Nerobíte ich náhodou tiež?

reklama:
Toto je 7 najčastejších chýb pri umývaní vlasov
Toto je 7 najčastejších chýb pri umývaní vlasov. Nerobíte ich náhodou tiež? Foto: www.gettyimages.com

Nenávidíte deň, kedy sa nevyhnutne blíži umývanie vašej štice? Tiež sa zakaždým snažíte túto nezábavnú činnosť oddialiť použitím suchého šampónu alebo pokrývkou hlavy? Nezúfajte, nie ste v tom rozhodne sami. Umývanie vlasov je pre väčšinu ľudí, ktorí nedisponujú krátkym zostrihom, skrátka otravné. A možno aj preto pri ňom prevažná väčšina z nás robí stále dookola tie isté chyby, ktoré potom pocítime nielen na vzhľade vlasov, ale aj na zdraví pokožky hlavy. Toto sú tie najčastejšie, tak schválne, robíte ich tiež?

1. Zanedbávanie pokožky hlavy

Častou chybou je, že si ľudia šampónom umývajú vlasy, nie pokožku hlavy. Pritom vlasy sa zďaleka nemastí a nešpinia tak ako koža, z ktorej vyrastajú. Preto by ste mali šampón naniesť primárne na pokožku hlavy a rovnomerne ho do nej zapracovať prstami alebo špeciálnou masážnou kefou. Vlasom bohato postačí také množstvo produktu, ktoré je obsiahnuté vo vode, ktorú produkt zmývate. Preto je najlepšie penu splachovať z čela smerom k tylu. Umývanie vlasov v predklone teda nie je ideálnou voľbou.

2. Príliš časté umývanie

Ak sa vám vlasy mastia tak rýchlo, že máte vo zvyku si ich umývať denne, je pravdepodobné, že si ich umývate príliš často. Kaderníci aj trichológovia odporúčajú umývanie raz za dva až päť dní. Všetko je individuálne a ideálne pauzy medzi umývaním sú viazané na stav vašich vlasov, pokožky hlavy aj životný štýl. Je pochopiteľné, že ak sa denne potíte v posilňovni alebo plávate, budete tiež nútení si denne umývať vlasy. V takom prípade dbajte na používanie produktov, ktoré sú priamo určené na denné umývanie – vlasy tak budete zaťažovať čo najmenej.

3. Vynechanie kondicionéra

Aj napriek tomu, že chápeme, aký otravný a zdĺhavý proces umývania vlasov (najmä dlhých) je, použitie kondicionéra je pre vzhľad vašich kaderí kľúčové. Šampón totiž otvára kutikulu, aby ju mohol zbaviť nečistôt a mastnoty, kondicionér ju naopak uzavrie a vyživí. Preto sú po jeho použití vaše vlasy oveľa hladšie. Uzavreté kutikuly sa o seba netrú a povrch vlasu je hodvábne jemný.

4. Nadmerné množstvo šampónu

Šampóny sú väčšinou oveľa viac koncentrované, než predpokladáme, a ich penivosť nie je priamo úmerná množstvu použitého produktu. Ideálne množstvo, ktoré by ste mali aplikovať, sa rovná zhruba polovici polievkovej lyžice. Šampón najskôr rozotrite v prstoch a potom ho aplikujte po celej ploche vašej vlasovej pokožky. Pokiaľ máte pocit, že málo pení, aplikujte na vlasy malé množstvo vody, ktorým produkt nariedite, a dokážete tak vytvoriť hutnejšiu penu.

5. Nedostatočné opláchnutie produktov

Šampón aj kondicionér je vždy nutné dôkladne spláchnuť. Nedostatočné vymytie kozmetických prípravkov môže za mastné korienky, usadzovanie prípravkov na pokožke hlavy, ale aj za štiepenie končekov. Správne by malo celé umývanie vlasov trvať 10 až 20 minút (v závislosti od dĺžky vlasov). Polovica z tohto času by potom mala byť venovaná práve oplachovaniu. Zamerajte sa hlavne na miesta za ušami. Naviesť vás ale môžu aj oblasti, kde sa vám tvoria lupiny alebo ktoré vás častejšie svrbia.

6. Produkty pre normálne vlasy

Každé vlasy sú trochu iné. Zatiaľ čo jedny potrebujú viac hydratácie, iné túžia po proteínovej výžive. Nevhodne zvolené produkty potom urobia viac škody ako úžitku – vlasy zanechajú presušené, lámavé a slabé. Najčastejšie sa to stáva pri kondicionéri pre normálne vlasy alebo pri produktoch 2 v 1. Ako dobrý prvotný indikátor toho, že vaše kučery nedostávajú to, čo potrebujú, poslúži rýchly domáci test: po umytí jemne zaťahajte za tenký prameň vlasov. Pokiaľ sa vráti do pôvodnej dĺžky a tvaru, nie je potrebné robiť žiadne väčšie zmeny. Pokiaľ však vlasy zostanú na mieste, alebo sa niektoré dokonca pretrhnú, je potrebné ich poriadne vyživiť.

7. Použitie masky až po kondicionéru

Tiež ste si predtým mysleli, že celú vlasovú rutinu zakončuje maska? Nie ste v tom sami. Avšak princíp umývania hrivy je nasledovný: šampón otvára vlasovú kutikulu tak, aby ju mohol dôkladne vyčistiť. Následne prichádza na rad maska, ktorá vďaka uvoľnenej štruktúre vlas vyživí. Ako posledný prichádza na rad kondicionér, ktorý všetko uzavrie, zacelí, a vlasy budú uhladené a lesklé.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.