Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Za vrásky môže aj spánok na boku

reklama:
Za vrásky môže aj spánok na boku
Za vrásky môže aj spánok na boku Foto: www.gettyimages.com

Všetci vieme, že pokiaľ sa chceme vyhnúť vráskam, mali by sme sa vyhýbať slnku, zaviazať sa k pravidelnej starostlivosti o pleť, nefajčiť a jesť zdravo. Vedeli ste ale, že niečo zdanlivo neškodné, čo robíte každý deň – alebo presnejšie každú noc –, vám môže spôsobiť vrásky, a dokonca možno aj zmeniť rysy vašej tváre?

Nedávno vo svete sociálnych sietí začala rezonovať téma spánku a jeho vplyvu na našu tvár. Americká beauty influencerka Marianne uverejnila video, na ktorom tvrdí, že jej nerovnomerný tvar pier bol spôsobený spaním na boku. Video sa stalo virálnym a vyvolalo mnoho reakcií vrátane tých od odborníkov.

Je možné, že by poloha spania mohla skutočne zmeniť symetriu vašej tváre? Pokiaľ ide o vrásky, odpoveď je áno. Ale pokiaľ ide o rysy, odborníci sa rozchádzajú.

Klinická špecialistka na tvár a riaditeľka londýnskej kliniky Kate Kerrová nepochybuje o tom, že spánok môže mať významný vplyv na tvár a dekolt.

„Podľa štúdie v časopise Aesthetic Surgery Journal môžu sily kompresie, napätia a číreho tlaku vyvíjané na naše tváre počas spánku viesť k deformácii tváre. To sa prejaví ako zvislé záhyby, keď spíme na boku alebo na bruchu,“ hovorí Daily Mail Kerrová.

Tieto záhyby, často pozdĺž línií, sa tiahnu od nosa ku kútikom pier a postupom času, ako koža starne a stráca schopnosť pružiť, sa môžu stať trvalými.

To isté sa vzťahuje aj na iné partie tela, kde do hry vstupujú účinky gravitácie. „Ležanie na boku nám môže spôsobiť pokles pŕs, čo má za následok znateľné zvislé vrásky na dekolte,“ tvrdí Kerrová.

Asymetria je normálna

Nikto sa samozrejme nenarodí s dokonale symetrickou tvárou. A hoci odborníci tvrdia, že spánok na boku nemôže výrazne pozmeniť tvar vašej tváre, nepopierajú jeho negatívne účinky.

„Spánok na boku môže spôsobiť opakovaný tlak na určitú oblasť, vytváranie záhybov a zhoršovanie vzhľadu liniek a vrások na obľúbenej spacej strane. To zhoršuje asymetriu očí, pier a tváre,“ hovorí lekárka Maryam Zamaniová, ktorá sa zameriava na okuloplastickú chirurgiu.

To môže znamenať, že jedno oko má mierne odlišný tvar alebo výšku alebo že jedna strana pier je nižšie ako druhá. „Ako starneme, asymetrie sú stále zreteľnejšie a navyše sa znižuje elasticita pokožky, čo znamená, že môže trvať dlhšie, než sa statické linky rehydratujú a po noci plnej spánku sa vrátia späť do svojho stavu,“ dodáva Zamaniová.

Je to rovnaké ako s vráskami okolo úst od smiechu. Má ich každý, ale čím ste starší, tým je pravdepodobnejšie, že zostanú na mieste, aj keď už sa nesmejete. A nakoniec sa stanú trvalými.

Najhorší je spánok na bruchu

A zatiaľ čo spanie na boku je najčastejšou polohou, tých, ktorí spia na bruchu, čaká zrejme ešte nepríjemnejšie prekvapenie.

„Spánok na bruchu je všeobecne považovaný za najmenej zdravú polohu spánku pre vašu pokožku,“ hovorí doktorka Dianni Dai z Elan Laser Clinics.

„Vaša tvár je pritlačená k vankúšu, čo môže spôsobiť vrásky a akné. To platí aj pre oblasť dekoltu, ktorá je ovplyvnená rovnakým spôsobom v dôsledku trenia o vankúš a obliečky,“ tvrdí Daiová.

Najzdravšou polohou je preto prirodzené spanie na chrbte. „Keď spíte na chrbte, zjavne nedochádza k žiadnemu treniu o vašu tvár. Navyše táto poloha umožňuje lepšiu cirkuláciu, ktorá môže pomôcť zabrániť hromadeniu tekutiny na tvári, čím sa zníži riziko opuchov a tmavých kruhov pod očami,“ hovorí Daiová.

Čo teda robiť, keď ste celý život zvyknutí spať na boku alebo na bruchu? Jasnou odpoveďou by bolo začať spať na chrbte – keby to bolo také jednoduché.

„Keď skočíme do postele, môžeme sa vedome rozhodnúť, v akej polohe by sme chceli odpočívať, ale akonáhle zaspíme, neovládame sa a dokážeme zmeniť svoju polohu v priemere 20-krát počas každej noci,“ hovorí Kate Kerrová.

„Je ťažké meniť polohy, ak ste zvyknutí spať na jednej strane. Často svojim klientom radím, aby na pár dní v posteli používali krčný alebo cestovný vankúš. To im zabráni prevaľovať sa na jednu stranu a postupne začnú spať na chrbte,“ radí Seendy Ramoutarová, zdravotná sestra z Therapie Clinic.

Ako ale Ramoutarová zdôrazňuje, niektorí ľudia nemôžu spať na chrbte zo zdravotných dôvodov – napríklad ak trpia syndrómom obštrukčného spánkového apnoe, kedy jazyk môže blokovať priechod vzduchu počas spánku. V týchto prípadoch má ďalší návrh.

„Radím im, aby zaspávali na opačnej strane, než na ktorej normálne spia. Nakoniec sa prevalí na svoju obľúbenú stranu, ale aspoň bude zachovaná určitá miera rovnováhy,“ hovorí.

Kvalita spánku je kľúčová

Pre zdravie pokožky je však kľúčová aj kvalita vášho spánku, takže pokiaľ zmena polohy pri spánku povedie len k tomu, že sa celú noc budete zmietať a otáčať, existujú aj ďalšie zmeny, ktoré môžu pomôcť.

Často sa odporúčajú saténové alebo hodvábne obliečky na vankúše, u ktorých je menej pravdepodobné, že spôsobí trenie s pokožkou. Niektorí ľudia si pochvaľujú zariadenia, ako je vankúšová podprsenka – hodvábny vankúš, ktorý sedí medzi prsiami, aby nedošlo k zvrásneniu kože.

Zamaniová tvrdí, že môže pomôcť aj samotná starostlivosť o pleť. „Nanesenie hydratačného krému alebo nočného krému pred spaním môže pomôcť hydratovať pokožku a vytvoriť bariéru proti treniu, čím sa zníži pravdepodobnosť vzniku spánkových vrások,“ hovorí a dodáva, že aj pitie dostatočného množstva vody počas dňa môže pomôcť udržať vašu pokožku hydratovanú a urobiť ju odolnejšou voči účinkom spánkovej polohy.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.