Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týchto 6 signálov vám napovie, že ide o nervové zrútenie. Ako spoznáte, že ide o život?

reklama:
Týchto 6 signálov vám napovie, že ide o nervové zrútenie. Ako spoznáte, že ide o život?
Týchto 6 signálov vám napovie, že ide o nervové zrútenie. Ako spoznáte, že ide o život? Foto: www.freepik.com

Nespíte, bolí vás brucho, plačete, zabúdate? Telo vás možno varuje pred nervovým zrútením. Zabudnite na to, že sa nervové zrútenie týka len psychicky labilných hysterických jedincov, ako si prekvapivo mnoho ľudí myslí. Môže stretnúť každého z nás, stačí len preceniť sily a nabrať si toho veľa. Čo sa kľudne môže stať aj nedobrovoľne.

Pojem nervové zrútenie pozná asi každý, ale čo si pod tým vlastne predstaviť? Je to stav, keď človeka stres zomelie natoľko, že nedokáže robiť bežné denné veci. V podstate ho jeho starosti paralyzujú. Na pohľad nič dramatického, žiadny viditeľný záchvat, krik a zosunutie sa k zemi. Napriek tomu je to veľký problém a deje sa tak v dôsledku extrémneho stresu alebo emocionálnej záťaže – či už dlhodobej alebo ako následok nejakej veľmi zaťažujúcej udalosti.

1. Nespavosť

Každého pritom môže zasiahnuť niečo iné, a to rôznou mierou. Môže to byť náhla tragédia, nečakaná životná zmena, ale nervové zrútenie môže nasledovať aj po trvalom strese a vypätí napríklad v práci či po zneužívaní zo strany niekoho blízkeho. Typickými spúšťačmi sú aj nedostatok spánku alebo finančné problémy. „Dlhodobejšia porucha spánku následne často vedie k poruchám koncentrácie, zvládaniu stresových situácií a je tiež významným spolufaktorom syndrómu vyhorenia,“ hovorí lekár Pavel Šnajdr, zdravotný riaditeľ pražskej kliniky Health Plus.

Nervové zrútenie a syndróm vyhorenia k sebe majú dosť blízko, avšak zatiaľ čo syndróm vyhorenia je termín používaný aj ako diagnóza a vzťahuje sa najmä na stres zo zamestnania, nervové zrútenie diagnózou nie je.

2. Halucinácie

Našťastie nervové zrútenie neprichádza úplne z ničoho nič, bez varovania – existuje celkom dosť telesných prejavov a zmien v správaní, ktoré vás môžu včas upozorniť na to, že s vami alebo niekým vo vašom okolí nie je všetko v poriadku. Vďaka nim je možné zaradiť spiatočku a nervovému zrúteniu predísť.

Stres predchádzajúci nervovému vyčerpaniu sa môže prejaviť ťažkosťami, ako sú napríklad extrémna únava bez ohľadu na to, ako málo alebo veľa človek spí, či dokonca sluchové alebo vizuálne halucinácie.

3. Zažívacie problémy

Niektorí ľudia reagujú na stres prejedaním a ich váha tak stúpa, iní jedia len minimálne a kvôli psychickému vyčerpaniu chudnú. Typickými prejavmi zažívacích problémov zo stresu sú kŕče, nadúvanie, zápcha a hnačka či zhoršenie dlhodobých ťažkostí, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva.

4. Psychické problémy

Varovné sú úzkostné a depresívne stavy, prehnané obavy z bežných vecí, podráždenosť či hnev, vyhýbanie sa rodine alebo priateľom, strata záujmu o obľúbené činnosti, záchvaty plače, pocit, že človek nemôže chytiť dych. Niekedy sa môžu objaviť aj myšlienky na sebapoškodzovanie alebo samovraždu.

5. Problémy so sústredením a pamäťou

Štúdie, ako je napríklad táto, opakovane preukázali, že stres ovplyvňuje tak našu psychiku, ako aj telesné zdravie. Dlhodobý stres môže zapríčiniť štrukturálne zmeny v mozgu, čo sa môže negatívne prejaviť na výkonnosti našej pamäti a viesť k problémom so sústredením.

V extrémnych prípadoch môže príliš vysoká hladina stresového hormónu kortizolu viesť k vážnym výpadkom pamäte. Veľa kortizolu sa tvorí napríklad kvôli nevyspaniu, čo je pritom typický dôsledok nadmerného stresu. A zároveň spúšťač ďalších ťažkostí, pretože ako telo, tak mozog potrebujú spánok na regeneráciu.

6. Nadmerná spavosť

Pozor ale aj na nadmernú spavosť, ktorá je u niektorých ľudí trochu nečakaným prejavom toho, že sa o nich pokúša nervové zrútenie – ak človek spí desať a viac hodín denne, takisto si koleduje o fyzické aj psychické problémy. Navyše to zvyšuje riziko, že nebude napríklad stíhať svoje povinnosti, čo zase zvyšuje mieru stresu.

Liečba nervového zrútenia

Pokiaľ máte pocit, že vám hrozí nervové zrútenie, nie je od veci vyhľadať pomoc psychoterapeuta alebo psychiatra. Problémom sú veľmi dlhé objednávacie doby. Niektoré lieky, ktoré môžu priniesť úľavu v prípade depresívnych alebo úzkostných stavov, môžu predpísať aj praktici.

Stav sa však dá zvládnuť aj bez liekov, pokiaľ sa vám napríklad podarí zbaviť sa niektorých povinností a viac odpočívať. „Kľúčová je tu prevencia. Okrem osvojenia si zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa pravidelné cvičenie, vyváženú stravu a dostatok spánku, je zásadné si vytvoriť a udržiavať svoju vlastnú zdravú rutinu, stanoviť si hranice medzi pracovným a osobným časom a venovať sa voľnočasovým aktivitám, ktoré si človek užíva,“ odporúča prevenciu pred psychickými problémami zo stresu psychologička Martina Sebalo Vňuková.

Úľavu môže samozrejme priniesť aj vyriešenie spúšťača stresu, ako je napríklad ťaživá finančná situácia – skúste ju prebrať s niekým, kto vám pomôže vymyslieť, ako sa ťažkostí postupne zbaviť.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 2. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.