Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výchova vysoko citlivých detí: Pomocou 10 hlavných znakov dokážete určiť, či sem patrí to vaše

reklama:
Výchova vysoko citlivých detí
Výchova vysoko citlivých detí: Pomocou 10 hlavných znakov dokážete určiť, či sem patrí to vaše Foto: www.gettyimages.com

Každé dieťa je citlivé svojím spôsobom – niektoré viac, niektoré menej. Pokiaľ už však v niektorých aspektoch dieťa prekročí normálnu hranicu, môže spadať do kategórie tzv. „vysoko citlivých detí“, s ktorou prišiel psychológ Dr. Elaine. Prečítajte si hlavné znaky takýchto detí a zistite, ako s takýmto dieťaťom najlepšie rokovať.

Ako spoznať vysoko citlivé dieťa

Vysoko citlivé dieťa je citlivejšie na okolité vplyvy ako ostatné deti. Také dieťa si veľmi dobre uvedomuje vonkajší svet a rýchlo reaguje na jemné zmeny okolo seba. Vysoko emocionálne dieťa je tiež intenzívne ovplyvnené emóciami druhých. S pojmom „vysoko citlivé dieťa“ prišiel psychológ Dr. Elaine, ktorý uvádza, že vysoká citlivosť je úplne bežná a vyskytuje sa približne u 15 až 20 percentami populácie. Tento jav bol študovaný u dojčiat a detí viac ako 50 rokov, kedy je často popisovaný aj ako nízky zmyslový prah, plachosť, bojazlivosť, alebo boli takéto deti označované za introverty. Lenže tieto pojmy nie sú použité pre vysokú citlivosť úplne správne, hoci môže vyzerať podobne ako tieto osobnostné rysy. Vysoko citlivé deti sú často okolitým svetom nepochopené a nazerajú sa na ne zle. Tu je zoznam základných znakov vysoko citlivých detí:

  • Ľahko sa ľakajú hlasných zvukov, silných pachov alebo jasného svetla.
    Vadia im veci ako štítky na oblečení a švy na ponožkách.
    Neznášajú veľké prekvapenia, či už pozitívne alebo negatívne.
    Nadpriemerne si uvedomujú najmenšie zmeny svojho prostredia, napr. farby, zápachu či teploty.
    Sú empaticky naladené na emocionálnu náladu druhých.
    Sú hlboko intuitívne a vnímavé.
    Pokladajú hlboko premyslené otázky.
    Sú svedomitejšie ako ostatné deti.
    Ľahko sa rozčúlia a majú silné emócie.
    Bývajú citlivé na bolesť, lieky aj alergény.

Iná plachosť

Hanblivé deti majú tendenciu sa nepríjemným situáciám vyhýbať úplne. U vysoko citlivých detí však môžete pozorovať nervozitu pri neznámych sociálnych situáciách, kedy radšej sledujú dianie z primeranej vzdialenosti. Dieťa potrebuje čas na spracovanie toho, čo sa okolo neho deje. To znamená, že sa situácii ako takej nevyhýba, len potrebuje viac času na jej spracovanie a vymyslenie postupu.

Jedinečná výzva

Pokiaľ ste dospeli k názoru, že máte vysoko citlivé dieťa, potom vás najskôr bude zaujímať, v čom sa môže výchova takého dieťaťa líšiť. U vysoko citlivých detí sa každodenné detaily života javia ako veľké. Hoci si rodičia citlivých detí často želajú, aby ich deti boli menej vyberavé alebo prehnane citlivé, v skutočnosti je vysoká citlivosť jednou z charakteristík nadaných detí. Rodičovstvo má pre takéto deti zásadný význam, pretože sú rozdielne vnímavé k svojmu prostrediu a výchove. Podľa štúdií sa citlivým deťom darí viac ako necitlivým deťom, keď majú pozitívne skúsenosti z detstva, ale tiež trpia viacerými zdravotnými rizikami, keď majú negatívne zážitky z detstva. Základom je také dieťa prijať, aké je. Je dôležité si uvedomiť, že citlivé dieťa nie je slabé a nepotrebuje robiť drsnejším. Akceptujte aj skutočnosť, že prežíva svet inak ako vy. Verte svojmu dieťaťu, keď hovorí, že ho niečo bolí alebo škriabe, aj keď si myslíte, že dramatizuje. Nebuďte na citlivé deti tvrdé, pozitívne rodičovstvo prináša najlepšie výsledky. Prehnane autoritársky prístup im akurát poškodí sebavedomie. Dajte tiež pozor na svoj krik, ak sa hneváte. Vysoko citlivé deti nesú tieto zvuky oveľa horšie ako ostatné deti. Prispôsobujte sa v rámci možností potrebám vášho dieťaťa a buďte trpezliví.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.