Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Túto izbovku musíte mať. Jej vôňa bojuje proti chrípke, nádche i prechladnutiu

reklama:
Túto izbovku musíte mať.
Túto izbovku musíte mať. Jej vôňa bojuje proti chrípke, nádche i prechladnutiu Foto: www.gettyimages.com

Jej citrusová vôňa pripomína mätu, medovku, ružu a niektorí v nej cítia aj preslávený rýmovník. Pestovať ju môžete doma v kvetináči, kde vám pomôže proti prechladnutiu, nádche, kašľu, sezónnej chrípke, ale aj bolesti hlavy. Reč je o nádchovníku alebo migrénovníku, nenáročnej izbovej rastline. Ako chrípkovník pestovať, ako využívať jeho silu, ako pôsobí na zdravie a ako sa vďaka nemu zbaviť nádchy a prechladnutia?

Čo hovorí o nádchovníku alebo migrénovníku bylinkárka:

Nádchovník latinským názvom Ibozea species je botanicky príbuznou rastlinou obľúbeného rýmovníka. Ide o silne voňajúcu rastlinu, ktorá len svojou prítomnosťou bojuje proti sezónnym prechladnutiam, chrípkam a ochoreniam dýchacích ciest. Vonné silice, ktoré sa uvoľňujú do priestoru či pri premnutí lístkov medzi prstami, pôsobia na našu psychiku, ale taktiež majú antibakteriálne účinky a pozitívne pôsobia na obranyschopnosť nášho tela.

Chrípkovník alebo aj migrénovník pomáha aj od bolestí hlavy a uľavuje aj v začiatkoch nádchy. Je veľmi nenáročný na pestovanie a v zime by preto nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Ako sa migrénovník používa, čo je migrénovník alebo chrípkovník a ako ho pestovať?

Liečivý nádchovník

Zdravie za pár korún. Aj tak by sa dala pomenovať rastlinka chrípkovníka – migrénovníka. Službu vám urobí už vo chvíli, keď ju prinesiete domov a položíte na okenný parapet či do poličky. Jej vôňa je totiž nielen veľmi príjemná, ale dokonca skutočne liečivá. Funguje totiž trochu ako zdraviu prospešný difuzér, ktorý celú izbu zahltí opojnou citrusovou vôňou

„Rastlina uvoľňuje vonné silice do ovzdušia, dobré uplatnenie preto nájde na parapete detskej izbičky, podobne ako napríklad rýmovník,“ odporúča web zaoberajúci sa bylinkami Živé bylinky. Avšak nielen detská izbička. Svoje uplatnenie nájde práve tak v spálni, obývačke či v kuchyni. Skrátka kdekoľvek, kde sa často vyskytujete a kde je dostatok svetla.

Poradí si s prechladnutím

Podobne ako napríklad rýmovník by vám preto nemal doma tento drobný krík, ktorý v našich podmienkach môžeme pestovať iba ako izbovú rastlinu, predovšetkým v zimnom období chýbať. A práve vonné silice sú tým, kvôli čomu by ste s nákupom liečivej rastliny nemali váhať.

„Vďaka antibakteriálnemu a antifugicídnemu účinku chrípkovník tiež uľavuje pri problémoch so zažívaním, pri žalúdočných problémoch a celkovo podporuje imunitný systém. Účinný je aj pri chrípkovom ochorení. Pomáha ale aj od bolestí hlavy a migrén,“ hovorí Michaela Maťhová, ktorá sa venuje pestovaniu a zberu bylín a ich vplyvu na ľudské zdravie.

Uľaví pri migréne

Pokiaľ trpíte na bolesti hlavy či migrény a trápi vás množstvo liekov, ktoré ste vďaka bolestiam nútení prijímať, mohol by byť pre vás chrípkovník – migrénovník alternatívnym riešením. Podľa tých, ktorí majú s rastlinou skúsenosti, totiž na bolesti hlavy funguje skutočne dobre.

„Migrénovník pomáha pri bolestiach hlavy a migrénach. Pokiaľ vás postihnú akútne bolesti hlavy, rozomnite niekoľko čerstvých lístkov a inhalujte ich vôňu. Možno tiež vylisovanou šťavou masírovať spánky a zadnú časť krku,“ odporúča bylinkársky web Rastliny pre zdravie.

Majte však na pamäti, že pokiaľ sa vaše bolesti opakujú a neustávajú, návštevu lekára by ste nemali odkladať. Žiadne domáce vyšetrenie ani liečba nemôže nahradiť odborné lekárske vyšetrenie.

Ďalšie účinky na zdravie

To však nie je zďaleka všetko, čo chrípkovník – migrénovník vie. Pomáha znižovať aj vysoký krvný tlak, cholesterol, uľavuje pri obličkových kameňoch, zápaloch močových ciest, pri zažívacích problémoch a opojnú arómu pôsobí pozitívne aj na našu psychiku. Navyše v letných mesiacoch odpudzujú všetok hmyz.

„Niektoré zlúčeniny, ktoré boli extrahované z listov chrípkovníka, poskytujú vysoký farmakologický potenciál s antimikrobiálnymi, antioxidačnými, protinádorovými, analgetickými, antiparazitickými a ďalšími schopnosťami. Preto je tento druh nádejným bylinným liekom,“ tvrdí napríklad táto štúdia.

Ako nádchovník užívať

„Ak vás znenazdajky zastihne viróza, stretávate sa s prechladnutím, chrípkou, iným respiračným ochorením či bolesťou hlavy, stačí niekoľko čerstvých listov rozomnúť medzi prstami a vdychovať ich arómu, ktoré majú na svedomí vonné silice,“ radí web lekárne Alphega.

Sily tejto silne aromatickej rastliny môžete využívať ako vnútorne, tak zvonka. Možno ho rozdrviť v mažiari a inhalovať opojnú arómu, alebo aj jemnou masážou votrieť do oblasti spánkov a zadnej strany krku. Položiť si môžete aj pár lístkov pri nádche na vankúš alebo vedľa lôžka. Pripraviť si ale môžete aj čaj, alebo si vyrobiť zvarením vody, medu a lístkov chrípkovníka sirup.

„Pri začínajúcej nádche môžete šťavu z rozdrveného lístka nakvapkať do nosa,“ odporúča ďalší spôsob využitia aj bylinkárka Radka Svatošová pre Český rozhlas.

Ako ho pestovať

Ako už bolo povedané, chrípkovník patrí medzi veľmi nenáročné izbové rastliny, ktoré vďaka tvaru svojich listov pôsobia aj veľmi dekoratívne. V lete vám bude kvitnúť krásnymi fialovými kvetmi. A pretože rastlina pochádza z Južnej Afriky, vyžaduje teplo a sucho, s čím sa spája aj minimálna zálievka.

„Chrípkovník má veľmi silnú intenzitu rastu najmä v lete. Postranné vetvičky zaisťujú bohatý a kompaktnejší rast. Pravidelným zaštepovaním si z rastlinky vytvoríte krásny mohutný krík, ktorý sa v lete obalí modrými kvetmi,“ radí, ako pestovať chrípkovník web venujúci sa bylinkám Bylinkový raj. Rovnako ako rýmovník je však chrípkovník veľmi náchylný na prechladnutie či mráz, a tieto podmienky môžu rastlinu dokonca zahubiť.

Rastlinka navyše miluje letnenie, preto ju po zmrznutých neváhajte vystaviť slnečným lúčom na terasu, balkón či záhradu. S poklesom teplôt však chrípkovník najneskôr na konci septembra schovajte späť do bezpečia domova.

Zdroj: www.denik.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.