Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Väčšina našich spomienok na detstvo je falošná. Prečo tomu tak vlastne je?

reklama:
Väčšina našich spomienok na detstvo je falošná. Prečo tomu tak vlastne je?

Neexistuje nikto, kto by si dokázal vybaviť spomienky na svoje detstvo a pokiaľ áno, jedná sa väčšinou o falošné spomienky.

Nehovoríme tu však o celkovom detstve, ale hlavne o tom rannom. Prečo si nepamätáme úplne všetko od nášho narodenia? Naše prvé slová, naše prvé kroky? Prvé spomienky má každý človek až z obdobia 2-3 rokov svojho života. To, čo sa deje prvé, si nikto nepamätá. Prvé kroky, prvé slová, prvé jedlo, poznanie celej rodiny a tak podobne. To všetko nie je schopný si človek zapamätať. Môže za to detská amnézia, ktorú prvýkrát zaviedol Sigmund Freud. Mal pocit, že ľudský mozog potláča spomienky na ranné obdobie nášho života. Pravda je ale taká, že za to, prečo si nepamätáme svoje prvé slová alebo svoje prvé kroky, môže epizodická pamäť.

Tá sa objavuje v mozgu človeka až v 3-3.5 rokoch. Vďaka nej si uchovávame spomienky na udalosti v presnom časovom rozmedzí. To znamená, že akonáhle sú nám 4 roky, sme schopní si spomenúť na udalosť, ktorá sa stala pred rokom, teda v čase, keď nám boli 3 roky. Lenže neskôr sa s naším mozgom stane opäť niečo zvláštne. Akonáhle dosiahneme vek 7 rokov, nastáva u nás práve už spomínaná detská amnézia.

Zvláštny jav

Predstavte si mozog ako pamäťovú kartu, na ktorej máte staré fotografie. Aby ste na ňu mohli ukladať nové fotografie, je potrebné tie staré zmazať. A presne takto funguje detská amnézia. Staré spomienky sa mažú a sú nahradené novými. Pokiaľ máte spomienku na svoje detstvo, keď vám boli napríklad dva roky, verte tomu, že je falošná. Podľa niekoľkých vykonaných prieskumov bolo zistené, že spomienku z detstva datovanú na dobu menej ako 2 rokov nášho života, má až 40 % ľudí. Veľa ľudí dokonca tvrdilo, že si spomínajú aj na prvý rok svojho života. Ako je to možné, keď si do troch rokov človek nemôže nič pamätať? Ide o falošné spomienky.

Je úplne nemožné si spomenúť na udalosti, ktoré sa udiali predtým, než v našom mozgu začala fungovať epizodická pamäť. Často si tiež ľudia nemôžu spomenúť na obdobie 3-7 rokov svojho života, pretože práve v tom čase sa staré spomienky začali mazať. Spomienky, ktoré na detstvo máme, sú buď falošné, alebo sme si ich začali obrazne zmýšľať, pomocou rozprávania našich príbuzných. Počuli sme historky, priradili sme k nej obraz a odvtedy veríme tomu, že presne tak, ako naša spomienka na udalosť vyzerá, vyzerala aj daná udalosť v momente, keď sa udiala.

Existuje jedna jediná možnosť, ako si zapamätať svoje detstvo – museli by ste trpieť hypertymesiou, čo je porucha, vďaka ktorej si človek spomína na každý deň svojho života.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 1. novembra 2021

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.