Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Už ste dnes volali mame? Vedci majú dôkazy, že vám to prospeje

reklama:
Už ste dnes volali mame? Vedci majú dôkazy, že vám to prospeje
Už ste dnes volali mame? Vedci majú dôkazy, že vám to prospeje Foto: www.gettyimages.com

Počúvať hlas svojej matky u vás zníži hladinu stresu. Zistila to štúdia americkej univerzity.

Možno patríte k ľuďom, ktorí, ak ich niečo rozčúli alebo zaskočí, okamžite siahajú po telefóne, aby sa zverili svojej matke. Chcete sa posťažovať, požiadať o radu, alebo to jednoducho na mamu všetko „nahrniete“, aby sa vám uľavilo. A práve tento pocit úľavy, ktorý prichádza po konverzácii s matkou, je vedecky potvrdený.

Cieľom výskumu University of Winconsin-Madison bolo zistiť, či konverzácia s matkou skutočne prináša úľavu, a či sú niektoré formy komunikácie s matkou lepšie ako iné. Výskumníci sa zaoberali tromi typmi komunikácie: osobnou, telefonickou, alebo formou textovej správy, aby určili, ktorý spôsob je pre vašu psychickú pohodu najprínosnejší.

Hovoriť je lepšie ako si len písať

V rámci výskumu, ktorého výsledky zverejnil server psychologytoday.com, dostalo 68 mladých dievčat sadu matematických a verbálnych problémov. Tieto úlohy mali zhotoviť pred publikom. Výskumníci potom dievčatá požiadali, aby vykonávali jednu zo štyroch vecí počas ďalších pätnástich minút: čakať osamote, hovoriť osobne s matkou, hovoriť s matkou po telefóne, alebo komunikovať s matkou prostredníctvom správ. Potom vedci merali hladiny stresového hormónu kortizolu a oxytocínu (oxytocínu sa niekedy prezýva „hormón lásky a dôvery”). Pokiaľ si dievčatá s matkami vymieňali správy prostredníctvom telefónu, mali hladiny kortizolu v slinách podobné hodnoty ako v prípade, že s matkou nekomunikovali vôbec. To znamená, že – aspoň pokiaľ ide o zníženie úrovne stresu – komunikácia prostredníctvom textových správ nie je o nič lepšie ako nehovoriť vôbec. Testované dievčatá, ktoré s matkami hovorili osobne, alebo po telefóne, mali najlepšiu stresovú reakciu, teda vykazovali nižšiu hladinu stresu.

Táto štúdia teda naznačuje, že samotné vymieňanie si správ s matkou nestačí. Namiesto toho je dôležité počuť hlas svojej matky, pretože má upokojujúci účinok.

Matkin hlas znamená bezpečie

Prečo je hlas matky pre deti taký dôležitý? Predovšetkým je spojený s bezpečím a starostlivosťou. Už v prenatálnom období dieťa vníma zvuky a hlasy, a to najmä hlas matky. Pre dieťa je hlas mamy väčšinou tým najznámejším a najviac povzbudzujúcim zvukom. Podporuje tak pocit istoty a pohody. Matkin hlas je schopný vyjadriť rôzne emócie, od upokojujúceho šepotu, spevu až po radostný smiech. Táto pestrosť prejavov môže dieťaťu pomôcť rozpoznávať a pochopiť rôzne emocionálne stavy. Tón a melódie hlasu majú upokojujúci účinok a znižujú hladinu stresových hormónov. Počúvanie matkinho hlasu okrem toho prispieva k rozvoju jazykových schopností dieťaťa. Dieťa si tak osvojuje intonáciu, rytmus a slovnú zásobu. Matkin hlas je súčasťou denných rutín, ktoré do života dieťaťa prinášajú pokoj a harmóniu.

Aj v dospelosti nám matkin hlas pripomína dobre známe a bezpečné prostredie z detstva. Jej hlas nám môže evokovať spomienky na pocity pohody, aké sme vtedy mali. Každý hlas má navyše svoj unikátny charakter, a práve táto jedinečnosť matkinho hlasu prispieva k upokojujúcemu účinku.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.