Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedci prišli na jednoduchý trik, ako zlepšiť našu pamäť

reklama:
Vedci prišli na jednoduchý trik, ako zlepšiť našu pamäť
Vedci prišli na jednoduchý trik, ako zlepšiť našu pamäť Foto: www.gettyimages.com

Myslíte si, že je lepšie, keď sú deti v škole pod stresom? Keď sa vyvíja na ne tlak kvôli výsledkom, písomkám, skúšaniu? Že najlepšie výsledky ľudia dávajú, rovnako ako olivy – teda pod tlakom? Bohužiaľ to tak nie je. Vedci to dokázali jednoduchým testom.

Človek, ktorý je pod tlakom, má menšiu šancu na zapamätanie ako iný človek, ktorý má možnosť informácie získavať iba zo zvedavosti. Vedci to zistili strašne jednoducho pomocou testu zlodejov. Nový výskum z Duke University zistil, že ľudia, ktorí si predstavovali, že sú zlodeji prezerajúci si virtuálne umelecké múzeum pred lúpežou, si lepšie pamätali obrazy, ktoré videli, v porovnaní s ľuďmi, ktorí hrali rovnakú počítačovú hru, zatiaľ čo si predstavovali, že práve túto lúpež vykonávajú.

Skúste si vybudovať fotografickú pamäť:

Motivácia a jej vplyv na pamäť

Tieto jemné rozdiely v motivácii – naliehavé, okamžité hľadanie cieľov verzus zvedavé skúmanie pre budúci cieľ – majú veľký potenciál na riešenie skutočných problémov v budúcnosti. Toto je niečo, čo by sa dalo aplikovať na veľa problémov u ľudí, ktorých nastavenie myšlienok (mindset) je dnes príliš zoškrtené „nutnosťou“ alebo „naliehavosťou“. Výsledky výskumu uvedené do praxe by mohli vyriešiť napríklad veľa problémov u ľudí, ktorí sú uväznení v nejakých svojich názoroch a presvedčeniach a ich posun k novým myšlienkam je blokovaný práve nastavením mysle. Môžeme tým získať možnosti, ako ľudí informovať a vložiť do nich viac informácií, ktoré by zmenili napríklad ich odpor k očkovaniu, získať pozornosť pri nutnosti reakcií na klimatické zmeny alebo by tým išlo lepšie liečiť psychické poruchy.

Princíp výskumu

Alyssa Sinclairová, postdoktorandka pracujúca v laboratóriu riaditeľky Duke Institute for Brain Sciences, a jej spolupracovníčka Alison Adcocková prizvali 420 dospelých, aby si na jeden deň predstavovali, že sú zlodeji umenia. Účastníci boli potom náhodne rozdelení do dvoch skupín a dostali rôzne zápletky. „Takzvanej Naliehavej skupine sme povedali: ‚Ste majstrovský zlodej, práve teraz robíte lúpež. Ukradnite čo najviac!‘,“ vysvetlila Alyssa Sinclairová. „Avšak Zvedavé skupine sme povedali, že sú zlodejom, ktorý prezerá múzeum, aby naplánoval budúcu lúpež.“

Neuveriteľný rozdiel

Vplyv tohto rozdielu v myslení bol najzreteľnejší nasledujúci deň. Keď sa účastníci prihlásili späť, boli privítaní kvízom, či si dokážu spomenúť na 175 rôznych obrazov (100 z predchádzajúceho dňa a 75 nových). Pokiaľ účastníci označili obraz ako známy, tiež si museli spomenúť, koľko stál.

Zvedaví účastníci, ktorí si predstavovali iba plánovanie lúpeže, mali nasledujúci deň lepšiu pamäť. Správne rozpoznali viac obrazov. Spomenuli si, koľko stál každý obraz. A odmena zlepšila pamäť, takže bolo pravdepodobnejšie, že si budú pamätať cenné obrazy. To sa neprejavilo u účastníkov Naliehavej skupiny, ktorí si predstavovali, že lúpež už vykonáva.

Naliehaví účastníci však mali inú výhodu. Boli lepší v tom, že zistili, ktoré dvere skrývajú drahšie kusy a ako výsledok získali viac vysoko hodnotných obrazov. Ich zbierka bola ocenená o asi 230 dolárov viac ako zbierka zvedavých účastníkov.

Rozdiel v stratégiách (zvedavý verzus naliehavý) a ich výsledkoch (lepšia pamäť verzus vyššia hodnota obrazov) neznamená, že jedna je lepšia ako druhá. „Je cenné pochopiť, ktorý režim je v danom okamihu prispôsobivý, a používať ho strategicky,“ povedala doktorka Adcocková.

Táto štúdia ukázala, ako malé zmeny v motivácii môžu mať veľký vplyv na našu pamäť a schopnosť učenia. Zvedavosť a plánovanie do budúcnosti sa ukázali ako účinné nástroje na zlepšenie dlhodobej pamäte, zatiaľ čo naliehavé a okamžité hľadanie cieľov môže byť užitočné v situáciách, ktoré vyžadujú rýchlu reakciu alebo krátkodobé riešenie. Toto poznanie môže mať široké uplatnenie v rôznych oblastiach, od zdravotníctva po vzdelávanie a psychoterapiu.

Zdroj: MedicalXpress, Duke University, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 10. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.