Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vety, ktoré vášmu dieťaťu môžu zničiť navždy sebavedomie. Aká je ich vhodná alternatíva?

reklama:
Vety, ktoré vášmu dieťaťu môžu zničiť navždy sebavedomie
Vety, ktoré vášmu dieťaťu môžu zničiť navždy sebavedomie. Aká je ich vhodná alternatíva? Foto: www.gettyimages.com

Nesprávne slová či frázy môžu veľmi ublížiť a vryť sa do pamäti, obzvlášť pokiaľ ide o deti. Sebaúcta je pre budúci život veľmi dôležitá, preto by ste sa mali niektorým vetám úplne vyhnúť, ak nechcete zničiť sebadôveru detí a to, ako sa vnímajú.

Odkiaľ sa vlastne berie sebavedomie?

Všetko začína práve už počas detstva. Všetko, čo poviete svojmu dieťaťu, ho ovplyvní. Rovnako ako existujú slová povzbudenia, ktoré ho donútia k neuveriteľným výkonom, existujú aj vety, ktoré úplne zdevastujú jeho sebaúctu. Vysoké sebavedomie potom prináša príjemné pocity, ako je potešenie, radosť, nadšenie a záujem, zatiaľ čo nízke sebavedomie zahŕňa bolesť, smútok, vinu, hanbu a pocit prázdnoty. Medzi rodičmi a sebavedomím detí existuje veľmi úzke spojenie, pretože v prvých rokoch života sa informácie o vlastnej osobe dostávajú k deťom výhradne zo strany rodičov. Čím pozitívnejší je rodinný vzťah, tým vyššie býva sebavedomie detí. Negatívne prostredné z domova deťom naopak zabraňuje definovať svoju osobnosť. Nemusí ísť nutne o fyzické násilie, ale deťom ľahko ublížia aj slová. Pozrite sa na frázy, ktorým by ste sa mali oblúkom vyhýbať.

Frázy, ktoré podporujú neschopnosť

Neurobíš nič poriadne.
Ty sa to nikdy nenaučíš.
Nestojíš za nič.
Radšej to urobím, už ma to nebaví.

Tieto vety v deťoch podporia myšlienku, že nech sa bude snažiť sebe viac, nikdy nič neurobí dobre. Namiesto týchto viet je ideálne dieťaťu ukázať, že trpezlivosťou a praxou možno veci nakoniec dosiahnuť, prípadne mu ponúknuť pomocnú ruku.

Frázy, ktoré dávajú nálepku

Si tučná.
Si klamár.
Si bordelár.

Tieto vety zdôrazňujú negatívne vlastnosti detí a rozvíjajú v nich pocit menejcennosti. Pozitívnou alternatívou je dieťaťu ukázať jeho silné stránky a pomáhať mu zapracovať na tých slabých.

Frázy, ktoré ponižujú

Drž hubu, nehovor nezmysly.
Si tak hlúpa, alebo to len predstieraš?
Už si dosť starý na to, aby si sa pocikával.
Vyzeráš v tom ako gašpar.
Robíš mi hanbu.
Dostaneš aj pred kamarátmi.

Pokiaľ je neustále zľahčovaný názor dieťaťa, alebo je označované ako príťaž, jedná sa o ponižovanie, ktorého psychologické účinky drvia detské sebavedomie a pocit dôstojnosti. Namiesto toho dieťaťu všetko starostlivo vysvetlite znova, snažte sa zistiť príčinu jeho chýb a presvedčte ho, že chybovať je normálne. Snažte sa tiež byť tolerantní k jeho vlastným názorom.

Frázy, ktoré spôsobujú pocit viny

Robí sa mi z teba zle.
Vidíš, čo si spôsobil?
Privedieš ma do hrobu.
Kvôli tebe skončím v blázinci.

Dospelí by mali na rozdiel od detí svoje emócie ovládať a v prípade vypätej situácie zachovať chladnú hlavu, hoci je v tej chvíli dieťa akokoľvek protivné alebo rozčúlené. Obviňovanie detí zo situácií, ktoré v skutočnosti nemôžu ovplyvniť, im môže spôsobiť zbytočne veľkú úzkosť.

Frázy, ktoré ničia lásku

Teraz na teba nemám náladu.
Choď preč, nechcem ťa vidieť.
Choď preč, už ťa nemilujem.

Keď svoje dieťa odmietate, keď chce vyjadriť svoju náklonnosť, posielate mu veľmi deštruktívny odkaz, že si nezaslúži vašu lásku. Nebude sa cítiť milované ani v bezpečí. Pokiaľ naň nemáte práve čas, skúste mu vysvetliť, že je pre vás najdôležitejšie, ale musíte niečo urgentne vybaviť. Ak sa vám dieťa snaží ospravedlniť za svoje predchádzajúce jednanie, prijmite ospravedlnenie a porozprávajte sa s ním o celej situácii.

Frázy, ktoré porovnávajú

Prečo nie si taká múdra, ako je tvoj brat?
V tvojom veku som už všetko vedela.
Kiežby si bol ako Janko.

Prostredníctvom porovnávania vzniká iba žiarlivosť, zášť a rivalita. Dieťa vníma druhého ako nedosiahnuteľný vzor a nadobudne dojem, že musí byť úplne iné, aby dosiahlo vášho uznania.

Frázy plné agresie

Kiež by si sa nikdy nenarodil.
Bez teba bol môj život lepší.
Neznášam ťa.
Si mi akurát na obtiaž.

Slovné napádanie je zo všetkého najhoršie, pretože v deťoch zanecháva hlboké emocionálne a psychologické poškodenie. Dieťa príde o svoje sebavedomie, pocit bezpečia aj o svoju odvahu reagovať. Nezabudnite svojmu dieťaťu dávať dostatočne najavo svoju lásku. Ak v návale emócií poviete dieťaťu niečo zlé, ospravedlňte sa a uistite dieťa, že ste to rozhodne tak nemysleli.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 24. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.