Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Všetky extrémy v chudnutí nám telo spočíta. Nerobte to!

reklama:
Všetky extrémy v chudnutí nám telo spočíta. Nerobte to!
Všetky extrémy v chudnutí nám telo spočíta. Nerobte to! Foto: www.freepik.com

Prerušovaný pôst, hladovky, nápoje v prášku, drastické diéty. Toľko ciest na chudnutie a všetky zlé. Prečo? Pretože to sú skratky a tie, ako je známe, v živote málokedy fungujú.

Na sociálnych sieťach teraz „ide“ chudnutie pomocou prerušovaného pôstu. To znamená, že každý deň máte určitý počet hodín, kedy nesmiete nič jesť. V základe je to dobrá myšlienka, telu znížime kalorický príjem a kilá idú dole. Lenže často sa to zvrhne v hektickú snahu sa počas „povolených“ hodín nafutrovať – rýchlo, než sa časové okno zavrie! Kvôli tomu potom zjeme viac jedla, než telo reálne potrebuje.

„Každý hľadá skratky. Telo si ale pamätá všetko, čo s ním robíme. Raz sa nechá oklamať, druhýkrát nie a ľudia sa čudujú, prečo im zrazu osvedčené chudnutie nefunguje a namiesto neho sa dostavuje jojo efekt. Potom končí nešťastní u mňa v ordinácii,“ varuje pred nezdravými experimentmi Klaudia Hálová Karoliová, internistka a zakladateľka spolku Zastavme nadváhu a obezitu.

Drastické diéty môžu byť navyše veľmi nebezpečné. „Telo sa naučí fungovať s minimálnym príjmom, pokiaľ si však dotyčný nepostráži vitamíny, minerály či stopové prvky, môže u neho dôjsť k poruche funkcie štítnej žľazy, chudokrvnosti, poruche menštruačného cyklu a ďalším komplikáciám,“ upozorňuje lekárka.

Víkendoví jedáci

A potom je tu ďalšia brzda chudnutie – alkohol. Podľa odborníčky má česká spoločnosť všeobecne veľký problém s jeho príjmom. Pritom už aj menšia dávka znamená veľkú energetickú nálož, takže by sme ho pri chudnutí mali vynechať.

„U klientov sa tiež často stretávam s tým, že nejedia pravidelne, takže keď večer prídu domov, zajedajú stres z celého dňa. Prípadne sa od pondelka do piatku stravujú zdravo a cez víkend si doprajú tak, že to, čo schudli, naberú späť,“ hovorí Klaudia Hálová Karoliová s tým, že jedlo využívame aj ako sociálny faktor, s ktorým sa ťažko bojuje.

Skúste odmietnuť pozvanie na sobotňajšie grilovanie s pivom, prípadne proseccom s ospravedlnením, že držíte diétu. To sa môže rovnať takmer spoločenskej samovražde. Nie je to však beznádejné, ak si vytvoríme mechanizmy, ako sa k takýmto udalostiam postaviť. Pohár si pokojne nechajte naliať, ale už nie dolievať.

A namiesto krajca chleba si k mäsu dajte len krajček plus poriadnu porciu zeleniny. Nie je to tak zložité, pozrite. Podobne to môže fungovať aj v bežnom víkendovom režime, a nielen vtedy. Ako hovorí odborníčka, je dobré vytvoriť si mechanizmy, ako svoje zlozvyky a chute oklamať. Napríklad si môžeme dať šalát pred jedlom namiesto po ňom, vďaka čomu sa pocit sýtosti dostaví skôr a my to nepreženieme s veľkosťou porcie.

Nechcite zázraky

Vyladiť formu nielen do plaviek môžeme aj za pomerne krátky čas. Nesmieme však chcieť zázraky v podobe mínus desiatich kíl za dva týždne. „Za zdravé chudnutie považujem tempo štvrť až jeden kilogram týždenne. Bohužiaľ klienti sa ponáhľajú, ja ich chápem. Ale trvalejšie výsledky sú v pomalých a postupných zmenách, preto podporujem aj spodnú hranicu váhového úbytku,“ vysvetľuje Lenka Vymlátilová, výživová poradkyňa zo spoločnosti STOB.

Kilogram týždenne pritom nie je zase tak málo. Ak idete na dovolenku v júli, máte na to v tejto chvíli nejakých desať týždňov. Každý, kto chodil do školy, si spočíta, o koľko kíl môže byť na začiatku prázdnin ľahší.

Ak chceme schudnúť, musíme sa spoliehať na jediné – na kalorický deficit, keď prijímame menej energie, než vydávame. „Jedzte pestro a snažte sa obsiahnuť všetky dôležité zložky potravy. Krásnou pomôckou pre začiatok môže byť zdravý tanier, teda rozdeliť si jedlá na pomyselné tretiny a obsadiť ich bielkovinami, sacharidmi a zeleninou alebo ovocím,“ odporúča fitness trénerka Andrea Voříšková, zakladateľka projektu FITFABStrong.

Určite sa oplatí pre začiatok investovať do konzultácie s nutričným terapeutom, ktorý zostaví režim rešpektujúci naše potreby, chute a prípadné obmedzenia. Jeho radami by sme sa mali riadiť rozhodne viac než tým, čo vyčítame zo sociálnych sietí alebo vypočujeme na hodinách jogy.

Raz a dosť

Bez trvalej úpravy životosprávy sa skrátka nepohneme z miesta. Všemožné keto, paleo či práškové diéty síce fungujú, pretože telu znížime energetický príjem, lenže iba na obmedzený čas. Veľa štúdií totiž potvrdzuje, že prísny režim, pri ktorom si odopierame pôžitok z jedla, nikto z nás nevydrží dlho. Nasleduje fáza, kedy všetko doháňame a kilá idú hore.

„Ak hladujem, je to zle. Ak si zakazujem niečo, bez čoho si neviem predstaviť život, je to zle. Pokiaľ sa vyhýbam nejakej nutrične dôležitej zložke potravín, je to zle. Pokiaľ tento režim nebudem schopná udržať aj za rok, je to zle,“ varuje fitness trénerka Andrea Voříšková.

Vziať do úvahy treba aj bazálny metabolizmus, čo je množstvo energie, ktorú vydávame, keď nerobíme vôbec nič. Pretože chod organizmu sa nezastaví, ani keď sedíme na lúke a hľadíme do diaľky. V tej chvíli tiež spaľujeme, avšak každý inak. Šťastlivci viac ako druhí, čo im – aj všetkým ostatným – bolo dané do vienka gény.

V rodinách, kde je bazálny metabolizmus nízky, sa obezita preukázateľne dedí. Od základov teda jeho hodnotu zmeniť nejde, navyše jeho hodnota klesá s vekom. Môžeme ho však korigovať zdravou a pravidelnou životosprávou,“ vysvetľuje lekárka Klaudia Hálová Karoliová dôvody, prečo ide niekomu chudnutie ľahšie a prečo nám všetkým to po päťdesiatke trochu drhne.

Budujte svaly

Spojencom na dosiahnutie rýchlejších metabolických procesov je aktívna svalová hmota, ktorá požiera prijatú energiu, na rozdiel od tukov, tie ju naopak ukladajú. Preto je pri chudnutí taký dôležitý pohyb. Nie je však nutné sa nútiť do športu, keď vás nebaví, a potiť sa každý deň v preplnenom fitku, počíta sa aj svižná chôdza, jazda na bicykli, plávanie alebo domáca jogová štvrťhodinka.

Pri cvičení sa môžeme zamerať aj na vhodné cviky, vďaka ktorým je možné naše krivky ľahko modifikovať. Opäť platí, že by sme nemali mať prehnané očakávania.

„Je tu naša genetika a aj telo sa samo rozhoduje o tom, odkiaľ si tuk vezme, bez ohľadu, či danú partiu považujeme za problémovú. Telo je náš najlepší parťák a veľmi dobre vie, čo robí a prečo to robí,“ podotýka Lenka Vymlátilová s odkazom na to, že rizikový je tzv. viscerálny tuk.

Ten je uložený v brušnej dutine okolo vnútorných orgánov, jeho nadmerné množstvo je spojené s množstvom kardiometabolických ochorení. V jeho ukladaní okrem nevhodnej stravy zohráva zrejme úlohu stres a kvalita spánku. „Podtrhnuté, sčítané, našou úlohou je teda komplexná starostlivosť o telo i psychiku,“ dodáva výživová poradkyňa z hnutia STOB.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. apríla 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.