Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Veríte poverám o tehotenstve? Neverte úplne všetkému

reklama:
Veríte poverám o tehotenstve? Neverte úplne všetkému

Že podľa veľkosti a tvaru brucha spoznáte pohlavie svojho bábätka? Alebo že vám širšie boky zaistia ľahší pôrod? Ale kdeže, neverte všetkému, čo sa hovorí! O tehotenstve koluje množstvo mýtov a povier. Ktorým z nich by ste nemali rozhodne veriť?

Máte širšie boky? A tety či kamarátky vás uisťujú o tom, že vďaka tomu budete mať oveľa ľahší pôrod ako ony? Ak tomu veríte, skočili ste na jeden z najčastejších mýtov o tehotenstve. V skutočnosti je to tak, že šírka bokov nemá s náročnosťou pôrodu vôbec nič spoločné. Oveľa dôležitejšia je veľkosť pôrodných ciest, konkrétne ide o tvar a šírku otvoru uprostred panvy.

Ďalší z tradovaných mýtov sa vzťahuje na veľkosť a tvar tehotenského bruška. Ženy, ktoré majú brucho veľké, okrúhle a rozostúpené do strán, vraj čakajú dievčatko. Naopak tie, ktoré majú brucho vystúpené a vypuklé dopredu, zase vraj budú mať chlapčeka. Podľa veľkosti a tvaru tehotenského brucha v skutočnosti pohlavie svojho dieťatka naozaj nepoznáte. To, čo je na prvý pohľad zrejmé, je skôr veľkosť plodu a jeho poloha v maternici.

Že tehotenstvo je najkrajšie obdobie ženy. Ale pravda môže byť úplne niekde inde! Ženy si rozhodne neužívajú tehotenstvo plnými dúškami. Veľa z nich zažíva pocity zmätenosti a strachu alebo sú v strese. Dokonca 14 až 23 percent žien bojuje počas tehotenstva v dôsledku hormonálnych zmien s najpríjemnými depresívnymi stavmi.

Piť, či nepiť alkohol v tehotenstve? Odpovede na túto otázku sa aj z radov odborníkov rôznia. Zatiaľ čo niektorí lekári tvrdia, že malé pivo alebo pohár vína tehotnej žene a jej plodu raz za čas neuškodia, iní sú strikne proti. Každopádne, keď si v tehotenstve dáte alkohol, pije s vami aj vaše dieťa. Keďže alkohol prechádza k plodu placentou, jeho konzumácia zvyšuje riziko, že sa dieťa narodí s vrodenou chybou. Odborníci konkrétne hovoria o fetálnej poruche alkoholového spektra.

Ostatní vás upokojujú, že rannými nevoľnosťami budete trpieť iba v prvom trimestri tehotenstva? V skutočnosti až 20 percent žien zažíva nevoľnosti v priebehu celého dňa až do pôrodu. Tehotné ženy, ktoré sa stretávajú s nepríjemnými nevoľnosťami, ďalej priznávajú, že v 80 percentách tieto stavy zažívajú 24 hodín denne. S typicky rannými nevoľnosťami bojujú "iba" 2 percentá z nich.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 19. septembra 2022

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.