Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vykopte si kostihoj a pripravte mastičku nielen na boľavé kĺby. Čas zberu kostihoja práve prichádza

reklama:
Vykopte si kostihoj a pripravte mastičku nielen na boľavé kĺby
Vykopte si kostihoj a pripravte mastičku nielen na boľavé kĺby. Čas zberu kostihoja práve prichádza Foto: www.gettyimages.com

S bolesťami pohybového aparátu sa občas stretáva každý z nás, diabetikov nevynímajúc. Niekedy pobolieva koleno, inokedy si natiahneme sval, preženieme to so športom, alebo podvrtneme členok. Potrápiť nás ale môže aj nejaká tá modrina, výron alebo napríklad menšia zlomenina. Vo všetkých týchto prípadoch môžeme siahnuť po kostihojovej masti či kréme – pomôže od bolesti, podporí hojenie a pôsobí aj proti opuchom.

Ružovo-fialové kvety až meter vysokého kostihoja lekárskeho (Symphytum officinale) zaujmú počas leta nielen naše pohľady, ale obalené sú aj rôznym hmyzom. Na účely fytoterapie sa však najčastejšie využíva koreň tejto liečivej rastliny z čeľade borákovitých, ktorý sa zbiera buď skoro na jar, alebo práve teraz v októbri. Všetka sila z nadzemnej časti sa totiž v tomto období sťahuje späť do koreňov, a tak majú korene najväčšiu silu.

S čím všetkým pomôže kostihoj

Naozaj sa na hojenie kostí používa – a nielen ich. Kostihoj totiž obsahuje okrem alkaloidov, cholínu, kyseliny rozmarínovej, sterolov, silíc či živíc tiež vysoké množstvo alantoínu (0,6–0,9 %), ktorý má hojivé účinky na kosti, šľachy, väzy a tkanivá.

Vo fytoterapii sa preto používa pri nasledujúcich problémoch:

pri bolestiach kĺbov, šliach a svalov;
ako podpora hojenia drobných zlomenín;
na výrony, modriny, opuchy kĺbov spojené so zápalmi;
pri reumatizme a reumatoidnej artritíde;
u natiahnutých svalov a svalovej slabosti;
pri pomliaždeninách;
pri poruchách prekrvenia dolných končatín;
pri problémoch s platničkami;
pri dne;
pri vredoch predkolenia (pozor, nikdy nemažeme do rany, iba okolo nej).

Nežiaduce účinky kostihoja

V ľudovom liečiteľstve bol v skorších dobách kostihoj indikovaný aj na vnútorné užívanie, a to predovšetkým pri žalúdočných vredoch, bronchitíde či poruchách trávenia. Vzhľadom na to, že kostihoj obsahuje karcinogénne pyrolizidínové alkaloidy (najmä lasiokarpín a senkirkin), je jeho užívanie vnútorne neodporúčané. Pri vnútornom užívaní vo vyšších dávkach alebo dlhodobejšom užívaní môže dôjsť k toxickému poškodeniu pečene, preto nikdy neužívajte kostihoj vnútorne na základe svojho vlastného rozhodnutia. Vždy sa o jeho vnútornom použití poraďte s odborníkom.

Používaniu prípravkov s obsahom kostihoja by sa mali vyhnúť aj tehotné či dojčiace ženy.

Ako na domácu výrobu kostihojovej masti

Pokiaľ sa vám nechce kupovať kostihojové mazanie v lekárni, pripravte si svoje vlastné. Na zber koreňa sa vybavte rýľom, vždy by ste mali používať koreň z viacročných rastlín – ten je na povrchu čierny alebo tmavo hnedý, vo vnútri biely či žltkastý a silný je približne ako palec. Na štvrť kila sadla vám postačí približne päť koreňov, preto vždy vyryte iba také množstvo, ktoré skutočne spotrebujete.

Nazbieraný koreň doma dôkladne očistite (použite kefku, nech sa zbavíte všetkej hliny). Môžete ho umyť aj pod tečúcou vodou, v takom prípade ho ale nechajte dôkladne uschnúť, než ho budete spracovávať v masti (veľký obsah vody by mohol spôsobiť tvorbu plesní).
Očistený a osušený koreň nakrájajte na malé kúsky (použite ideálne nôž s keramickou čepeľou, kontakt s kovom môže ničiť niektoré účinné látky).
Rozpustite štvrť kila sadla (nesoleného) v rajnici na miernom plameni a vsypte nakrájaný koreň kostihoja.
Premiešajte, nechajte zahrievať a tesne pred dosiahnutím bodu varu zložte z plameňa.
Zmes kostihoja a masti nechajte vychladnúť a odležať do druhého dňa.
Druhý deň opäť zahrejte k bodu varu a opäť nechajte vychladnúť a odležať.
Tretí deň zmes opäť mierne zahrejte, pridajte malé množstvo včelieho vosku (zaistí tuhosť masti), nechajte ho rozpustiť, dôkladne premiešajte a následne sceďte cez plátno.
Nalejte do malých nádobiek (ideálne masťoviek z lekárne) a uchovávajte v chlade.
Používajte podľa potreby.

Kostihoj ako sľubná bylina pre diabetikov

Okrem účinkov na pohybový aparát sa kostihoj v posledných rokoch podrobuje aj výskumom ohľadom liečby cukrovky. Napríklad štúdia, ktorá bola publikovaná v tomto roku, skúmala kostihoj lekársky a palina brotán s ohľadom na manažment glykémie. Obe tieto rastliny obsahujú vysoké množstvo polyfenolických zlúčenín, ktoré by mohli byť schopné znížiť alebo zabrániť vstrebávaniu glukózy inhibíciou tráviacich enzýmov. Obe rastliny počas štúdie vykázali potenciál ako doplnková terapia na liečbu cukrovky 2. typu, avšak aj naďalej je potrebné ich ďalšie skúmanie.
Trocha mágie na záver

Používanie kostihoja sa teší veľkej obľube už celé stáročia. Okrem podložených účinkov tak niet divu, že sa okolo pôsobenia tejto rastliny traduje aj množstvo mýtov. Mexické pôrodné baby používajú kostihoj aj v dnešnej dobe na urýchlenie hojenia potrhaných pôrodných ciest. V minulosti sa však v rôznych kultúrach verilo aj tomu, že kúpeľ v kostihoji navráti ženám panenstvo, alebo že nasekané mäso sa po uvarení v odvare z kostihoja premení na steak. Kostihojový kúpeľ údajne dokáže prebrať k životu aj mŕtve zviera a dodať mu späť jeho silu…

Skúšať to ale radšej nebudeme a zostaneme pri osvedčených účinkoch mazania na boľavé kĺby.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, bylinkyprovsechny.cz, topvet.cz, www.diastyl.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.