Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vyskúšajte chudnutie a povzbudenie metabolizmu s využitím starobylého indického cvičenia

reklama:
Vyskúšajte chudnutie a povzbudenie metabolizmu s využitím starobylého indického cvičenia
Vyskúšajte chudnutie a povzbudenie metabolizmu s využitím starobylého indického cvičenia Foto: freepik.com

Ciest na schudnutie je veľa, bohužiaľ nie všetky sú účinné. Tým skôr, že pre každého sa vzhľadom na individuálne zvláštnosti organizmu, telesného typu a tiež trénovanosti hodí úplne iná aktivita.

Niektorí ľudia sa majú intenzívnej fyzickej záťaže priamo vyvarovať, a musia teda hľadať šetrnejšie spôsoby. Jedným z nich je vťahovanie brucha. Pri správnom vykonávaní výsledok prekoná očakávania.

Ide o veľmi významné očisťujúce cvičenie povzbudzujúce metabolizmus. Môžeme ním predísť mnohým ochoreniam. Stimuluje činnosť všetkých orgánov uložených v dutine brušnej a v malej panve. Pomáha s odstránením problémov so zápchou aj pri chudnutí, a to účinne a rýchlo. Na čo má toto cvičenie vplyv? Cvičte vťahovacie cviky pokiaľ chcete vyzerať dobre, schudnúť, zvýšiť svalový tonus brušného svalstva, získať lepšie držanie tela (vťahovaním brucha napriamujete ramená), normalizovať činnosť tráviacej sústavy. Vťahovanie brucha taktiež priaznivo ovplyvňuje chrbticu a súhrn jeho účinkov celkovo posilňuje stred tela, teda to, čo nazývame hlbokým stabilizačným systémom.

Ľuďom s veľkou nadváhou môže pri cvičení pripadať, že je brucho vlastne bez pohybu, sťahy vnútorného svalstva však napriek tomu orgány uložené v jeho dutine stimulujú a navyše sa postupne spevňujú. Práve u ľudí s nadváhou sú tieto cviky veľmi vhodné.

Základom je pri tomto cvičení vťahovanie brucha pri zadržanom dychu a jeho následné uvoľnenie. Cvičenie normalizuje a povzbudzuje funkciu tráviacich orgánov, napomáha bezproblémovému vyprázdňovaniu, stimuluje krvný obeh v oblasti brucha a panvy. Zlepšené okysličenie uľahčuje stavy po gastritídach, kolitíde, pri ženských chorobách, hemoroidoch, zápale prostaty, pečeňových a žlčníkových ochoreniach, chorobách obličiek, pankreasu a močového mechúra.

Cvičíme iba s prázdnym žalúdkom, podľa možnosti dvakrát až trikrát denne, asi hodinu pred jedlom. Cvičte pravidelne 3-5 minút.

  • 1. Východiskové postavenie: postavte sa s nohami rozkročenými na šírku panvy.
  • 2. Teraz sa predkloňte a oprite sa o nohy nad kolenami dlaňami s prstami smerujúcimi dovnútra. Lopatky tlačte od seba. chrbát držte priamo, neprehýbajte ich. Pre pevnejší postoj nohy v kolenách zľahka pokrčte. Hlava a šija držia s chrbtom jednu líniu.
  • 3. Krátko nadýchnite, o niečo dlhšie vydychujte ústami a po výdychu vtiahnite čo najsilnejšie brucho. Aby ste pri vtiahnutí brucha zabránili kašľu, pritlačte bradu až na prsia.
  • 4. Teraz brucho rýchlo povoľte.
  • 5. Opakujte ešte dvakrát – krátky nádych, dlhší dôkladný výdych a čo najsilnejšie vtiahnutie brucha.
  • 6. Pomaly nadýchnite a dva až trikrát sa zhlboka predýchnite.
  • 7. Cvičte od troch do desiatich opakovaní. Nesmiete sa premáhať silou, pokiaľ budete mať pocit, že už to nejde, prestaňte. Cvičenie potom nielen stráca efekt, mohlo by byť aj nebezpečné. Bez tréningu zvládnete najskôr len pár vtiahnutí brucha. Postupným opakovaním sa rozcvičíte a dlhšie cvičenie vám potom nebude robiť problémy.

Cvičiť sa vťahovanie brucha dá aj v ľahu na podlahe, s bradou sklonenou k hrudníku a pokrčenými kolenami, chodidlá sa opierajú o podlahu a ruky voľne ležia pozdĺž tela.

Indickí jogínovia, ktorí podobné cvičenia praktizujú po celý život každodenne, dokážu vtiahnuť a povoliť brucho na jedno zadržanie dychu stopäťdesiatkrát až dvestokrát. Čo je samozrejme krajnosť, ktorá nie je naším cieľom, ukazuje však, aká významná je pravidelnosť a výdrž.

Upozornenie: tieto cviky sú nevhodné pre tehotné ženy, pri akútnych zápalových ochoreniach ktoréhokoľvek z orgánov v brušnej dutine, pri vnútornom krvácaní, žalúdočných vredoch a vredoch dvanástorníka.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.