Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Významné diuretické účinky majú aj bylinky. Ako s pomocou byliniek prinútiť telo, aby nezadržiavalo vodu?

reklama:
Významné diuretické účinky majú aj bylinky. Ako s pomocou byliniek prinútiť telo, aby nezadržiavalo vodu?
Významné diuretické účinky majú aj bylinky. Ako s pomocou byliniek prinútiť telo, aby nezadržiavalo vodu? Foto: freepik.com

Diuretiká pomáhajú telu zbaviť sa prebytočnej tekutiny, najmä vody a sodíka. Väčšina z nich tiež stimuluje obličky. Vedeli ste, že medzi ne patrí napríklad praslička alebo petržlen?

Lekári diuretiká predpisujú v prípade, keď telo zadržiava príliš veľa tekutín. Tento problém sa častejšie vyskytuje u starších dospelých, pričom medzi príčiny obvykle patrí vysoký krvný tlak, kongestívne srdcové zlyhanie, cirhóza, dysfunkcia obličiek, obličkové kamene, opuch tkaniva, syndróm polycystických vaječníkov a cukrovka. Ak pacient diuretiká dostane, môže sa stretávať s niektorými nežiaducimi účinkami, vrátane únavy, svalových kŕčov, vyrážok alebo bolestí hlavy. Preto sa niektorí spoliehajú skôr na diuretiká prírodného pôvodu.

Z čoho sa dá vyberať?

Púpava

Pre niektorých je púpava burinu. Výsledky výskumov však potvrdzujú, že sa jedná o bylinku s obsahom zlúčenín, ktoré zvyšujú aktivitu obličiek a podporujú frekvenciu močenia. Skúste púpavový čaj!

Hloh

Aj hloh je silné diuretikum, ktoré pôsobí proti hromadeniu tekutín v tele, čo znamená, že môže tiež zlepšiť príznaky kongestívneho srdcového zlyhania. Bobule hlohu zároveň liečia problémy s obličkami. Aj v tomto prípade sa osvedčuje príprava čaju.

Praslička

Štúdia z roku 2014 poukázala na to, že prasličkový extrakt má rovnaké diuretické účinky ako lieky na predpis, ale nespája sa s ňou vedľajšími účinkami. Praslička je tak dobrou alternatívou diuretík na predpis.

Borievka

Rastlina borievky sa používa ako „odvodňovadlo“ už od stredoveku. Málo moderných štúdií preukazuje na prínosy tejto vždyzelenej rastliny, avšak dávno sú jej pripisované liečivé vlastnosti. Rovnako ako u mnohých prírodných diuretík sa zdá, že borievka neznižuje hladinu draslíka ako niektoré lieky. Skúste ho pridať napríklad k zverine, alebo pite borievkový čaj.

Zelený a čierny čaj

Zakaždým, keď si užijete šálku horúceho čaju, môžete vypláchnuť prebytočnú tekutinu z vášho systému. Zelené aj čierne čaje sú na tento účel nesmierne vhodné!

Petržlen

Zatiaľ čo petržlen sa používa hlavne ako ozdoba, pre ľudí, ktorí majú problémy s tolerovaním diuretík, môže byť užitočná. Podľa štúdií pomáha s objemom moču a pôsobí ako odvodňovací prostriedok.

Ibištek

Táto krásna kvetina má viac než len pôvabný vzhľad. Roselle, druh ibišteka, vykazuje významné diuretické účinky a zvyšuje filtráciu obličiek, pričom ibištek je k dispozícii aj ako čaj. A ktoré ďalšie možnosti sú k dispozícii? Hrozno, zeler, špargľa, cibuľa či cesnak.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.