Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zákerné virózy útočia. Uvarte si liečivý mursalský čaj, ten s prechladnutím zatočí

reklama:
Zákerné virózy útočia.
Zákerné virózy útočia. Uvarte si liečivý mursalský čaj, ten s prechladnutím zatočí Foto: www.gettyimages.com

Hovorí sa mu mursalský čaj, ale nájdete ho aj pod ďalšími názvami. Prakticky ide o čaj z výnimočnej byliny zvanej hojník horský, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v Bulharsku, Grécku, Albánsku či Turecku. Prečo by vám mohla prísť vhod práve na jeseň?

V Bulharsku sa táto multifunkčná bylina prezýva bulharská viagra. Záber hojníka horského (Sideritis scardica) je však oveľa širší. Niektorí bylinári ho dokonca dávajú na rovnakú úroveň ako známy adaptogén ženšen. Tak až začnete kašľať, objaví sa nádcha a ďalšie signály, že vírusové choroby útočia, majte ho po ruke.

Takto vyzerá naživo. A včely ho milujú. Budete ich nasledovať?

Jeden čaj, mnoho názvov

Úžasnému čaju sa hovorí nielen mursalský, stretnete sa aj s označením grécky, horský, pastiersky alebo zlatý, olympský či dokonca božský. Ale nie je to novinka, o multifunkčnom ránhoji sa vie už pár tisícročí. Kedysi dávno sa odvar z neho podával vojakom, aby lepšie zregenerovali sily a dobre sa im hojili rany. Čo sa darilo vďaka tomu, že ránhoj obsahuje veľa železa. A v stredoveku sa používal na liečbu reumatizmu.

Čo sú adaptogény

Adaptogény sú rastliny alebo aj huby, ktoré pôsobia širokospektrálne, podporujú imunitu a nemajú mať vedľajšie účinky. Inak povedané: zvyšujú odolnosť organizmu. Ten sa potom lepšie vysporiadava s náročnými záťažovými situáciami ako napríklad chorobami, operáciami, úrazmi či dlhšie trvajúcim stresom.

Čo vám ponúkne

Ránhoj horský telu poskytne viac ako len železo, ide napríklad o draslík či zinok alebo životne dôležitý stopový prvok selén. Tiež ponúka silice, flavonoidy, fenylpropanoidy a iné prospešné látky.

Najlepšie je usušenú bylinu asi 5 minút povariť, precediť, prípadne dosladiť medom. Podľa tohto zdroja neobsahuje teín, preto ju možno popíjať aj vo väčšom množstve. Ostatne nielen Bulhari si tento čaj dávajú s chuťou aj v horúcom lete, samozrejme vychladený.

Na čo zaberá

Mursalský čaj podporuje imunitný systém. Odporúča sa aj na mnohé vírusové choroby, ktorých je na jeseň všade plno. Hodí sa pri prechladnutí, bronchitídach, chrípke. Rovnako uľahčuje vykašliavanie hlienov a ocení ho aj ten, koho trápi astma. Tiež je mierne močopudný, podporuje prácu obličiek a mal by pomôcť prirodzene vylúčiť obličkové kamene. Posilňuje prostatu. Všeobecne veľmi dobre zaberá na zápaly v tele, dezinfikuje organizmus.

Ale platí aj na srdcovo-cievne problémy, tráviace ťažkosti a iné problémy. Vrátane nervového vypätia (dajte si šálku pred zaspaním). Tu sa uvádza, že je dokonca výborný aj pre diabetikov, vďaka svojim antioxidačným schopnostiam. A podľa niektorých liečiteľov je hojník horský schopný posilniť organizmus aj energeticky.

Zdroj: rozhlas.cz, denik.cz, kotvicnikovafarma.cz, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.